Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wrocławianin skonstruował wózek inwalidzki sterowany...powietrzem

Karolina Szypuła
Marcin Skóra, doktorant Politechniki Wrocławskiej skonstruował wózek inwalidzki sterowany ruchami głowy i powietrzem
Marcin Skóra, doktorant Politechniki Wrocławskiej skonstruował wózek inwalidzki sterowany ruchami głowy i powietrzem Paweł Relikowski
We Wrocławiu powstał wózek inwalidzki sterowany...powietrzem. Na razie jest to jedynie wersja prototypowa, ale pomysł został już nagrodzony.

Konstruktorem wózka jest Marcin Skóra, doktorant Politechniki Wrocławskiej. Pomysł zbudowania pojazdu zaproponował mu promotor w ramach pracy magisterskiej.

- Pomysł bardzo mi się spodobał. Chciałem zrobić coś, co może się przydać i zostać kiedyś wykorzystane, a nie jedynie projekt czy symulację, które zostaną schowane do szuflady – wyjaśnia Marcin Skóra.

Prace nad projektem trwały rok. Konstrukcja jest prowizoryczna - wykorzystuje krzesło biurowe, słuchawki czy rurkę do napojów. Najbardziej czasochłonne było odpowiednie wysterowanie silników i programowanie. Za większość materiałów zapłaciła Politechnika Wrocławska. Szacunkowy koszt prototypu to 2,5 tys. zł.

Na czym polega działanie wózka? Dzięki zastosowanym czujnikom MEMS, sterowanie kierunkiem i prędkością wózka odbywa się za pomocą ruchów głowy tzn. kierunku i stopnia jej przechylenia. - Można jeździć do przodu, do tyłu, wykonać łuk. Możliwy jest także obrót w miejscu – wyjaśnia Skóra. Wbudowane zostały także dwa biegi.

Ale sam ruch głowy nie wystarcza. Aby ruszyć, osoba siedząca na wózku, musi dmuchnąć w rurkę. To pobudza czujnik ciśnienia, który daje znać systemowi, że niepełnosprawny chce rozpocząć podróż. Kolejne dmuchnięcie to impuls, aby wózek się zatrzymał.
- Cel pracy magisterskiej został osiągnięty. Chciałbym, żeby pomysł kiedyś został opatentowany, ale wiem że wymaga to jeszcze wiele pracy i doprecyzowania systemu. Będę się tym zajmował w ramach mojej pracy doktoranckiej – tłumaczy Marcin Skóra.

Prototyp wózka sterowanego powietrzem i ruchami głowy został już nagrodzony - ostatnio w Konkursie o Nagrodę Siemensa dla Absolwentów. Młody konstruktor mocno ceni też główną nagrodę w konkursie Młodzi Innowacyjni 2013, gdzie prace oceniane były pod kątem innowacyjności i oryginalności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska