Wrocław: Zlikwidują VI LO przy Hutniczej? Na początek mniej klas

Malwina Gadawa
fot. Google Street View
Udostępnij:
Od września w VI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Hutniczej 45 we Wrocławiu mają być tylko dwie pierwsze klasy. Czy to początek końca tej szkoły? Tego boją się nauczyciele i uczniowie liceum.

W ubiegłym roku edukację w „szóstce” uczniowie rozpoczęli naukę w czterech pierwszych klasach. Teraz dyrekcja wnioskowała o otwarcie sześciu pierwszych klas w roku szkolnym 2014/15. Miasto się nie zgodziło. Według planów departamentu edukacji magistratu, w szkole będą już tylko dwie pierwsze klasy.

Nauczyciele i pracownicy administracji oraz obsługi napisali petycję do ratusza. Boją się, że zmiany, to początek końca ich szkoły. - Pozbawia się około 100 gimnazjalistów możliwości nauki w naszej szkole. To marginalizuje ofertę naszej szkoły - czytamy w petycji. Protest popierają nawet mieszkańcy innych osiedli. Łukasz Olbert, przewodniczący zarządu osiedla Nowy Dwór twierdzi wręcz, że podjęcie takiej decyzji teraz, może w przyszłości doprowadzić do likwidacji szkoły. Zarząd tego osiedla apeluje do urzędników, żeby wzięli pod uwagę dobro uczniów i pracowników szkoły i zweryfikowali swoją decyzję.

- Jeżeli nic się nie zmieni, oznacza to, że od września w najlepszym wypadku będę miała mniej godzin, a w najgorszym, co jest możliwe, stracę prace - żali się Joanna Przybyłek, nauczycielka geografii.

Paweł Mitura, dyrektor VI LO nie jest zadowolony z takiej decyzji wrocławskiego magistratu, ale jest wstrzemięźliwy w ocenach. - Będziemy w przyszłym tygodniu rozmawiać o tym w departamencie edukacji. Mam nadzieję, że rozmowy przyniosą odpowiedni skutek i osiągniemy porozumienie - mówi Mitura.

Urzędnicy próbują uspokoić nauczycieli. - Miasto nie planuje likwidacji szkół ponadgimnazjalnych, poza likwidacją wynikającą z przyczyn formalnych i reformy kształcenia zawodowego - mówi Ewa Szczęch, kierownik działu ds. gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w departamencie edukacji. Dodaje, że w ciągu najbliższych lat spadnie liczba uczniów w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Wszystko przez niż demograficzny. Miasto chce więc dostosować ofertę szkół do potrzeb uczniów. - W trakcie rekrutacji plany dotyczące liczby klas mogą ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu, w odpowiedzi na wybory absolwentów - zapowiada Ewa Szczęch.

Nauczycieli takie tłumaczenie nie uspokaja. - Nie zawsze możemy zasłaniać się demografią. Może nasze liceum nie ma najlepszych wyników i olimpijczyków, ale taka szkoła też jest w mieście potrzebna. Przyjeżdżają do nas uczniowie nie tylko z Wrocławia, ale także z powiatu średzkiego. Z naszych badań wynika, że chce się u nas uczyć 250 gimnazjalistów - twierdzi Joanna Przybyłek.

Obecnie w VI LO, przy ul. Hutniczej uczy się 427 osób, w trzynastu klasach. Jest 5 trzecich klas i po 4 - drugich i pierwszych. W nowym roku szkolnym mają zostać utworzone już tylko 2 pierwsze klasy - o profilu matematyczno-fizycznym i biologiczno-chemicznym. Pierwszoklasiści nie mogliby już wybrać klasy o profilu humanistycznym.

W całym Wrocławiu miasto w przyszłym roku szkolnym zamierza utworzyć 191 pierwszych klas - o 17 mniej niż jest w tym roku. Najwięcej pierwszych klas powstanie w liceach ogólnokształcących - 107. 59 pierwszych klas będzie w technikach, a 25 - w zespołach szkół zawodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 61

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

U
Uczeń
Nie polecam nikomu. Chory system oceniania na procenty. Nauczyciele z którymi nie można się dogadać. Wymagają nie wiadomo jakiej wiedzy,wkrecaja się conajmniej jakby wykladali na uniwersytecie. Wredni poloniści oraz nauczyciele języków obcych. Szkoła nie godna polecenia. Będę odradzal każdemu.
l
lo
15 od VI nie wiele się różni tak naprawdę to uczniowie z VI i XV znają się bardzo dobrze i żadnej patologi nie ma ;x
m
maturzystka
Do tej szkoły przeniosłam się z okolic trójmiasta. Byłam tam w najlepszej szkole w mieście i to jest prawda, że w takich szkołach grono pedagogiczne niszczy uczniów psychicznie wiecznie udowadniając im jak bardzo się do niczego nie nadają. Kiedy przyszłam do 6lo nie mogłam uwierzyć jak to wszystko inaczej wygląda. Nauczyciele są tak jak poprzednicy pisali dla ucznia, i starają się mu pomóc nawet w najbardziej beznadziejnych sytuacjach. Atomosfera w szkole jest niesamowita. Wszystkich się kojarzy i czuje się wsród nich jak w domu. Dyrektor to fantastyczny człowiek, który zawsze chętnie pomoże i udzieli rad, nie wspominając o jego poczuciu humoru. Poziom jest dość wysoki i każdy kto uważa inaczej najwyraźniej nie ma dobrego porównania. My tegoroczni maturzyści mimo, że odchodzimy z tej szkoły to zrobimy wszystko, aby ją ratować. Co więcej, z pewnością jak skończy sie rok szkolny wszyscy będziemy za nią tęsknić.
n
nauczyciele
www.petycjeonline.com/protest_przeko_likwidacji_klas_w_lo_nr_vi_we_wroclawiu
J
Justyna
Jestem absolwentka VI LO. Świetna szkoła. Nauczanie jezykow na bardzo wysokim i profesjonalnym poziomie. Nie rozumiem takiej decyzji
A
Absolwentka
Jak można pomyśleć o zmniejszeniu ilości klas w tak przyjaznej uczniom szkole? VI Liceum, to miejsce na doskonałą edukację, znalezienie wsparcia i zrozumienia w różnych życiowo skomplikowanych sytuacjach. Przyznam, że nie znam szkoły średniej, w której tak jak w LO VI, każdy problem traktowany jest poważnie i zespół wspaniałych nauczycieli próbuje znaleźć optymalne dla ucznia rozwiązanie.Z wielu zalet tej szkoły wymienić trzeba niemal rodzinną atmosferę i zupełny brak anonimowości. Jest to miejsce zupełnie wolne od jakiejkolwiek "trudnej młodzieży", ponieważ wszyscy się doskonale znają, szanują oraz są dla siebie partnerami. Ta szkoła to swego rodzaju przytulisko dla młodzieży, która spotyka się z ogromem życzliwości przy jednoczesnym stawianiu adekwatnych wymagań dotyczących opanowania wiedzy i umiejętności niezbędnych do pomyślnego zdania egzaminu maturalnego. W ubiegłym roku 100% uczniów przystępujących do matury zdało ją. Państwo Urzędnicy, czy to dla Państwa nic nie znaczy? Najłatwiej jest podejmować decyzje zza biurka, sugerując się liczbami, statystykami... a gdzie w tym wszystkim miejsce na ludzi, na ich potrzeby?Często wydaje mi się, że praca na urzędniczych stanowiskach odzwyczaja od myślenia i działania w ludzkim wymiarze i z myślą o dobru tych, w których imieniu podejmuje się decyzje... Jestem całym sercem z wszystkimi "Szóstkowiczami" i wierzę wciąż w rozsądek decydentów, którzy w końcu sprawują swoją funkcję dzięki ludziom, ponieważ im zaufali i powierzyli reprezentowanie swoich spraw.
u
uczeń LO6
Sama sobie wypowiedzi "lajkujesz"? Bo szczerze w to wątpię, żeby ktoś z odwiedzających tę stronę się z Tobą zgadzał! Bzdury ...
uczeń
Oczywiście, że pomożemy. Jeżeli będzie taka możliwość to jak najbardziej będziemy walczyć o 'szóstkę' ...
U
Uczeń
Szkoła stwarza idealne warunki dla rozwoju uczniów, nauczyciele są idealni i profesjonalni, atmosfera jest najlepsza ze wszystkich możliwych szkół. Nie rozumiem po co likwidować klasy, skoro właśnie powinno się zwiększać ich liczbę. Jednym słowem - śmiech na sali !!!!! Jeżeli będzie trzeba, to uczniowie na pewno pomogą w tej sprawie :) pozdrawiam serdecznie miasto
u
uczennica LO 6
Dorga absolwento,

Z tego co piszesz wynika, że poszłaś do kiepskiej szkoły. W takim razie, po co to zrobiłaś? Nie ma przymusu nauki w LO 6. Nie podoba mi się to jak oceniasz nauczycieli. Oni są tylko ludźmi, nie wiem na jakiej podstawie stwierdzasz, że mijają się z powołaniem, ja mam inne zdanie na ten temat. Rownież stwierdzenia, że ci "lepsi" nauczyciele powinni poszukać pracy w innej szkole z większymi perspektywami na przyszłość, jest wręcz żałosne. Uważam, że uczniowie LO 6 zasługują na takich nauczycieli! :)
'2002
jak to w internetach teraz piszą: gimbusy nie znajo ;-)
a
absolwentka
Tak naprawdę szkoła jest bardzo przeciętna, mało w niej działań pozalekcyjnych i rozwijających, nie tylko umysłowo. Niedużo jest tu nauczycieli z powołania, a część posiada wiedzę mniejszą niż lepsi uczniowie albo nie potrafi jej przekazać. Widać, że miasto stara się zmniejszyć wydatki na edukacji i zaczyna właśnie od tych szkół, które nie są zbyt ciekawe z punktu widzenia kandydatów, ani nie rozwijają wszechstronnie uczniów, czego "szóstka" jest idealnym przykładem. Szkoda przede wszystkim nauczycieli, którzy stracą pracę, ale też nie wszystkich. Może to trochę złośliwe, ale duża część powinna poszukać innego zajęcia, bo minęli się z powołaniem, a jest też paru, którzy wręcz na odwrót powinni poszukać pracy w szkole lub innym miejscu, które daje lepsze perspektywy na przyszłość, bo w 6 się marnują, tu mam na myśli pewnego nauczyciela matematyki :)
m
maturzystka
Jestem uczennicą klasy trzeciej. Aspiruję na studia zagraniczne, a po tej szkole, jestem więcej jak pewna, że się dostanę. Poziom jest naprawdę wysoki. Kto chce się uczyć- ten będzie. Nawet w liceach teoretycznie "wysokich" zdarza się uczeń, który pomimo renomy i reklamy szkoły będzie po prostu leniem i zda maturę przeciętnie. Zamiast likwidować szkołę, nie lepiej pomyśleć, co zrobić w celu naprawy ewentualnych usterek typu zajęcia pozalekcyjne etc? Ja mam możliwość na uczęszczanie na fakultety, które mnie interesują, tutaj poznałam wspaniałych ludzi, pomijam nauczycieli, którzy traktują nas na równi ze sobą. Nie wywyższając się, jak ma to miejsce w "renomowanych" liceach, gdzie kadra traktuje uczniów dosłownie jak śmieci, gardząc nimi. Przez całą swoją edukację, nie spotkałam szkoły, która dorównałaby szóstce pod jakimkolwiek względem. I się tego trzymam.
a
absolwentka
Jestem absolwentką szóstego liceum i po trzech latach które spędziłam w tej szkole nie mogę powiedzieć o niej nic złego. Maturę zdałam naprawdę bardzo dobrze i bez najmniejszego problemu dostałam sie na Politechnikę Wrocławska wraz z wieloma moimi koleżankami i kolegami z klasy. Uważam, że poziom szczególnie matematyki jest bardzo wysoki i wiele, nawet uważanych za lepszych szkół, nie dorównuje szóstce. Serdecznie polecam liceum a kadra i atmosfera sa naprawdę wspaniałe.
p
przeciwny
CZTERY RAZY NIE!
Najlepsza szkoła! Świetni nauczyciele! Przyjazna, rodzinna atmosfera!

Nie damy się "szóstkowicze"...
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie