Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławscy maturzyści odebrali świadectwa. Czego obawiają się na egzaminie? Matematyka nadal przeraża

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Z krótkiej sondy przeprowadzonej pod szkołą dowiedzieliśmy się, że tegorocznych maturzystów przeraża matematyka i rozszerzenia ze wszystkich przedmiotów. Niektórym sen z powiek spędzają wypracowania z języka polskiego.
Z krótkiej sondy przeprowadzonej pod szkołą dowiedzieliśmy się, że tegorocznych maturzystów przeraża matematyka i rozszerzenia ze wszystkich przedmiotów. Niektórym sen z powiek spędzają wypracowania z języka polskiego. Aneta Kolesińska / Polska Press
Maturzyści w całej Polsce odebrali w piątek (28 kwietnia) swoje świadectwa. Przed nimi najważniejszy egzamin w ich życiu. Uczniowie XVII LO we Wrocławiu w dobrych nastrojach opuszczali mury swojej szkoły po czteroletniej nauce. W rozmowach z dziennikarzami "Gazety Wrocławskiej" zdradzili, co spędza im sen z powiek.

Spis treści

4 lata przygotowań na ten dzień. Niebawem rozpoczynają się matury

w XVII LO we Wrocławiu trwają ostatnie przygotowania do egzaminów maturalnych. Uczniowie odebrali świadectwa i otrzymali swoje ostatnie dyplomy w swoim szkolnym życiu. Nastroje przed maturą są pozytywne.

od 16 lat

- Jesteśmy raczej dobrze przygotowani ze wszystkich przedmiotów. Powtarzamy wiedzę od początku tego roku i skupiamy się na naszych mocnych stronach. Oczywiście, każdy ma pewne obawy. Ktoś nie przeczytał dokładnie "Lalki", a komuś wyleciały z głowy wzory skróconego mnożenia - mówi Piotr, jeden z tegorocznych maturzystów w LO nr XVII.

Wraca matura ustna

Po zmianach wprowadzonych 15 marca przez Ministerstwo Edukacji, tegoroczni maturzyści muszą zmierzyć się z maturą ustną z języka polskiego. Uczniowie będą losować zestaw egzaminacyjny, który będzie złożony z dwóch zadań. Pierwsze dotyczy lektury obowiązkowe, a drugie - innego tekstu kultury.

Zdający przygotowują się do wypowiedzi przez kwadrans, by następnie przeprowadzić 10-minutową prezentację w formie monologu.

- Rozumiemy, że uczniowie mogą się stresować. Dla nas to może dość odległa przeszłość, ale należy pamiętać, że rocznik obecnie zdający maturę, to osoby, które musiały pracować przez rok zdalnie i to w okresie newralgicznym, zaraz po dołączeniu w nasze szeregi - dodaje pani Iwankiewicz.

Szkoła ma pomóc w opanowaniu stresu

Z relacji uczniów dowiadujemy się, że szkoła poczyniła duże starania, aby nadchodzące dni nie były zbyt stresujące.

- Wyrażamy troskę o ucznia i chcemy, by był jak najlepiej przygotowany do wybranych przedmiotów. Zadaniem szkoły jest również sprawić, aby czuł się on komfortowo i bezpiecznie. Nie tylko podczas samego egzaminu. Można powiedzieć, że nauka w liceum to cały, czteroletni proces, który przygotowuje właśnie do tego dnia - mówi "Gazecie Wrocławskiej" Małgorzata Iwankiewicz, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr XVII we Wrocławiu.

Czy młodzi ludzie wiedzą, co chcą robić w życiu?

W liceum organizowano więc zajęcia pozalekcyjne z zakresu przedmiotów maturalnych i nie tylko. Uczniowie chwalą szkołę za swobodne podejście do nauki. Na wyjazdach integracyjnych i w ośrodkach kultury również można zdobywać cenną wiedzę. Jak przekonuje dyrektor XVII LO we Wrocławiu, w pokoleniu Z nadal można zaobserwować duże chęci.

- Dzisiejsi licealiści są nieco inni od ludzi, którzy jeszcze 10 lat temu kończyli szkołę średnią. Mimo wszechobecnych mediów społecznościowych i przytłaczających czasem możliwości, nadal są pewni tego, co chcą robić w życiu. Czasami nie jest to podyktowane własnymi ambicjami, a raczej kierunkiem wytyczonym przez rodziców. Wciąż widzimy u nich pasję i liczne zainteresowania. To też osoby zdolne i chętne na zdobywanie wiedzy - dodaje pani Iwankiewicz.

W LO nr XVII dyrekcja nie robi przeszkód, jeśli uczeń w samym roku szkolnego postanowi zmienić ścieżkę swojej edukacji.

- Bywają przypadki, kiedy licealiści zupełnie zmieniają swoją perspektywę i obierają inną drogę. Swobodnie podchodzimy do zmiany profilu z biznesowo-językowej na matematyczną lub z teatralnej na geograficzną. Mieliśmy kilka lat temu uczennicę z klasy teatralnej. W ostatnim roku postanowiła zdawać rozszerzoną maturę z matematyki i również poradziła sobie z tym znakomicie - opowiada Małgorzata Iwankiewicz.

Czego obawiają się maturzyści?

Z krótkiej sondy przeprowadzonej pod szkołą dowiedzieliśmy się, że tegorocznych maturzystów przeraża matematyka i rozszerzenia ze wszystkich przedmiotów. Niektórym sen z powiek spędzają wypracowania z języka polskiego.

- Matma zawsze sprawia największy problem. To dużo materiału i czasami brak koncentracji może zaważyć o źle zrobionym zadaniu - mówi Bartek.

- Boję się WOS-u, ponieważ często mogą mylić się najprostsze rzeczy. Na testach z zeszłego roku pytano o dużo szczegółów. Nie ma lania wody - mówi Kuba.

- Najbardziej obawiam się wypracowania na języku polskim. Głównie dlatego, że wystarczy popełnić tzw. "błąd kardynalny", który sprawia, że reszta pracy nie jest już sprawdzana ani zaliczana - mówi z kolei Ania.

- Angielskim nikt się nie martwi, ale jest kilka osób które obawiają się matematyki. Nie ukrywam, że w ciągu dwóch miesięcy powtórzyłam więcej z matematyki niż przez całe cztery lata - mówi Julia.

Kiedy odbędzie się matura 2023?

Egzamin z języka polskiego zaplanowany jest na 4 maja o godz. 9:00. Matura z języka obcego odbędzie się dzień później, natomiast na matematykę maturzyści przyjdą w poniedziałek, 8 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska