Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławscy kardiolodzy testują program e-konsylium. Ma przyśpieszyć i ułatwić leczenie chorób serca

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Wideo
od 16 lat
Kardiolodzy z Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prowadzą pilotaż programu e-konsylium. System pozwala na konsultację online pacjentów i lekarzy pierwszego kontaktu ze specjalistami w najlepszych szpitalach. To nie tylko wsparcie sieci kardiologicznej, ale też kolejny etap cyfryzacji służby zdrowia w Polsce. System przygotował Polski Instytut Łączności.

E-konsylium to kolejna, obok e-recepty i e-skierowania propozycja na unowocześnienie służby zdrowia. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym lekarze kardiolodzy prowadzą pilotaż tego programu. Celem e-konsylium jest ułatwianie kontaktu ze specjalistami i stworzenie maksymalnie szybkiej konsultacji z lekarzami ze specjalistycznych szpitali, które znajdują się głównie w największych miastach Polski.

– Platforma nie tylko umożliwia omówienie stanu zdrowia konkretnego pacjenta, zobaczenie go przez lekarzy konsultujących przypadek, ale też magazynuje w chmurze wyniki badań. Wszelkie decyzje podjęte w ramach e-konsylium, na przykład skierowanie do szpitala, są podpisywane elektronicznie i nabierają mocy prawnej. To bardzo pozytywna zmiana dla pacjentów, bo nie muszą opuszczać rodzinnej miejscowości, aby uzyskać opinię specjalisty. Nie muszą też zabierać ze sobą żadnej dokumentacji. Wszystko jest dostępne dla lekarzy w systemie – mówi dr hab. Wiktor Kuliczkowski z Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, koordynator projektu.

W poniedziałek (8 maja) odbyła się prezentacja możliwości jakie daje program. Wzięli w niej udział minister zdrowia i minister cyfryzacji, któremu podlega Polski Instytut Łączności. To właśnie ta instytucja stworzyła e-konsylium.

– To kolejny krok ze strony Ministerstwa Zdrowia, który ma przybliżyć pacjentowi lekarza specjalistę i ułatwić z nim kontakt. Mamy opiekę koordynowaną, czyli bieżący kontakt ze specjalistą po stronie medycyny rodzinnej. Teraz uzupełniamy ją o kontakt i konsultacje ze szpitalem oraz konsultacje między szpitalami o różnym poziomie wyspecjalizowania – mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia

– Wdrażamy kolejne rozwiązania w e-zdrowiu, które poprawią sytuację pacjentów. E-konsylium to wirtualny gabinet, to także wygoda i bezpieczeństwo dla lekarzy. Platforma pozwala każdemu zobaczyć wyniki badań pacjenta, a wynik zostaje podpisany elektronicznie przez wszystkich uczestników. Cieszę się, że Ministerstwo Cyfryzacji zmienia na lepsze kolejną sferę życia Polaków – dodaje Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

E-konsylium jest jednym z narzędzi w ramach sieci kardiologicznej na Dolnym Śląsku. To program, który upraszcza procedury i optymalizuje diagnostykę. Koordynuje także pracą ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistycznych szpitali z Wrocławia i poradni kardiologicznych. To dla przyśpieszenia drogi pacjenta od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznego leczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska