Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław zostanie stolicą polskiej nauki?

Redakcja
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Fot . Pawel Relikowski / Polskapresse
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisało z gminą Wrocław list intencyjny w sprawie przejęcia przez Skarb Państwa udziałów w Centrum Badań EIT+. Kolegium Rektorów Wrocławia i Opola chce, żeby to Wrocław stał się siedzibą Narodowego Instytutu Technologicznego, w którego skład weszłoby właśnie EIT+. Naukowcy napisali w tej sprawie list do ministra nauki. - Wrocławskie środowisko naukowe jest jednym z najbardziej twórczych i liczących się w Polsce. Wykorzystanie tego potencjału do aktywizacji i zagospodarowanie bazy EIT+ powinno być nakazem chwili i wyrazem odpowiedzialności - piszą rektorzy do Jarosława Gowina.

W 2007 roku Wrocław wraz z województwem dolnośląskim i pięcioma wrocławskimi uczelniami powołał spółkę Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Spółka posiada najbardziej kompleksową infrastrukturę badawczą w Europie środkowo-wschodniej (ponad 23 tys. m. kw. powierzchni) wyposażoną w najnowszy sprzęt laboratoryjny. Centrum jest miejscem, w którym łączy się świat nauki, nowych technologii i biznesu. Do tej pory w EIT+ zrealizowano 59 projektów badawczych.

Gmina Wrocław ma nieodpłatnie przekazać państwu ok. 90 proc. udziałów w Centrum Badań EIT+. Miasto do tej pory musiało dokładać do funkcjonowania centrum. Brakowało pieniędzy nie tylko na badania, ale także na bieżącą działalność. Po przejęciu spółki przez rząd finansowanie instytutu będzie zadaniem państwa.

Przejęcie EIT+ to dopiero pierwszy krok. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma wielkie plany dotyczące rozwoju bazy naukowej w Polsce. Jarosław Gowin zapowiadał, że rząd powoła Narodowy Instytut Technologiczny, który ma być "naukowym zapleczem dla planu Morawieckiego".

- Chcielibyśmy, aby Narodowy Instytut Technologiczny rozpoczął swoją działalność od 1 stycznia 2018 roku. Będzie to nowoczesna, oparta o najlepsze zagraniczne wzorce, publiczna struktura prowadząca badania naukowe i zajmująca się ich komercjalizacją. Skupi w sobie najlepsze polskie instytuty badawcze, które będą realizowały projekty w obszarach wskazanych jako strategiczne dla Polski w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – zapowiedział na początku lutego Jarosław Gowin. Dodał, że wśród takich obszarów są choćby biotechnologie, nowoczesne materiały czy energetyka.

Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola w powołaniu narodowego instytutu widzi szansę dla Wrocławia. Naukowcy chcą, żeby to właśnie stolica Dolnego Śląska była siedzibą instytutu. Napisali w tej sprawie nawet list do ministra nauki.

- Od 2007 roku we Wrocławiu działa Europejski Instytut Technologiczny Plus. Zgromadzona tam została aparatura i sprzęt badawczy na sumę ponad pół miliarda złotych. Zainwestowane zostały środki Unii Europejskiej, miasta Wrocław i pięciu publicznych uczelni Wrocławia, których pozyskanie było możliwe, dzięki zaangażowaniu intelektualnemu uczonych naszego miasta. Wyremontowana została infrastruktura i dostosowano ją do potrzeb badawczych. Jest więc to miejsce, w którym można prowadzić najnowocześniejsze, najbardziej prestiżowe projekty badawcze - czytamy w liście podpisanym przez prof. dr hab. Marka Ziętka, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, przewodniczącego Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola. - Biorąc pod uwagę pozycję nauki wrocławskiej, jej twórców, zainwestowane środki, które mogłyby być skierowane do uczelni wrocławskich, a skierowano je do EIT+, Kolegium uważa, że Narodowy Instytut Technologiczny powinien być umiejscowiony we Wrocławiu - czytamy dalej w liście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska