Wrocławscy księża już ruszyli po kolędzie. Żeby zdążyć przed...

  Wrocławscy księża już ruszyli po kolędzie. Żeby zdążyć przed feriami

  Zdjęcie autora materiału

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławscy księża już ruszyli po kolędzie. Żeby zdążyć przed feriami
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska

  Wrocławscy księża nie czekają na Nowy Rok. Już teraz - franciszkanie z parafii św. Karola Boromeusza przy ul. Kruczej we Wrocławiu ruszyli do parafian po kolędzie. Tłumaczą, że wizyta duszpasterska musiała rozpocząć się tak szybko, by wszystkich parafian zdążyć odwiedzić przed połową stycznia, zanim rozjadą się na ferie zimowe.
  - Decyzję o rozpoczęciu wizyty duszpasterskiej już od 9 grudnia podjęliśmy przede wszystkim ze względu na wcześnie rozpoczynające się ferie zimowe w naszym województwie - napisał w liście do parafian o. Marek Augustyn, proboszcz parafii przy Kruczej. - Będą one trwały już od 17 stycznia. Zwykle w naszej parafii "kolędowanie" trwało do 31 stycznia. Przyszłoroczne ferie zimowe uniemożliwiłyby wielu rodzinom kontakt z duszpasterzami.

  Proboszcz wspomina, że gdy kilka lat temu ferie nałożyły się na czas wizyty duszpasterskiej, w ostatnim dniu o kolędę uzupełniającą poprosiło tak dużo ludzi, że księża ledwo zdołali odwiedzić wszystkich.
  - W wielu dużych parafiach co roku praktykowana jest wizyta duszpasterska już od początku Adwentu, gdyż niemożliwym byłoby odwiedzenie wszystkich w okresie poświątecznym.
  Celowo zatem w tym roku unikam słowa "kolęda" a częściej używam "wizyta duszpasterska", ponieważ faktycznie niektóre rodziny odwiedzimy w atmosferze przygotowań do Bożego Narodzenia - wyjaśnia o. Augustyn.

  W czwartek razem z o. Andrzejem Łanieckim i ministrantem Wojciechem Kucmanem odwiedziliśmy panią Helenę Dziedzic. Wrocławianka bardzo chętnie przyjęła kolędę mimo nietypowego terminu. - Kiedy jest to jest, najważniejsze, żeby była - uśmiecha się pani Helena i przyznaje, że nie jest przyzwyczajona do przyjmowania księdza z kolędą w czasie przedświątecznych przygotowań. - Faktycznie jest teraz troszkę zamieszania, ale w sumie nie jest to dla mnie żaden problem.

  O. Andrzej Łaniecki opowiada, że parafianie przeważnie bardzo pozytywnie reagują na nietypowy czas kolędy. Tym bardziej że w kościele św. Karola Boromeusza ludzie już od dawna wiedzą, że w tym roku księża przyjdą do nich wcześniej.
  - Czasami ktoś mówi, że nie odpowiada mu ten termin, bo nie ma świątecznej atmosfery i choinki. Ale to są pojedyncze przypadki - mówi o. Łaniecki.

  Franciszkanin tłumaczy, że nie ma odgórnie ściśle wyznaczonego terminu wizyty duszpasterskiej. - Kolęda po Bożym Narodzeniu to jest kwestia tradycji. W Polsce przyjęło się, że ksiądz przychodzi po świętach, ale na przykład we Włoszech wizyta duszpasterska jest zwykle w Wielkim Poście - tłumaczy o. Łaniecki. - Są też miejsca, gdzie trwa cały rok.

  O. Augustyn w liście, który można przeczytać na stronie internetowej parafii, napisał m.in., że parafianie pytali go, czy muszą już przed świętami, w Adwencie ubierać choinkę?
  - Oczywiście, że nie trzeba choinki ubierać. Ona powinna stanąć w naszych domach dopiero na święta - odpowiada proboszcz. - Chodzi nam jednak o to, aby w czasie wizyty w rodzinie poznać naszych parafian.

  Parafia przy ul. Kruczej to jedyna we Wrocławiu, w której wizyta duszpasterska odbywa się wcześniej.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (116)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kolęda

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  "Czy przyjmie pani księdza? Nie, dziękuję, mam już kota"

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Całkiem słusznie, kasiorkę należy zebrać przed świętami...

  Ferdek Kiepski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

  ...zanim ludzie wszystko wydadzą. Alleluja i do...!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ŻNIWA..ŻNIWA....:):)

  WROCŁAWIANIN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

  Ogłaszam za rozpoczęte..:):):)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 7

  Tak jest- przegląd wiernych musi być, trzeba zobaczyc co maja w domach jak się powodzi i zebrac kasiore- przeciez wierni co tydzień przychodzą do kościoła więc po co ich tak bezinteresownie...rozwiń całość

  Tak jest- przegląd wiernych musi być, trzeba zobaczyc co maja w domach jak się powodzi i zebrac kasiore- przeciez wierni co tydzień przychodzą do kościoła więc po co ich tak bezinteresownie nachodzić????zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :)

  Xionc Paparuch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

  Gdy do mnie przychodzi ksiądz-inkasent, zawsze mówię że "ja nie z tej parafii" i za chwilę może przeczytać numerek na moich drzwiach.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  A po co się w ogóle klechni tłumaczysz?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przemarzniętego 2,5latka uratował sprzęt od Owsiaka,

  a nie księża. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 16

  Dlatego zawsze dofinansowuje tylko Owsiaka, bo on wykazuje komu, ile i gdzie zakupił sprzęt.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przemarzniętego 2,5 latka uratowali ludzie

  a nie sprzęt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  dlatego zawsze pamiętaj o ludziach, bo oni wykorzystują ten sprzęt, bez ludzi sprzęt jest bezużyteczny

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hipokryci

  Karolek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 8

  No ale po co księdza przyjmujecie??? Jak wam się nie podoba to po prostu nie wpuszczajcie go do swych domostw a nie miałczycie jacy oni są źli...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wszystkie dzieci nasze są

  materac (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 5

  Chcą zdążyć przed feriami, bo dzieci trzeba za coś wysłać na ferie!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Franciszkanie

  Ewa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

  nie zgadzam sie z opinia, ze ksieza biora w koperte. Na pewno nie robia tego Franciszkanie z Kruczej we Wroclawiu. skad to wiem? 25 lat mialam ich ,,pod nosem,,, widzialam jakimi marnymi autami...rozwiń całość

  nie zgadzam sie z opinia, ze ksieza biora w koperte. Na pewno nie robia tego Franciszkanie z Kruczej we Wroclawiu. skad to wiem? 25 lat mialam ich ,,pod nosem,,, widzialam jakimi marnymi autami jezdzili i nadal jezdza, jak sa ubrani, co robia jak pomagaja innym, jak sa skromni i sympatyczni. Koperty nie jeden raz po koledzie nie wzieli widzac, ze 3 jka dzieci zasmarkana chodzi po domu, a raz jak prosilam Ojca o ostatnie namaszczenie chorych to ani zlotowki nie wzial i jeszcze mu glupio bylo zapytac, czy moge go zabrac do chorej autem, bo oni maja tylko 2 i akurat niedostepne. Za slub co laska, a nie tak jak gdzie indziej, ze cennik maja. Szanuje moich Braci z Kruczej i slowa zlego na ich temat nie dam powiedziec. Zycze wszystkim takich Ojcow Kosciola na co dzien i na msze, ktore rowniez sa super bez zbednego bla, bla, bla... zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  owszem

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  franciszkanie są na progu ubóstwa.

  "Zakon ma poważne, podkreślam, poważne problemy finansowe, w tym wielkie długi. Wewnętrzne dochodzenie wykazało, że prawdopodobnie prowadzono podejrzane operacje...rozwiń całość

  franciszkanie są na progu ubóstwa.

  "Zakon ma poważne, podkreślam, poważne problemy finansowe, w tym wielkie długi. Wewnętrzne dochodzenie wykazało, że prawdopodobnie prowadzono podejrzane operacje finansowe, które podważyły stabilność finansową" - pismo takiej treści wysłał do franciszkańskich wspólnot na całym świecie Michael Anthony Perry, minister generalny zakonu.

  Hotel w którym utopiono miliony, handel bronią, itd. Wina jest zwalana na poprzedników. Tylko, że niezależnie od tego kto jest winny i w co utopiono tę kasę, to skądś te zaskórniaki mieli, nieprawdaż? :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Franciszkanie to zakonnicy

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

  Którzy składają ślub ubóstwa, więc to co innego niż księża. Ale też potrzebują sporo kasy na utrzymanie klasztorów, zakonu, misje.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  eureka

  mag (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 1

  franciszkanie z założenia powinni wieść skromne życie!!!! jednak są jeszcze inni księża, którzy są sobie panem i władcą i ta władza niejednokrotnie im do łba uderza!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRAWIDŁOWO. PO ŚWIĘTACH DZIADY I GOŁODUPCE ZNÓW BĘDĄ NA OFIARĘ SKĄPIĆ

  MINISTRANT OD 6 LAT (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 11

  TERAZ JESZCZE HOJNI BO KASKĘ MAJĄ PUKI NA PRÓŻNE PREZENTY NIE WYDALI


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie pękaj, dostaniesz od wielebnego loda na zakrystii w gratisie :)

  Bita śmietana na kolana! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  a jak będzie w nastroju to i obróci Cię ze dwa razy...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo