Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Znikają pomarańczowe kubły na psie kupy. Nie pasują do wystroju miasta

Weronika Skupin
Tak będą teraz oznaczone kosze na śmieci
Tak będą teraz oznaczone kosze na śmieci
Pomarańczowe kubły na psie odchody będą zamieniane na zwykłe, czarne, czyli takie jak na zmieszane zmieszane odpady. - Przykleją jakiś kwadracik koloru pomarańczowego, żeby ludzie wiedzieli, że kupę też można tam wyrzucić. Jak twierdzą, ma to pomóc w nauczeniu psiarzy sprzątania po pupilu – pisze do nas w liście Czytelnik Michał i pyta – gdzie jest jest? Nas też problem zaintrygował, a odpowiedzi urzędników w tej sprawie są co najmniej kuriozalne...

Oto treść listu Pana Michała:

_U mnie pod blokiem jak postawili parę miesięcy temu kubły na psie odchody, to ich ilość na trawnikach spadła o 90 proc.! Jak postawiono by zwykłe, czarne kosze to jestem przekonany, że nikomu by do głowy nie przyszło, żeby zacząć sprzątać po psie. Po co zmieniać coś, co jest dobre i spełnia swoją funkcję?! Oczywiście straż miejska będzie wystawiać mandaty za niesprzątanie na trawnikach. Ten cały Ekosystem to jedna, wielka porażka! Chcecie mieć czyste trawniki? Wystarczy postawić pomarańczowe kubły, które działają na nas – psiarzy. Widząc je, wiemy, że należy posprzątać po psie. Taka psychologia, ot co... _– pisze do nas Michał.

Jak się okazuje, powodów dla których kubły znikają, urzędnicy wymieniają kilka. Najpierw powód zamiany koszy z pomarańczowych na szare próbowali wyjaśnić pracownicy Ekosystemu.

– Zastąpimy kosze na zanieczyszczenia spowodowane przez zwierzęta domowe na kosze uliczne. Dzięki temu zwiększy się dostępność koszy, ponieważ do wszystkich kubłów ulicznych będzie można wrzucić psie odchody – wyjaśnia nam Maja Berny z ratusza.

Sławomir Chełchowski, rzecznik straży miejskiej potwierdza, że psią kupę można wrzucać do każdego kosza na odpady zmieszane. Jest to zapisane w regulaminie utrzymania porządku w mieście - dodaje.

Szare kosze staną w tych miejscach co kubły na psie odchody lub w ich pobliżu. Jak wyjaśnia Berny, do pomarańczowego kosza kupę wrzucić możemy, a papierków i innych śmieci – już nie. Tymczasem mieszkańcy się do tego nie stosują i do kubłów na odchody wrzucają odpady zmieszane. Zmieni się więc rodzaj kubłów, a z papierkiem nie trzeba będzie chodzić na drugi koniec parku – legalnie wyrzucimy go do szarego kosza.

Jak dodają urzędnicy, kolejną zaletą jest to, że kosze uliczne są częściej opróżniane niż kosze pomarańczowe.

Ile to będzie kosztować? – Ta operacja wpisana jest w umowie na całoroczne sprzątanie miasta – wyjaśniają urzędnicy. Firma śmieciowa po prostu zmieni kosze pomarańczowe na szare z nowymi naklejkami w cenie utrzymania czystości miasta. Do kubłów bez naklejki też będzie można wrzucać psie kupy. Zmiana następuje akurat teraz, bo kończy się umowa na obsługę pomarańczowych koszy.

Jednak urzędnicy nie odpowiedzieli tym samym na wątpliwości Czytelnika – przecież do pomarańczowych kubłów wrocławianie się przyzwyczaili. Nauczyli się, że należy tam wyrzucać odchody. I jak się okazało – właśnie o kolor tu chodzi.

PLASTYK MIEJSKA - CHODZI TEŻ O ESTETYKĘ - CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE
– Pomarańczowy kolor kubłów został wprowadzony wraz z akcją promocyjną – wyjaśnia Beata Urbanowicz, plastyk miejska. – Jednak psie kupy możemy wrzucić do każdego kosza. W momencie gdy wzrosła świadomość mieszkańców, że należy posprzątać po psie, mniej ważne staje się to do jakiego kosza wyrzucamy nieczystości, a bardziej sam fakt zbierania i wyrzucania – mówi.

Dodaje, że dlatego teraz miasto chce nauczyć mieszkańców, by wyrzucali kupy do kubłów szarych – tak samo jak robiło to ucząc ich wyrzucania do koszy pomarańczowych. Bez sensu? Zdaniem Urbanowicz nie. – Chodzi o to, by przyzwyczaić właścicieli, że kupę można wrzucać wszędzie – mówi.

Ale komu przeszkadzają pomarańczowe kubły? Nie mogą zostać i dalej przypominać o sprzątaniu po psie? – We Wrocławiu kolor mebli miejskich i koszy na śmieci jest ujednolicony, w kolorze szarym – wyjaśnia Urbanowicz. – Chodzi po prostu o estetykę. Może niepotrzebnie kiedyś wprowadzono tą pomarańczową kolorystykę... – żałuje. – Ja pomarańczowego koloru kubłów nigdy nie poparłam. Teraz będzie powrót do normalności – dodaje.

– Zresztą – podsumowuje Urbanowicz – operacja zmiany kubłów nie będzie duża. Tych koszy jest naprawdę znikoma ilość, to zaledwie kilka procent wszystkich kubłów w mieście – przekonuje. Przypomnijmy, że pomarańczowych kubłów na psie kupy zamontowano we Wrocławiu 1250.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław: Znikają pomarańczowe kubły na psie kupy. Nie pasują do wystroju miasta - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska