18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Wrocław: Zbudują drugą elektociepłownię. I będziemy płacić więcej!

Bartosz Józefiak
Wrocław już ma jedną elektrociepłownię. Obiekt przy ul. Łowieckiej należy do firmy Kogeneracja. Ale kolejną chce budować we Wrocławiu Fortum.
Wrocław już ma jedną elektrociepłownię. Obiekt przy ul. Łowieckiej należy do firmy Kogeneracja. Ale kolejną chce budować we Wrocławiu Fortum. Fot. Janusz WóJtowicz / Polskapresse
Ważą się losy nowej elektrociepłowni we Wrocławiu, którą przy ul. Obornickiej chce budować Fortum. Badania urzędu miasta pokazują, że nowa ciepłownia w stolicy Dolnego Śląska jest niepotrzebna. Ale Fińska firma nie zamierza rezygnować.

Urząd miasta zlecił przygotowanie analizy, która pokazała, jakie będą potrzeby miasta na dostawy ciepła do 2030 r. Z dokumentu wynika, że ilość odbiorców nie tylko nie będzie rosnąć, ale wręcz spadni. Bo choć w mieście będą powstawać nowe domy i biurowce, to coraz więcej z nich będzie korzystać z innych źródeł energii, na przykład kotłowni gazowych. Poza tym, wrocławskie budynki są coraz lepiej ocieplone, czyni nie trzeba w nich grzać tak mocno.

To dla miasta o tyle ważne, że nową elektrociepłownię chciała tu budować firma Fortum. Do niej należy teraz większość sieci przesyłowej we Wrocławiu. Ale ciepło wytwarza inna firma- Kogeneracja.

Choć na analizę miasto wydało 360 tys zł, okazuje się, że … nic z niej nie wyniknie, bo władze nie zamierzają podejmować żadnych kroków związanych z budową nowej ciepłownie we Wrocławiu. A tego domagają się radni Platformy Obywatelskiej.

- Budowę elektrociepłowni Fortum trzeba zablokować! – mówi wprost radny Łukasz Wyszkowski. – Są naukowe badania, które pokazują, że drugi obiekt tylko zwiększy ceny ciepła.

Jak to możliwe? Na zdrowy rozsądek - jeśli dwie firmy będą ze sobą rywalizować, mieszkańcy mogą tylko zyskać. Ale według radnych PO to nie takie proste.

- Fortum poniesie duże koszty na budowę nowej elektrociepłowni we Wrocławiu. I przerzuci go na swoich odbiorców, czyli mieszkańców miasta. A ponieważ sieć przesyłowa należy do niej, klientów jej nie zabraknie.

Radni chcą, by miasto zablokowało inwestycję. Jak?

- Zmieniając zapisy w planie miejscowym – tak, by przy Obornickiej nie mogła już powstać elektrociepłownia. Obecnie plan pozwala na taką budowę, a to błąd. Nowa analiza wprost to pokazuje. Najważniejsze, by urzędnicy wyciągneli z niej wnioski - dowodzi radny PO.

- Ten dokument i tak musieliśmy opracować, bo wymaga tego od nas rządowa ustawa o prawie energetycznym. Ale ta analiza nie oznacza, że miasto musi cokolwiek robić, by przeciwdziałać inwestycji Fortum. Byłby to zamach na swobodę gospodarczą – odpowiada radny Szymon Hotała (Klub Dutkiewicza).

Tymczasem okazuje się, że firma Fortum z zamieszania i miejskiego raportu nic sobie nie robi. Jej rzecznik Jacek Ławrecki mówi, że budowa, choć od dawna odkładana w czasie, jest wciąż aktualna.

- Prace przygotowawcze do realizacji inwestycji trwają cały czas. Natomiast ostateczna i wiążąca decyzja w sprawie budowy elektrociepłowni będzie możliwa dopiero, gdy poznamy ostateczny kształt nowego prawa energetycznego – tłumaczy rzecznik.
Dlaczego fińska firma chce inwestować we Wrocławiu, mimo iż miejski raport pokazuje, że klientów będzie trzeba szukać ze świecą?

- Nie przedstawiając szczegółowych analiz na poparcie swojej tezy, autorzy raportu prognozują zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło. Tymczasem sytuacja na rynku ciepła jest dokładnie odwrotna. Odkąd Fortum przejęło sieć, zapotrzebowanie na ciepło wzrasta średnio o 30-40 megawatów rocznie. Wzrost na co najmniej tym samym poziomie będzie się utrzymywał także w kolejnych latach – mówi rzecznik.

Według zapowiedzi ministerstwa energetyki ważne dla Fortum ustawy będą gotowe do końca roku. Wtedy firma zdecyduje, czy budowa we Wrocławiu ruszy.

Orzeczenie TSUE. Koniec wynajmów krótkoterminowych?

Wideo

Komentarze 44

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
edi

Co to znaczy nowoczesna?Wiesz cokolwiek o elektromechanice?Sprawność generatora prądu zmieniła się przez 50lat? Ilość ciepła uzyskana ze spalania tony węgla zmieniła się przez 100 lat?
Czy teraz ciepło przesyła się w innym medium niż 50 lat temu? Czy sprawność turbin wymyślonych dawno temu i do dziś stosowanych w elektrowniach zmieniła się?
Bloki energetyczne są remontowane i modernizowane co kilka lat i żadnych rewolucji od czasów wymyślenia procesu kogeneracji nie ma.Siechnice zdaje się teraz modernizują jeden kocioł na gaz.Tanie ciepło od Finów?Znasz cenę?
Ludzie chyba zwariowali, że cała Polska w tym elektrociepłownie opalane są węglem zamiast kupić "tani" gaz od Rosjan.Jesteś naiwny czy pracujesz dla Fortum? Zobacz sobie np z. którego roku są generatory prądu w elektrowni na ul.Grodzkiej i słusznie pracują od sprzed wojny.

e
edi

Dzieciaku kupisz ciepło od tańszego i w plecaku do domu przyniesiesz?To niech tatuś od razu podpisze umowy z 5 dostawcami aby zryli miasto i rury do ciebie doprowadzili a ty będziesz tylko co miesiąc zmieniał na tańszą ofertę.Jest już 15 dostawców prądu a ty dalej bierzesz od najdroższego mimo że jest ustawa nakazująca udostępnienie kabli przesyłowych.
Rusz główką i pomyśl czy gdyby we Wrocławiu 5 firm wybudowałoby własne tramwaje to ceny biletów zaczęłyby spadać? Jeździłbyś tymi liniami które obsługiwałyby twoje osiedle a ceny biletów by zdrożały,bo musiałbyś utrzymywać 5 zarządów i warsztatów zamiast jednego.Nowa ciepłownia zasili osiedla koło siebie odbierając Kogeneracji część rynku .Nie będziesz miał żadnego wyboru i będziesz skazany na Fortum.Zamiast dorabiać Fortum już dziś możesz sobie kupić piec na gaz i ogrzewać taniej bez strat ciepła na przesyle i bez spłacania wielkiej inwestycji w ciepłownię i utrzymywania awaryjnej sieci.Jednak ludzie kupują piece na węgiel, bo ten jest dużo tańszy niż gaz a gaz będzie jeszcze drożał.Niedawno gaz kosztował 55 gr/1m3 a dziś z przesyłem i kosztami odczytu licznika płacę prawie 4 zł/1m3 za gaz do kuchenki. To niewiele mniej niż energia elektryczna, bo 1 m3 gazu GZ50 to chyba energia 8kWh (ciepło właściwe 39 MJ).
Kilka lat temu jak liczyłem koszty grzania w porównaniu do prądu to przyjmując że energia elektryczna to koszt 100% to ciepło sieciowe w Gdańsku to było 43%, w Gdyni =37% Gaz ziemny=53% LPG=93% Węgiel=26%.Jak widać gaz jest ponad dwa razy droższy niż węgiel a koszty energii+przesłanie to ponad 150% ceny paliwa.Zatem przejście na dwukrotnie droższy gaz spowoduje wzrost cen o jakieś 68%. (53+14)/(26+14)

e
edi

Niech Fortum odda sieć i zbuduje sobie elektrociepłownię.Wtedy odbiorca ciepła wybierze sobie od kogo będzie kupował więcej.Kogeneracja to m.in. proces odzyskiwania ciepła odpadowego powstającego przy chłodzeniu generatorów prądu zainstalowanych na Łowieckiej.Pierwsze informacje donosiły,że na Obornickiej ma powstać tylko ciepłownia czyli już gorzej.Ciepła latem mamy aż za dużo i Kogeneracja aby się nie zmarnowało próbuje zamieniać go w wodę lodową do klimatyzacji.Powstaje też druga sieć do przesyłu tej wody.Konkurencja dwóch molochów to fikcja szczególnie gdy jeden jest właścicielem sieci.Nie podłączysz do swego domu ani nawet osiedla drugiej rury.Owszem na początku ceny promocyjne mogą być ciut niższe ale to na wyniszczenia Łowieckiej.Generalnie ciepło z gazu jest zdaje się 3 razy droższe niż z węgla.Ropa się kończy i zostało jej na 30-50 lat zaś gazu na 10 lat dłużej.Oznacza to rychłe zdecydowane podwyżki co widać po cenach benzyny.Kiedyś baryłka ropy kosztowała 5 $ a teraz nawet 150.
Łowiecka ma pirs przeładunkowy do węgla i korzystamy z infrastruktury niemieckiej, która uregulowała Odrę aż do Koźle, skąd płynie na Łowiecką tani węgiel, tanim środkiem transportu jakimi są barki.Najgorszy węgiel(miał) którego nikt nie chce kupować do domów zasila elektrociepłownie i jest tanim paliwem.Wozić węgiel do Wrocławia jest taniej niż do Szczecina.
Do tego ustawa nakłada spalanie z węglem biopaliw w wysokości co najmniej 15%. Na Łowieckiej spala się granulat drzewny (trociny). Jeśli ktoś myśli,że konkurencja spowoduje znaczny spadek cen z Łowieckiej to ma coś z głową.Te same urządzenia i budynki co dziś trzeba utrzymywać a wyprodukują one mniej energii, bo już dziś trudno energię sprzedać.
Bezpieczeństwo energetyczne też będzie zagrożone,bo węgla na hałdzie Rosjanie nie zabiorą w zimie, a kurek z gazem mogą zakręcić po kłótniach z Białorusią czy Ukrainą co już się zdarzało.Niemcy dobrze wiedzieli, że Rosja będzie Polskę ujarzmiać zakręcaniem kurka z paliwami i dlatego choć istnieje rurociąg płocki z zapasem przesyłu, ułożono rurociąg na dnie Bałtyku.Zatem ciepłownia na Obornickiej będzie bardziej narażona też na awarie rurociągu, nie tak jak Łowiecka, która sobie w lecie gdy węgiel tańszy magazynuje zapas na zimę przy zakładzie.
Po to kiedyś rozdzielono przesył od wytwarzania aby nie było monopolu i ukrywania kosztów jednej działalności w drugiej.Jest oczywiste,że aby ciepło z drogiego gazu było tańsze od ciepła z węgla,Fortum ukryje koszty w przesyle.Zwykły dumping aby wyniszczyć Kogenerację która musi inwestować,bo ma starsze urządzenia.
Gdyby Fortum miało uczciwe plany to by przekonało że jest w stanie na dłuzej obniżyć ceny.Tymczasem to niemożliwe przy gazie.Gdyby to była tania energia to cały świat produkowałby na gazie, który łatwo się skrapla i przewozi tankowcami.W USA ceny gazu spadły3 krotnie po nastawieniu się na badania i wydobycie gazu łupkowego, a mimo to węgiel to węgiel i to podstawa energetyki światowej.Paru cwaniaczków chce zarobić na przesyle gazu i ułatwić Rosji uzależnienie energetyczne Polski.Do czasu ukończenia analiz ekonomicznych polskiego gazu łupkowego należałoby blokować inwestycję i nie jechać na naiwności ludzkiej obiecując konkurencje.Warto wspomnieć, że ludzie inwestują też w alternatywne źródła energii i docieplając domy.Parę kW z ogniw fotowaltaicznych to dziś niewielki koszt.1,5 roku temu za panel 140 W trzeba było zapłacić ponad 800 zł a dziś miałem ofertę po 120 zł.Przybywa wiatraków po 3 a nawet 6 MW co w porównaniu z blokiem ciepłowni 50-100 MW pokazuje jak szybko zielona energia zdobywa znaczenie.Dania do 2050 r. zamierza całkowicie zrezygnować z paliw kopalnych.Prosimy dziennikarzy o więcej liczb, bo Polska to kraj biedny i za wdrażanie ekologicznych technologii będziemy musieli zapłacić z emeryckiej kieszeni krocie.UE chce zniszczyć polskie górnictwo nakładając podatek węglowy gdy swój węgiel wykopali.Mamy wielkie pokłady węgla na co najmniej 80 lat.

O
Odbiorca

Ludzie, prosta sprawa, niech będzie i pięć źródeł we Wrocławiu. Ja kupię ciepło od tego, który zaoferuje lepszą cenę i serwis. Popatrzcie na stacje benzynowe, są różne firmy i różne ceny - można wybierać. I możemy mieć taki wybór w cieple. Na pewno nie kupię ciepła od droższego dostawcy i również nie kupię jak nie będzie konkurencyjne do np. gazu. Niech się Finowie z Francuzami boksują, a ja nie znam rynku na którym konkurencyjność była gorsza od monopolu jaki jest teraz.

p
psim ogonie

oj, Nika, Nika! A może wiesz coś ciekawego w sprawie kolejnych zmian w prawie energetycznym i jak te nowelizacje wpłyną na przebieg rozmów. Czepianie się literówek na tym forum, szczególnie gdy chodzi o naprawdę ważne sprawy, na tym forum juz dawno wyszło z mody.

p
pracy

właściciela Kogeneracji, czyli EdF cisza?Tam tez króluje "nowoczesny menagemant".

...

Fortum juz ma ukłąd w magistracie więc czy nowa ciepłownia jest potrzebna czy nie i tak ją zrobią.....

e
emeryt

Początek budowy elektrociepłowni przy ulicy Łowieckiej we Wrocławiu datuje się na rok 1900, a już 8 lipca 1901 do mieszkańców Wrocławia popłynął pierwszy prąd i energia cieplna. Wcześniej bo w latach 1896-1897 trwały prace projektowe tej elektrociepłowni w tym wyznaczenie lokalizacji przy ulicy Łowieckiej. Oczywiście przez te ponad sto lat ciągle była i jest unowocześniana.

i
inżynier

Konkurencja jest jak najbardziej pożądana, ale od elektrociepłowni ciepło kupuje dystrybutor - FORTUM. Dystrybutor jest jeden we Wrocławiu i z racji monopolu dyktuje ceny mieszkańcom. Proszę odpowiedzieć sobie na pytanie : od kogo kupi ciepło dystrybutor FORTUM, choćby było dziesięć elektrociepłowni we Wrocławiu, w tym jedna należąca do koncernu FORTUM?

t
terminator

"DLACZEGO nie prowadzono naukowych badań jak zatrzymać ceny wody, ogrzewania, prądu kiedy one wzrastały w zastraszającym tempie?"

Głupi lud żyje jeszcze w monopolu na wiele usług i zarządzeniami UE oraz nadmiernym fiskalizmem Tuska i jego kolesi jest skazany na wzrost cen często bylejakości. Kto wysyła listy ten widzi jak działa kapitalizm i korzysta z tańszych i lepszych usług. Głupcy wciąż chcą komuny jak stetryczały dziad przed telewizorem, który nie lubi zmian a szczególnie ruszania głową.

t
terminator

spierdalaj na Białoruś albo do Korei Północnej, bo tam masz monopole i jest tam wspaniale.

t
terminator

a kto zmusi mnie do droższego dostarczyciela ciepła?
Jeśli nie będzie zmowy (kto zaryzykuje kary?), to obie spółki będą konkurować a Fortum będzie musiało bardzo się postarać niższą ceną, aby zdobyć klientów. Wtedy i Kogeneracja będzie musiała walczyć o klientów a co zrobi obniży ceny. Znając Polaków, to niechętnie zmienią na nowego dostarczyciela ciepła, więc tenże naprawdę będzie musiał się napocić, aby zdobyć klientów. Poczta Polska już się poci a o to walczyliśmy. O wolność wyboru. Dosyć bycia ofiarą monopolistów.
Wrocław może zyskać. Tak działa kapitalizm.
Dziękujemy już monopolistom przesyłowym oraz produkcyjnym.
Poczytaj sobie o kapitalizmie a potem krzycz nieuku.

l
l

Byłby to zamach na swobodę gospodarczą – odpowiada radny Szymon Hotała (Klub Dutkiewicza).

i wszystko jasne, dziki kapitalizm najwazniejszy dla semafora, i mamy szmatexy i zabki w Rynku i zdychajace centrum

f
fjf

Włodek, czy wiesz ile kosztuje 1GJ wyprodukowany z gazu ?

w
włodek

Obecna elektrociepłownia została wybudowana pół wieku temu i będzie ona coraz starsza, coraz bardziej zużyta, coraz mniej nowoczesna. Ceny dostarczanego z niej ciepła rosły dotąd w błyskawicznym tempie, bo we Wrocławiu brakowało konkurencji. Jest więc już czas i są powody myśleć o wybudowaniu nowej elektrociepłowni dla wrocławian.
W państwach skandynawskich, gdzie zimy są dłuższe i mrozy większe, ceny ogrzewania były niższe od naszych. Dlaczego więc nie pozwala się Finom wybudowania nam taniego ciepła z ich elektrociepłowni? Jeśli nawet w nowo wybudowanej elektrociepłowni ceny ciepła okażą się wyższe niż w starej elektrociepłowni, to co będzie stać na przeszkodzie, aby obecna elektrociepłownia sprzedawała ciepło taniej? A swoją droga jeżeli są naukowe badania stwierdzające, że nowa elektrociepłownia zwiększy ceny ciepła we Wrocławiu, to DLACZEGO nie prowadzono naukowych badań jak zatrzymać ceny wody, ogrzewania, prądu kiedy one wzrastały w zastraszającym tempie?
Dziwnie, bardzo, bardzo dziwnie i podejrzanie wygląda blokowanie budowy drugiej elektrociepłowni we Wrocławiu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3