Wrocławianin Piotr Damasiewicz laureatem Fryderyka

  Wrocławianin Piotr Damasiewicz laureatem Fryderyka

  MW

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W czwartkowy wieczór 25 kwietnia w Teatrze Polskim w Warszawie zostały wręczone nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk. Nagrodę za Debiut Roku w kategorii Muzyka Jazzowa statuetkę dostał wrocławianin Piotr Damasiewicz.
  Wrocławianin Piotr Damasiewicz laureatem Fryderyka

  ©Paweł Relikowski

  W kategoriach Muzyka Rozrywkowa triumfowała Mela Koteluk, która zdobyła dwie statuetki w kategoriach Debiut Roku i Artysta Roku. Złotymi Fryderykami uhonorowani zostali Józef Skrzek (Muzyka Rozrywkowa), Tomasz Szukalski "Szakal" (Muzyka Jazzowa) oraz Jan Ekier (Muzyka Poważna). Najważniejsze nagrody przemysłu muzycznego wręczono po raz dziewiętnasty. Uroczystą ceremonię transmitowały telewizyjna Dwójka i TVP Kultura.

  Damasiewicz został nagrodzony za Debiut Roku wraz z Interplay Jazz Duo. Studiował na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Bydgoszczy i Katowicach. Kompozytor, trębacz, aktywista, założyciel muzycznej asocjacji ""Music According To Art" (MATA), prezentującej artystów poszukujących alternatywnych rozwiązań w sztuce (ImproGrafic, VeNN Circle).
  Oprócz muzyków MATA skupia także ludzi ze świata sztuk plastycznych i wizualnych, otwartych na dialog. Jednym z ważniejszych wydarzeń w tym zakresie była prezentacja własnych utworów (First Exit) w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, gdzie wszedł w interakcje z "Pojęciokształtami" Stanisława Dróżdża, eksperymentując z przestrzenią i formą. Współpracował także ze środowiskami wrocławskiej i katowickiej ASP, współtworząc różnego rodzaju projekty multimedialne.

  W swojej twórczości, w zależności od charakterystyki danego projektu, sięga zarówno do języka hard bopu, jazzu modalnego, kierując się również w stronę idei free-jazzowych, jak i tradycji europejskiej muzyki klasycznej, aż po osiągnięcia muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej.

  Damasiewicz ma okazję prezentować swoją twórczość w projektach: Damas Ensemble "Power Of The Horns" - zespół z podwojoną sekcją rytmiczną i (co najmniej) pięcioma instrumentami dętymi oraz Piotr Damasiewicz Quartet "Mnemotaksja", jak i również w tych, które współtworzy: First Exit, Escape Art Quintet. Jest członkiem JazzPlaysEurope - muzycznej platformy prezentującej muzyków, kompozytorów z sześciu krajów: Francji, Belgii, Niemiec, Holandii, Słowacji, Polski.

  Artysta jest laureatem II nagrody w kategorii tematów jazzowych w konkursie im. Krzysztofa Komedy.

  Laureat nagrody kulturalnej Warto przyznawaną przez Gazetę Wyborczą. Piotr Damasiewicz będzie reprezentować Polskę w Take Five Europe w 2013 roku.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo