Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław zielonym miastem? Sprawdziliśmy, jak jest naprawdę

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Tereny zielone stanowią naturalny filtr zanieczyszczeń gazowych, w tym pyłów zawieszonych, redukując jednocześnie nadmierne ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Postępujące zmiany klimatu powodują, że rola zieleni miejskiej staje coraz bardziej istotna. Jak ona kształtuje się w polskich miastach, w tym we Wrocławiu, monitoruje się między innymi poprzez satelity. Eksperci z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów pochylili się nad danymi GUS i zdjęciami satelitarnymi i sprawdzili jak wygląda „zielona rzeczywistość”. Przede wszystkim sprawdzili udział terenów zielonych w całkowitej powierzchni miast, ale też jej pofragmentowanie i dostępność dla mieszkańców w zasięgu 5 minutowego spaceru. W badaniu do terenów zieleni zaklasyfikowano  m.in. lasy, parki, gęste zakrzewienia i bujne łąki. Wrocławski magistrat, między innymi ustami prezydenta, lubi się chwalić zielonymi inwestycjami. Niedawno Jacek Sutryk na profilu facebookowym wskazał nowy, wrocławski Central Park na Kępie Mieszczańskiej, który ma powstać w przyszłym roku. Ratusz co rusz ogłasza konsultacje w sprawie nowych parków, zieleńców, czy pomysłów zazielenienia kolejnych ulic pod postacią projektów Grow Green.Jak wynika z raportu „Tereny zielone w dużych miastach Polski”, średni udział zieleni w całkowitej powierzchni miast w w dużych ośrodkach  miejskich wyniósł 52 proc. Jak wypadł pod tym względem Wrocław?Na kolejnych slajdach pokazujemy zieloną rzeczywistość w największych miastach w kraju. Poszeregowaliśmy je od najbardziej do najmniej zielonych.
Tereny zielone stanowią naturalny filtr zanieczyszczeń gazowych, w tym pyłów zawieszonych, redukując jednocześnie nadmierne ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Postępujące zmiany klimatu powodują, że rola zieleni miejskiej staje coraz bardziej istotna. Jak ona kształtuje się w polskich miastach, w tym we Wrocławiu, monitoruje się między innymi poprzez satelity. Eksperci z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów pochylili się nad danymi GUS i zdjęciami satelitarnymi i sprawdzili jak wygląda „zielona rzeczywistość”. Przede wszystkim sprawdzili udział terenów zielonych w całkowitej powierzchni miast, ale też jej pofragmentowanie i dostępność dla mieszkańców w zasięgu 5 minutowego spaceru. W badaniu do terenów zieleni zaklasyfikowano  m.in. lasy, parki, gęste zakrzewienia i bujne łąki. Wrocławski magistrat, między innymi ustami prezydenta, lubi się chwalić zielonymi inwestycjami. Niedawno Jacek Sutryk na profilu facebookowym wskazał nowy, wrocławski Central Park na Kępie Mieszczańskiej, który ma powstać w przyszłym roku. Ratusz co rusz ogłasza konsultacje w sprawie nowych parków, zieleńców, czy pomysłów zazielenienia kolejnych ulic pod postacią projektów Grow Green.Jak wynika z raportu „Tereny zielone w dużych miastach Polski”, średni udział zieleni w całkowitej powierzchni miast w w dużych ośrodkach  miejskich wyniósł 52 proc. Jak wypadł pod tym względem Wrocław?Na kolejnych slajdach pokazujemy zieloną rzeczywistość w największych miastach w kraju. Poszeregowaliśmy je od najbardziej do najmniej zielonych. Gazeta Wrocławska
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego i obrazów satelitarnych wynika, że daleko nam nie tylko do najbardziej pokrytych zielenią miast, ale nawet do średniej krajowej. Zobaczcie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska