Wrocław zaraz po wojnie

  Wrocław zaraz po wojnie

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kiedy do Wrocławia przybyli pierwsi osadnicy, pojawił się poważny problem: nie mieli gdzie zamieszkać...
  1/4
  przejdź do galerii

  Kiedy do Wrocławia przybyli pierwsi osadnicy, pojawił się poważny problem: nie mieli gdzie zamieszkać... ©http://wroclaw.hydral.com.pl

  Kiedy skończyła się II wojna światowa, do Wrocławia natychmiast zjechali pierwsi Polacy. Ale nie zamierzali się tu osiedlić.
  - Tylko szabrowali, co się da - opowiada profesor Jerzy Maroń, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego.

  W pierwszych dniach po wojnie sytuacja we Wrocławiu była napięta. Po mieście wałęsały się uzbrojone grupy kryminalistów i szabrowników. Dochodziło do strzelanin. W potyczkach walczyli nawet Polacy z Rosjanami. Polska administracja nie zawsze potrafiła porozumieć się z Rosjanami.
  - Ci zachowywali się we Wrocławiu jak kolonizatorzy - opowiada Jerzy Maroń.

  Żołnierze Armii Czerwonej wywozili z miasta na wschód zrabowane dzieła sztuki, sprzęt wojskowy, a nawet wielkie instalacje z fabryk. Mimo że już od marca 1945 roku Wrocław miał polskie władze z prezydentem Bolesławem Drobnerem na czele. Krążyły pogłoski, że oficerowie Armii Czerwonej pomiatali Drobnerem. Miało dochodzić nawet do tego, że pierwszy wrocławski prezydent był publicznie policzkowany.
  - To możliwe, ale raczej tak nie było - uważa Maroń. - Rosjanie obawiali się wierchuszki - tłumaczy.

  Kiedy do Wrocławia przybyli pierwsi osadnicy, pojawił się problem, gdzie mają zamieszkać, bo ogromna część miasta była zrównana z ziemią. Wszystko dlatego, że do lutego 1945 roku Wrocław był regularnie bombardowany i ostrzeliwany. Rosjanie otrzymali bowiem wyraźny rozkaz, aby miasto zdobyć, zaś Niemcy mieli bronić Festung Breslau do ostatniej kropli krwi.

  Przez to wiele wrocławskich osiedli zamieniło się w dymiące sterty gruzów.
  - Cały plac Grunwaldzki był doszczętnie zniszczony - opowiada Danuta Orłowska z Towarzystwa Miłośników Wrocławia, którą Niemcy zesłali do Wrocławia jeszcze w czasie wojny. - Podobnie było w okolicy ulic Powstańców Śląskich czy Grabiszyńskiej - dodaje.
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo