Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Zostawili pieszym 1 m i 5 cm chodnika przy parkingu. Czy to zgodne z prawem?

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Szerokość chodnika przy ul. Bałuckiego pozostała niezgodna z przepisami, żeby nie powodować konfliktów społecznych
Szerokość chodnika przy ul. Bałuckiego pozostała niezgodna z przepisami, żeby nie powodować konfliktów społecznych mk
Chodnik w centrum miasta został zwężony niezgodnie z przepisami. Urzędnicy jednak twierdzą, że pozwala im na to wyjątek w przepisach i dlatego przy okazji odświeżania malowania, nie dostosowali wymiarów do obowiązujących przepisów. Dodatkowo argumentują, że szeroki chodnik jest po drugiej stronie ulicy.

Na ulicy Bałuckiego (łączy Kościuszki z Piłsudskiego) w centrum Wrocławia, urzędnicy namalowali miejsca do parkowania kosztem chodnika. Dla pieszych pozostało przejście o szerokości niewiele ponad metra, mimo że rozporządzenie ministra w sprawie warunków technicznych dla dróg publicznych wskazuje, że szerokość chodnika położonego bezpośrednio przy jezdni lub pasie postojowym powinna wynosić co najmniej 2 metry. Dodatkowo, jeżeli znajdują się na nim urządzenia techniczne lub wejścia czy wjazdy, szerokość chodnika powinna być odpowiednio zwiększona. Tak właśnie jest na Bałuckiego.

Wrocław, miasto przyjazne pieszym?

Pas do parkowania wymalowany 30 czerwca na ul. Bałuckiego po wcześniejszym odholowaniu kilku samochodów pozostawia pieszym w najwęższym miejscu 1 metr i 5 centymetrów. Takie działanie miejskich urzędników wywołuje zdziwienie, ponieważ Wrocław zapowiada, że chce być miastem zrównoważonej mobilności. Jak od kilku lat tłumaczą władze miasta funkcjonowanie transportu dzięki temu będzie odbywać się w harmonii ze środowiskiem naturalnym i społecznym. I rzeczywiście Wrocław wiele zrobił, by kierowcom po mieście jeździło się niewygodnie. Powstały buspasy, zwężenia ulic, drogi rowerowe - czasem kosztem jezdni dla samochodów.

Wdrażanie polityki mobilności miało kłaść nacisk na ruch pieszy. Sami urzędnicy w swoich materiałach wyjaśniali, że przyjazne miasto, jakim chce być Wrocław, to miasto, w którym m.in. ponad 25 procent całego ruchu to będzie ruch pieszy. Według ostatnich danych, jakie podaje ratusz, ruch pieszy stanowi 19 procent.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta wyjaśnia, że na Bałuckiego nie wprowadzono nowej organizacji ruchu, a jedynie zostało odświeżone wcześniejsze oznakowanie. - Na podstawie zgłoszenia sprawdziliśmy jednak w terenie faktyczne szerokości i korygujemy wprowadzone oznakowanie - przyznaje rzeczniczka prasowa ZDiUM-u Klaudia Piątek i przekonuje, że na węższy - półtorametrowy chodnik w tym miejscu pozwala wyjątek w przepisach. Wspomniana przez rzeczniczkę korekta oznakowania polega na zamalowaniu nowych białych linii...szarą farbą.

Urzędniczka dbająca o interesy pieszych "komentuje": Nic nie powiem

- Wyjątek ten związany jest z faktem, że we wcześniejszym stanie prawnym, przed 2013 r., przepisy nie wymagały oznakowania poziomego dla płatnych miejsc postojowych i kierowcy mogli parkować na zasadach ogólnych, to jest pozostawiając szerokość minimum 1,5 metra dla ruchu pieszego - twierdzi Piątek dodając, że chodnik po drugiej stronie ul. Bałuckiego ma 3,5 metra szerokości.

Urzędnicy więc nie wykorzystali okazji do dostosowania chodnika przy Bałuckiego do obowiązujących norm prawnych, lecz utrwalili dotychczasowy stan. Klaudia Piątek zauważa, że inne działanie spowodowałby zmniejszenie liczby miejsc parkingowych i byłoby przyczyną konfliktów społecznych.

Reporter portalu GazetaWroclawska.pl zapytał oficer pieszą Wrocławia, jakie działania w opisywanej sprawie zamierza podjąć. Jednak Anna Szmigiel-Franz, która jest także urzędniczką w miejskim Biurze Zrównoważonej Mobilności nie chciała zająć stanowiska w tej sprawie. Ograniczyła się do stwierdzenia, że odpowiedź przygotowują urzędnicy odpowiednich wydziałów ratusza. Więcej miała do powiedzenia, gdy obejmowała funkcję oficera pieszego miasta. W styczniu 2020 r. Szmigiel-Franz na stronach internetowych miasta przekonywała, że jej zadaniem będzie dbanie o to, by piesi byli traktowani jako równoprawni uczestnicy ruchu i wprost wymieniała troskę o odpowiednią szerokość chodników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska