Wrocławianie, którzy mogą zostać patronami nowych ulic

Małgorzata Kaczmar
Wałbrzych - zdjęcie ilustracyjne
Wałbrzych - zdjęcie ilustracyjne Dariusz Gdesz
Udostępnij:
Czekaliśmy na tę listę ponad 5 miesięcy. Pod koniec lutego na sesji wrocławskiej rady miejskiej szef komisji kultury, Jerzy Skoczylas zdradził, że urzędnicy przygotowują bank nazw placów i ulic. I w końcu: jest. Można go znaleźć w internecie, na stronie Zarządu Geodezji, Kartografii i Katastru Miejskiego.

71 nazw które widnieją na liście, zostało ułożonych w kilka grup. Są więc w banku stworzonym patroni ulic, którzy odznaczyli się na kartach historii, artystów, pisarzy, a także nazwy geograficzne: Łyczakowska, Podhalańska czy Nowogardzka. Ale zdecydowanie najliczniejszą grupę stanowią znani wrocławianie: dziennikarze, śpiewacy operowi, naukowcy i architekci: w sumie 23 nazwiska.

Jerzy Skoczylas zastrzega jednak, że lista nie jest zamknięta i jeśli mieszkańcy miasta mają swoje propozycje nazw ulic, mogą je zgłaszać. Gdzie? Pisemnie do komisji kultury lub do Komisji Nazewnictwa Nazw i Ulic Towarzystwa Miłośników Wrocławia. - Odnotowujemy każdą propozycję, a na listy wrocławian odpowiadamy - mówi Helena Kułdo z Towarzystwa Miłośników Wrocławia.

Oto wrocławianie, którzy mogą zostać patronami nowych ulic
Zygmunt Ankowiak (1929-1996) - doktor historii, dziennikarz - kierownik działu miejskiego "Słowa Polskiego" i "Wieczoru Wrocławia". Działał w Towarzystwie Miłośników Wrocławia i Komisji Nazewnictwa Ulic.
Tadeusz Burzyński (1939-1998) - krytyk teatralny, felietonista "Gazety Robotniczej i tygodnika "Sprawy i Ludzie". Uczestniczył w niezwykłych przedstawieniach Jerzego Grotowskiego. Wydał tom felietonów "Wątpię, więc jestem" .

Stanisław Dawski (1905-1990) - rektor Akademii Sztuk Pięknych. Zasłynął jako pomysłodawca dorocznych wystaw absolwentów i twórca uczelnianego muzeum. Wacław Drozdowski (1895-1977) - przed wojną pracował w gazetach w Poznaniu i w Warszawie, od 1945 r. we Wrocławiu organizował Tymczasowy Zarząd Państwowy. Od 1948 r. aż do emerytury pracował w "Słowie Polskim", gdzie przez wiele lat był kierownikiem działu miejskiego.

Zbigniew Dziewoński (1901-1983) - profesor, hydrotechnik. Po wojnie we Wrocławiu pełnił funkcję dyrektora Zakładów Kanalizacji. Opracował pierwszy w Polsce podręcznik dotyczą retencji zbiornikowej "Rolnicze zbiorniki retencyjne".

Jerzy Garda (1903-1951) - śpiewak i dyrektor Opery Wrocławskiej. Obdarzony barytonem artysta występował na deskach teatrów w Wiedniu, Lwowie i Warszawie. Od 1949 r. pełnił funkcję dyrektora Opery Wrocławskiej.

Antoni Grabowski (1857-1921) - inżynier chemik, nauczyciel esperanto. Na ten język przełożył "Pana Tadeusza", "Halkę" i "Mazepę".

Halina Halska (1919-1966) śpiewaczka operowa, sopranistka. W 1946 zadebiutowała we Wrocławiu rolą w Madame Butterfly. Później występowała także w "Fauście" czy "Traviacie".

Karol von Holtei (1789-1880) - pisarz, aktor, w latach 1818-1823 związany z wrocławskim Teatrem Miejskim. Szczególną sławę zyskał jako recytator Szekspira. W 1850 r. osiadł w Grazu, ale 15 lat później wrócił z powrotem do stolicy Dolnego Śląska.

Tadeusz Jarmicki (1908-1982) - księgarz, założyciel pierwszej powojennej księgarni wrocławskiej. Pomysłodawca "Poniedziałków pod Arkadami" spotkań, na których promował wydawnicze nowości.

Andrzej Klisiecki (1895-1975) - fizjolog, przed wojną profesor lwowskiej Akademii Medycznej. Do Wrocławia przyjechał w 1945 r - organizował Akademię Wychowania Fizycznegho. Odkrył istnienie w aorcie szybkościowych fal skurczowych.

Hugon Kowarzyk (1906-1985) - lekarz fizjolog, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej i Akademii Medycznej. Współpracował z Hirszfeldem. Organizował wydział lekarski Akademii Medycznej. Odkrył metodę leczenia hemofilii.

Jan Kuglin (1892-1972) księgarz. Od 1945 r. organizował drukarnie na ziemiach odzyskanych, w tym - we Wrocławiu. Od 1949 r. był dyrektorem Drukarni Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu.

Jan Mydlarski (1892-1976) - antropolog. Na Uniwersytecie Wrocławskim był kierownikiem Katedfry Antropologii i szefem gazety "Przegląd Antropologiczny". Przedstawił koncepcję dziedziczenia grup krwi.
Bolesław Olszewicz (1893-1972) - geograf i bibliotekarz. W latach 1946-1963 pracował na Uniwersytecie Wrocławskim - był twórcą i kierownikiem Pracownii Historii Geografii.

Franciszek Pajączkowski (1905-1970) - historyk teatru, bibliotekarz. Od 1946 r. we Wrocławiu pomagał w przyjmowaniu przekazanych Polsce zbiorów Ossolineum, a w latach 1951-1970 był dyrektorem biblioteki. Za jego kadencji liczba zbiorów wzrosła dwukrotnie.

Franciszka Platówna (1894-1974) -śpiewaczka operowa, sopranistka. W 1945 r. zaśpiewała partię Halki w przedstawieniu otwierającym działalność Opery Wrocławskiej.

Mieczysław Rakisz (1899-1973) pierwszy komendant straży pożarnej w powojennym Wrocławiu. Zaledwie 4 miesiące po przybyciu do stolicy Dolnego Śląska aresztowali go funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa pod nieudowodnionym zarzutem przywłaszczenia sobie dzieł kultury. Po opuszczeniu więzienia zrezygnował ze swojego stanowiska.

Józef Rybicki (1898-1974) - architekt, urbanista. We Wrocławiu był dyrektorem Biura Regionalnego Zarządu Miejskiego.

Mieczysław Sąsiadek (1912-1975) profesor Politechniki Wrocławskiej. Współtwórca i dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego na uczelni.

Lucjan Socha (1912-1975) poeta, dziennikarz, w czasie wojny działacz Szarych Szeregów. Po wojnie zastępca komendanta Straży Ochrony Kolei we Wrocławiu. Założył amatorski teatr dla pracowników PKP. Był też kierownikiem Klubu Dziennikarza.

Zdzisław Wiktor (1911-1992) profesor, nefrolog. Od 1946 r. asystent w Zakładzie Historii Medycyny Akademii Medycznej we Wrocławiu, a od 1949 r. dyrektor biblioteki na Akademii Medycznej.

Andrzej Will (1914-1992) malarz, grafik, satyryk. Kierownik galerii: Spojrzenia, która promowała wrocławskich artystów i Garb, gdzie prezentował rysunki satyryczne. Twórca Międzynarodowego Triennale Rysunku.

Pozostałe propozycje: Bitwa pod Racławicami, Bruno Giordano, Bolesław Wieniawa Długoszewski, Henryk Dobrzański Hubal, Galileusz, Bruno Jasieński, Józef Rudolf Kustroń, Marian Langiewicz, Stanisław Mikołajczyk, Narodowych Sił Zbrojnych, Gabriel Narutowicz, Powstańców Styczniowych, marszałek Edward Rydz Śmigły, Michał Korybut Wiśniowiecki, św. Wojciech, Jan Czekanowski, Benedykt Dybowski, Aleksander Fredro, Marian Hemar, Kazimiera Iłłakowiczówna, Henryk Jarecki, Jan Kiepura, Stefan Kisielewski, Zygmunt Aleksander Klemensiewicz, Tadeusz Kotarbiński, generał Józef Mroziński, Ada Sari, Antoni Słonimski, Władysław Tatarkiewicz, Leonid Teliga, Kazimierz Wierzyński, Andrzej Bolewski, Gryficka, Kujawska, Lubawska, Łyczakowska, Międzygórska, Nowogardzka, Opawska, Podhalańska, Rościszowska, Sandomierska, Żółkiewska, Dziennikarska, Edytorska, Pasańska, Płociennicza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 41

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
ala
A co ze studentami z "Silesii Superior" którzy studiowali w latach 1918-1933 .Stanowili oni patriotyczną inteligencję .O nich sie nie pamieta !
a
ala
A co ze studentami z "Silesii Superior" którzy studiowali w latach 1918-1933 .Stanowili oni patriotyczną inteligencję .O nich sie nie pamieta !
t
toster
Czemu patronami ulic mają być ludzie, którzy w większości byli zwykłymi, nic nie wnoszącymi do rozwoju miasta, obywatelami? Np. jakaś solistka operowa? Jakiś gość, co był chwilę strażakiem, a potem przestał być? Jakiś gość, co był urbanistą i dyrektorem? Albo inny, co był geografem i bibliotekarzem. Kompletnie bez sensu.
t
toster
Czemu patronami ulic mają być ludzie, którzy w większości byli zwykłymi, nic nie wnoszącymi do rozwoju miasta, obywatelami? Np. jakaś solistka operowa? Jakiś gość, co był chwilę strażakiem, a potem przestał być? Jakiś gość, co był urbanistą i dyrektorem? Albo inny, co był geografem i bibliotekarzem. Kompletnie bez sensu.
K
Krzysztof
Nazwy ulic nie powinny być obcojęzyczne!
P
Prawda
ale każde szanujące się miasto powinno mieć równiez ulice:
Marii Kaczyńskiej
Edgara Gosiewskiego
Męczenników Smoleńskich
s
szpilka
(....... zapomieli, Skoczylas to to kabareciarz .......
g
garym
A dlaczego jest tylko jeden Niemiec związany z Wrocławiem? Nie ma Berga czy też noblistów. Czy Wrocław nadal odcina się od swojej niemieckiej przeszłości? W Szczecinie jedno z rond uczczono pamięcią nadburmistrza Szczecina Hermana Hakena.
g
garym
A dlaczego jest tylko jeden Niemiec związany z Wrocławiem? Nie ma Berga czy też noblistów. Czy Wrocław nadal odcina się od swojej niemieckiej przeszłości? W Szczecinie jedno z rond uczczono pamięcią nadburmistrza Szczecina Hermana Hakena.
g
garym
skoro jest Gryficka to dlaczego nie dodano również Gryfińskiej
g
garym
skoro jest Gryficka to dlaczego nie dodano również Gryfińskiej
p
prosto z gór
Można powiedzieć, że wreszcie ktoś Go docenił, zauważył. Tadeusz był nie tylko znakomitym dziennikarzem, człowiekiem oddanym teatrowi. Tadeusz przede wszystkim był facetem uczciwym. Potrafił powiedzieć "nie" w 1981 roku, ale potrafił również powiedzieć "nie" w połowie lat 90. Nieuczciwość, głupota, zadufanie, nieliczenie się z innymi, prywata... On tego nie tolerował i spokojnie mówił "nie tak panowie, nie tak". Wielu nie mogło mu tego darować, wielu irytowała jego czystość. On nie pasował ani do układanek realnego socjalizmu, ani do pseudoliberalizmu po 1989 roku. Taki był i właśnie za to należy mu się wielki szacunek. Kochał Grotowskiego, góry, swój dom i pełną kwiatów działkę. Jednak przede wszystkim kochał ludzi. To stwarzało mu trochę problemów, ale problemy też kochał, bo był kimś niezwykłym. Bardzo dziękuję radnym, że wśród wielu zacnych osób pamiętali też o Tadeuszu. Wierzę, że doczeka się swojej ulicy we Wrocławiu, który też kochał. A ja z wielką ciekawością przyglądać się będę wówczas któż to wygłaszał będzie laudacje na Jego cześć i głosił wszystkim wokół jakim to był wspaniałym człowiekiem...
m
mm
[cyt]mNICH666: JA PROPONUJĘ INNYCH SŁAWNYCH WROCŁAWIAN: Maciej Zieliński ,Adam Wójcik, Ryszard Tarasiewicz itd[/cyt]Nie mogą być patronami ulic z jednego podstawowego względu - jeszcze żyją.
s
saper
Jedyny kosmonauta Polski !!!
k
khor
Proponuję księcia wrocławskiego Bolesława Wysokiego!
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie