Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław zwalnia do 30 km/h. Nowe strefy spokojnego ruchu w mieście

Bartosz Józefiak
Na pięciu ulicach Wrocławia pojawią się ograniczenia prędkości do 30 km/h, w ślad za którymi pójdą wyniesione skrzyżowania lub progi zwalniające. Dołączą one do ponad 130 stref uspokojonego ruchu w mieście.

Na pierwszy ogień idą dwie ulice w centrum: Dobra (pomiędzy Legnicką a Braniborską) i Ziemowita. Skrzyżowanie tych ulic będzie teraz równorzędne i zostanie podniesione, dzięki czemu kierowcy będą musieli tam zwolnić. Dodatkowo, ul. Dobra stanie się jednokierunkowa (pojedziemy nią od Braniborskiej do Legnickiej), a wzdłuż drogi zostanie wyznaczony kontrapas dla rowerów. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w piątek, 24 stycznia.

- To dobra wiadomość, bo w godzinach szczytu kierowcy lubią skracać sobie tędy drogę. A to niebezpieczne, bo tą ulicą dzieci chodzą do pobliskiej szkoły - mówi mieszkająca w okolicy Alicja Krywiak.

W tym roku do 30 km/h zwolnimy też na Wieczystej (odcinek od Kamiennej do Borowskiej), Wschodniej i na Moniuszki . W magistracie powstają projekty które wskażą, jakie rozwiązania zostaną użyte na tych drogach. Nie muszą to być progi zwalniające, za którymi nie przepadają kierowcy. Tym bardziej, że progi w strefie uspokojonej mogą, ale nie muszą być oznaczone znakami.

- Przez progi auta mocno się zużywają. Dlatego staramy się ograniczać ruch także dzięki podniesionym skrzyżowaniom czy przez wysepki dla pieszych na środku jezdni - mówi Katarzyna Kasprzak z Wydziału Inżynierii Miejskiej.

Co zrobić, by także na naszej ulicy uspokojono ruch? - Należy zgłosić to radzie osiedla. Ona wysyła do nas prośby i wszystkie zmiany są wprowadzane w porozumieniu z radą - mówi Katarzyna Kasprzak.

Swoją opinię o ruchu aut na danej ulicy wyrażają też policjanci i strażnicy miejscy. Z urzędnikami spotykają się raz w tygodniu na komisji bezpieczeństwa. Tam rozpatrywane są prośby mieszkańców. Nie wszystkie zostają zaakceptowane, bo np. nie można by było ograniczyć prędkości na ważnej ul. Legnickiej. Zasadą jest też to, że progów nie ma na drogach, którymi jeżdżą miejskie autobusy.

Urzędnicy twierdzą, że szybkość wprowadzania zmian zależy od ilości wniosków. - W praktyce można czekać od dwóch miesięcy do 15 lat - mówi Maciej Borowski z rady osiedla Huby. -Wniosek o spowolnienie ruchu na Wieczystej składaliśmy kilka razy, ostatnio ponad rok temu. Według mnie szybkość reakcji zależy od tego, jakimi środkami akurat dysponuje urząd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska