Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Solidarność okupowała siedzibę PO. Interweniowała policja (FILMY, NOWE ZDJĘCIA)

Weronika Skupin, Marcin Walków
fot. Paweł Relikowski
Związkowcy NSZZ Solidarność przez całą noc w poniedziałku na wtorek okupowali biura poselskie Platformy Obywatelskiej przy ul. Oławskiej 2 we Wrocławiu. Domagali się rozmów przedstawiciela Solidarności Piotra Dudy z premier rządu RP Ewą Kopacz na temat konkretnych postulatów. Chodzi między innymi o wzrost wynagrodzeń czy większą liczbę miejsc pracy. Przy ul. Oławskiej interweniowała policja chcąc wyprosić protestujących. Ostatecznie funkcjonariusze od tego odstąpili.

We wtorek rano związkowcy informowali, że akcja potrwa jeszcze kilka godzin. - Naszą akcję protestacyjną zakończymy o godz. 12 - mówi Kazimierz Kimso, szef Solidarności na Dolnym Śląsku. Uważa, że okupacja biur poselskich Platformy Obywatelskiej odniosła skutek. - Nasze żądania zostały nagłośnione, teraz czekamy na dalsze działania i decyzję o spotkaniu pani premier Ewy Kopacz z naszym liderem Piotrem Dudą - dodał.

Punktualnie o godz. 12 związkowcy z Solidarności opuścili budynek, w którym są biura posłów Platformy Obywatelskiej. Przewodniczący, Kazimierz Kimso, powtórzył poranne oświadczenie. Przypomniał, że związkowcy będą kontynuować protest, lecz w innej formie. Nie wykluczył jednak powrotu do siedziby dolnośląskiej PO.

Przedstawiciele Solidarności byli rozczarowani faktem, że posłowie nie podjęli działań w sprawie zgłoszonych im niemal miesiąc temu 12 postulatów dotyczących polepszenia sytuacji społecznej i zawodowej polskich pracowników.

Przypomnijmy, że około trzydziestu związkowców zebrało się w siedzibie PO w poniedziałek o godz. 21. Wiedzieli, że mogą zostać stamtąd usunięci siłą. Czwórka posłów próbowała rozmawiać z przedstawicielami Solidarności, ale nie doszło do porozumienia. Jak mówi nadkom. Krzysztof Zaporowski z dolnośląskiej policji, w związku z tym, że przedstawiciele związków nie chcieli opuścić siedziby partii, na miejscu interweniowali funkcjonariusze.

– Dyskutowaliśmy z policjantami. Najpierw chcieli nas wyrzucić, ale wytłumaczyliśmy im jednoznacznie, że jesteśmy tu w celach protestacyjnych, nie burzymy porządku publicznego. Teraz policjanci są tu z nami – relacjonuje Kazimierz Kimso, przewodniczący dolnośląskiej Solidarności.

19 lutego związkowcy pojawili się już pod siedzibą PO. Nieśli 12 postulatów (zamieściliśmy je poniżej) mających poprawić warunki pracownicze, społeczne i socjalne obywateli. Do podobnych manifestów i spotkań dochodzi w całym kraju, gdyż jest to akcja ogólnopolska. – Jednak tylko u nas osiągnęło to taką skalę i protestujemy w taki sposób – mówi Kazimierz Kimso.

– Spotkaliśmy się ze Stanisławem Huskowskim, Sławomirem Piechotą, Aldoną Młyńczak i Ewą Wolak. Nie przyniosło to jednak oczekiwanych skutków. Chcemy wynegocjowania rozmowy przedstawiciela Solidarności Piotra Dudy z panią premier Ewą Kopacz – tłumaczy Kazimierz Kimso. – Posłowie Platformy powinni rozmawiać z ludźmi, bo doprowadzają do katastrofy swoim bezmyślnym głosowaniem – dodaje podając przykłady: podniesienie wieku emerytalnego, czy też nie podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Związkowcy zamierzają czekać do rana, aż ktoś jutro pojawi się w siedzibie partii. – Będziemy czekać aż do skutku, chyba że zostaną podjęte rozmowy i zakończą się dla nas sukcesem. Jesteśmy dla nich wyrzutem sumienia – podsumowuje Kimso.

Związkowcy w biurze PO spędzili całą noc. Spali na podłodze i na wykładzinach. - Noc minęła spokojnie - dodaje Kimso.

Spokojnie może przestać być już wkrótce. Jak mówią związkowcy, istnieje zagrożenie, że dziś policja będzie chciała usunąć ich siłą z budynku.

Zobacz też: Wrocław: Solidarność protestowała przed biurami posłów. Czego się domagają? (FILM I ZDJĘCIA)

Oto postulaty Solidarności:

  • Szybki wzrost minimalnego wynagrodzenia do poziomu 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
  • Wprowadzenie minimalnej stawki wynagrodzenia za godzinę pracy niezależnie od formy zatrudnienia.
  • Wycofanie antypracowniczych zmian w kodeksie pracy, dotyczących czasu pracy, oraz wprowadzenia zasady zawierania umowy o pracę na piśmie przed rozpoczęciem pracy.
  • Wyeliminowanie stosowania śmieciowych umów o pracę oraz patologicznego samozatrudnienia.
  • Odblokowanie wzrostu wynagrodzeń dla pracowników państwowej i samorządowej sfery budżetowej.
  • Wycofanie się z podwyższonego wieku emerytalnego oraz wprowadzenie prawa do skracania powszechnego wieku emerytalnego dla ubezpieczonych legitymujących się: kobiety 35 letnimi, a mężczyźni 40 letnimi okresami składkowymi i minimalnym kapitałem emerytalnym gwarantującym przyszłe świadczenie na poziomie nie mniejszym niż minimalna emerytura.
  • Wprowadzenie skutecznej polityki państwa ukierunkowanej na tworzenie stabilnych miejsc pracy, chroniących pracowników przed ubóstwem.
  • Odmrożenie podstawy naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
  • Wypracowanie i wdrożenie skutecznego programu walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym zwiększenia wysokości progów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych i pomocy społecznej.
  • Przywrócenie odpowiedzialności Państwa za zdrowie obywateli.
  • Bardziej sprawiedliwy podział wypracowanego dochodu narodowego m.in. poprzez zwiększenie progresji podatkowej.
  • Wprowadzenie systemowych zmian w dialogu społecznym zgodnie z oczekiwaniami partnerów społecznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska