Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Zuchwałe wyłudzenie pieniędzy metodą „na kryptowalutę”

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Mieszkaniec Kobierzyc „zainwestował” ponad 200 tysięcy złotych w kryptowaluty. Stracił ponad połowę tej kwoty.
Mieszkaniec Kobierzyc „zainwestował” ponad 200 tysięcy złotych w kryptowaluty. Stracił ponad połowę tej kwoty. pixabay
Do komisariatu policji w Kobierzycach przed kilkoma dniami przyszedł 69-latek, który poinformował funkcjonariuszy, że najprawdopodobniej padł ofiarą oszustwa na giełdzie kryptowalut. Mężczyzna skuszony internetową reklamą zainwestował w wirtualna walutę ponad 200 tysięcy złotych. Policjantom udało się odzyskać tylko blisko 90 tysięcy złotych.

69-letni mieszkaniec Kobierzyc znalazł w sieci reklamę giełdy kryptowalut i obietnicę dużego zysku w krótkim czasie. Postanowił zainwestować swoje oszczędności.

- Mężczyzna został poinstruowany, gdzie i w jaki sposób ma założyć konto na platformie inwestycyjnej, a po przelaniu ustalonej kwoty „konsultant” o wschodnio brzmiącym akcencie, zapewnił, że w jego imieniu będzie inwestował jego pieniądze. Jednocześnie 69 latek został poinformowany o konieczności zainstalowania aplikacji AnyDesk do zdalnego dostępu pulpitu jego komputera. Oszuści, w ten właśnie sposób, uzyskali dostęp do jego danych osobowych oraz przechwycili login i hasło do konta bankowości internetowej. Aby uwiarygodnić swoją działalność „inwestycyjną” oraz wypracowywane zyski, „konsultanci” spreparowali stronę internetową, do której dostęp miał poszkodowany relacjonuje sierżant sztabowy Rafał Jarząb z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

p[polecany]5259350[/polecany]

Kolejne rozmowy z „konsultantem” dotyczyły już wypracowanego zysku i konieczności dalszej inwestycji pod warunkiem wpłaty kolejnych kwot pieniędzy. W sumie poszkodowany „zainwestował” ponad 200 tys. złotych.

- Policjantom z Kobierzyc współpracujących z pracownikami banku PKO BP, banku kryptowalut Coinbase i pomocy Coindeal Global z Wrocławia, udało się odzyskać 90 tys. złotych z całej puli „zainwestowanych” przez poszkodowanego pieniędzy – informuje Rafał Jarząb.

Mając na uwadze tę i inne tego typu sytuacje, policjanci apelują o rozwagę oraz rozsądek, a także przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu. Z ich doświadczeń wynika, że pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez e-mail, telefon, komunikator tekstowy lub, jak w tym przypadku, kliknięciu w reklamę zamieszczoną w sieci. Oszuści nakłaniają do zainstalowania programu do zdalnego dostępu pulpitu i zalogowanie na konto bankowe. Jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie takiego oprogramowania, możemy być pewni, że to oszustwo.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska