Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław zdąży z przygotowaniem wyborów? Sprawdziliśmy

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Wybory w czasie epidemii koronawirusa.
Wybory w czasie epidemii koronawirusa. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Niemal rzutem na taśmę, we Wrocławiu udało się skompletować składy obwodowych komisji wyborczych. Termin ich powoływania upłynął w poniedziałek, a jeszcze w piątek brakowało kilkuset członków. We Wrocławiu powołano 312 obwodów wyborczych. W aż 24 przypadkach zmieniły się adresy lokali. Nadal nie wiadomo, jakie rygory sanitarne będą nas obowiązywały w trakcie głosowania, np. czy będziemy musieli mieć maseczki i co z długopisami, którymi będziemy skreślać.

- Udało nam się zrealizować zamierzony cel i skompletowaliśmy składy komisji wyborczych – powiedziała nam Patryk Załęczny w biura prasowego Urzędu Miasta. W komisjach wyborczych we Wrocławiu pracować będzie w czasie tych wyborów w sumie 1818 osób. Jeżeli chodzi o ich skład widać wyraźnie dominację przedstawicieli Komitetu Wyborczego Kandydata na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Najczęściej jest ich po dwóch, a zdarza się, że i po trzech na pięciu, sześciu lub siedmiu członków, bo komisje mają różną liczbę członków.

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła też ostateczną listę kandydatów w wyborach 28 czerwca wraz z numerami, przy których znajdą się ich nazwiska na karcie do głosowania:

 • Robert Biedroń
 • Krzysztof Bosak
 • Andrzej Sebastian Duda
 • Szymon Franciszek Hołownia
 • Marek Jakubiak
 • Władysław Marcin Kosiniak-Kamysz
 • Mirosław Mariusz Piotrowski
 • Paweł Jan Tanajno
 • Rafał Kazimierz Trzaskowski
 • Waldemar Włodzimierz Witkowski
 • Stanisław Józef Żółtek

24 lokale wyborcze pod innym adresem

We Wrocławiu ogółem zostało utworzonych 312 obwodów wyborczych, w tym 282 obwody stałe oraz 32 tak zwane obwody odrębne (szpitale, DPS-y, areszty śledcze itp.) W zdecydowanej większości, głosować będziemy w miejscach do których jesteśmy przyzwyczajeni i na przykład robiliśmy to w trakcie ostatnich wyborach parlamentarnych w ubiegłym roku. Jednak aż w 24 przypadkach, adresy lokali wyborczych zmieniły się. Tak jest w przypadku przedszkoli, w których dotychczas można było głosować, a teraz z powodów epidemicznych jest to niemożliwe.

- Od czwartku spółdzielnie mieszkaniowe, zarządcy mieszkań komunalnych i wspólnoty mieszkaniowe będą odbierały obwieszczenia do wywieszenia, informujące o adresach lokali wyborczych w których będziemy mogli oddać głos. Ponadto, tam, gdzie nastąpiła zmiana lokalizacji, będą dostarczane ulotki do skrzynek pocztowych – zapewnił nas Patryk Załęczny. Tak więc z końcem tego tygodnia, a najpóźniej na początku przyszłego w naszym sąsiedztwie powinny pojawić się plakaty informujące o adresach obwodowych komisji.

Co z głosowaniem korespondencyjnym?

Ci, którzy woleliby – obawiając się koronawirusa – zagłosować korespondencyjnie, mogli to zadeklarować jeszcze tylko dziś. 16 czerwca to bowiem ostatni dzień, w którym można zgłosić właściwemu komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy, zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju. Więcej czasu mają osoby poddane kwarantannie lub izolacji – mogą to zrobić najpóźniej 23 czerwca. Ci, którzy poddani zostaną kwarantannie po tym dniu, będą mogli zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego do 26 czerwca. Zgłoszenie może być pisemne lub w formie elektronicznej. W pierwszym przypadku można to zrobić składając pisemną deklarację w Urzędzie Miejskim Wrocławia przy pl. Nowy Targ 1-8 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-15:15. Droga elektroniczna to złożenie wniosku za pośrednictwem usługi udostępnionej na platformie e-PUAP albo wykorzystując swój profil zaufany. Pakiety wyborcze dostaniemy na wskazany adres zamieszkania. Na ten sam adres trafią do nas również przed ewentualną drugą turą.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski póki co, nie przedstawił jeszcze Państwowej Komisji Wyborczej rekomendacji w sprawie zorganizowania w wybranych miejscach Polski głosowania wyłącznie korespondencyjnego. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach organizacji wyborów na prezydenta, w przypadku "nagłego i znaczącego" pogorszenia sytuacji epidemicznej na terenie danej gminy lub jej części, PKW na wniosek ministra zdrowia może - nie później niż siedem dni przed wyborami - zarządzić głosowanie wyłącznie korespondencyjne na tym terenie.

W maseczkach czy bez? Co z długopisami?

W jakim reżimie sanitarnym będziemy głosować, czy będziemy musieli to robić w maseczkach i mieć przy sobie własne długopisy? Wciąż do końca nie wiadomo. Ministerstwo Zdrowia jak na razie przygotowało projekt rozporządzenia dotyczący środków ochrony osobistej dla komisji wyborczych. W projekcie są wymienione jedynie środki, którymi powinna dysponować każda komisja. Są to „rękawiczki, które powinny być zmieniane co godzinę, maski z odpowiednim standardem FFP1, które powinny być stosowane w czasie zgodnym z zaleceniami producenta, pleksi ochronne dla komisji wyborczej, płyny dezynfekcyjne dla członków komisji i oraz osób głosujących”.

W projekcie rozporządzenia, mowa jest o dopuszczalnym zagęszczeniu głosujących w lokalach. Czytamy w nim, że może to być jedna osoba na 15 mkw w lokalu wyborczym i 1,5 m odstępu miedzy członkami komisji wyborczej, a dezynfekcja i wietrzenie pomieszczeń powinny być przeprowadzane co godzinę. To jednak jak na razie tylko projekt rozporządzenia i zarówno PKW jak i samorządy nie dostały jeszcze wytycznych w tych sprawach.

Co z lokalami przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych i transportem?

Wskazane lokale dla niepełnosprawnych będą jak zwykle odpowiednio oznaczone w obwieszczeniach wyborczych. Osoba posiadająca zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunem może skorzystać z transportu zorganizowanego przez Miejskie Biuro Wyborcze.
Zgłoszenia przyjmowane będą w dniach poprzedzających głosowanie pod numerem telefonu: 71 777 78 83, w poniedziałek, wtorek, środa w godz. 10.00 do 15.00 oraz w dniu głosowania tj. dnia 28 czerwca 2020 r. (niedziela) w godz. 7.30 do 18.00.

Wyborcy niepełnosprawni oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, mają też prawo do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika. Jeszcze do 19 czerwca jest czas na składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa. Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców we Wrocławiu lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.
W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa, wyborca wpisany do rejestru wyborców we Wrocławiu musi złożyć wniosek do Prezydenta Wrocławia. Wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa przyjmuje Wydział Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców mieszczący się przy ul. G. Zapolskiej 4. Akt pełnomocnictwa jest sporządzany z zasady w miejscu zamieszkania wyborcy, chyba, że wyborca we wniosku zwróci się o jego sporządzenie w innym miejscu na terenie Wrocławia.

Zobacz także

Obrzeżek‌ ‌gołębi -‌ ‌szczególnie‌ ‌niebezpieczny‌ ‌gatunek kleszcza znów pojawił się‌ ‌we‌ ‌Wrocławiu.‌ - Były notowane przypadki śmierci od ukąszenia tego gatunku kleszcza. Takie zdarzenia są udokumentowane w pracach naukowych – przestrzega dr Jarosław Pacoń z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego i dodaje, że pasożytów tego groźnego gatunku jest we Wrocławiu szczególnie dużo. Czytaj dalej na kolejnej stronie - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.Przeczytaj takżeBarszcz Sosnowskiego we Wrocławiu. Mamy listę miejsc

Szczególnie niebezpieczne kleszcze we Wrocławiu. Mogą zabić

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska