Wrocław zarasta. Miasto nie kosi, bo... dba o ryjówki

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Wrocław: Metrowe łąki w mieście. Ktoś to skosi? Paweł Relikowski
- Co się dzieje z zielenią miejską we Wrocławiu, wszystkie trawniki, skwery, ronda itp. są zarośnięte wysoką trawą, no i oczywiście łąkowymi kwiatami... Czy ktoś to skosi? - dopytuje Czytelniczka. - W niektórych miejscach jest coraz słabsza widoczność z punktu widzenia kierowcy. Czy miasto "stawia na łąki", może chodzi o oszczędności, w każdym razie z estetyką terenów zielonych w naszym pięknym mieście, nie jest dobrze! Wyjaśnieniem tej sprawy zajęła się reporterka Celina Marchewka.

Koniec maja, a wrocławskie skwery, trawniki i pasy drogowe porastają chaszcze, trawy i polne kwiaty. Na pytanie naszej Czytelniczki, Aleksandry Kowalskiej, odpowiedź znalazła Aleksandra Zienkiewicz z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

- Pierwsze koszenie w tym roku zaczęło się na przełomie kwietnia i maja. Jednego dnia jedna firma jest w stanie skosić 4 hektary terenu. Tegoroczne wiosenne opóźnienie wynika z faktu, że przez kilka tygodni od początku maja niemal nieustannie padało (15 dni z deszczem). A w takich warunkach z jednej strony trawa rośnie bujnie i szybko, a z drugiej nie należy wtedy kosić z uwagi na kilka czynników: blaszki liściowe traw są poszarpane od cięcia i gorzej się regenerują, istnieje zwiększone ryzyko porażenia chorobami grzybowymi, gleba jest miękka od wody i powstają koleiny od jeżdżenia kosiarkami. W związku z tym pierwsze koszenia w tym roku ZZM zakończy w połowie czerwca - mówi.

Aleksandra Zienkiewicz informuje także, że na zieleńcach (ponad 130 ha) i w pasach drogowych (prawie 531 ha) trawa jest koszona w większości przypadków cztero- lub pięciokrotnie w ciągu roku. Na ulicach konieczne jest zapewnienie widoczności i odpowiedniej skrajni, a tereny zieleńców zwykle są zbyt małe, by wyznaczyć powierzchnie pod różną liczbę koszeń. Zarząd Zieleni Miejskiej nie ma jednak wpływu na tereny, którymi zarządzają wspólnoty lub spółdzielnie.

Nowe zasady dbania o zieleń we Wrocławiu

W tym roku urząd miasta zmienił standardy utrzymania terenów zielonych na terenie Wrocławia. Wejdą one w życie od lipca. W wybranych parkach skoszona trawa i zrębki drewniane będą teraz zostawiane na trawnikach i pod drzewami. Ma to spowodować lepsze spulchnianie gleby. Dodatkowo, powierzchnia, z której grabi się liście zostanie zmniejszona o 20%.

Kolejną nowością jest wprowadzenie wymogu zatrudnienia przez wykonawców ogrodników do parków Grabiszyńskiego, Zachodniego, Szczytnickiego i Południowego, którzy będą pod ciągłym nadzorem pod kątem prawidłowego wykonywania zleconych praz pielęgnacyjnych. Na każdy rejon miasta mają być także zatrudnieni kierownicy prac oraz ogrodnicy.

Inna będzie teraz również częstotliwość podlewania młodych drzew i prace prowadzone na terenach zieleni.

– Chcemy, by trawniki na terenach zielonych były zdrowe i piękne przez cały okres wiosenno-letni, dlatego zmieniamy zasady ich pielęgnacji. Termin koszenia będzie zależny od warunków pogodowych i wzrostu trawy, a część obszarów przeznaczonych do koszenia będzie mogła być z nich wyłączona i zamieniona na łąkę miejską – mówi Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Łąki miejskie mają być koszone tylko 1-2 razy do roku. Nowa polityka ma być połączeniem pielęgnacji roślin z oszczędnościami.

- Aby uzyskać efekt zielonych, gęstych dywanów, trzeba trawnik traktować pestycydami, nawozami, a w okresach suchych również nawadnianiem. Prezentuje się on elegancko, ale z biologicznego punktu widzenia stanowi pustynię. Zaś przy ograniczonych środkach, bez intensywnej pielęgnacji, często koszony trawnik nie zawsze wygląda estetycznie (pożółkły, z widocznymi ubytkami od intensywnego użytkowania), a gleba, na której rośnie, szybciej się wysusza. Natomiast trawnik, któremu pozwoli się zamienić w spontaniczną łąkę, dłużej trzyma wilgoć, dłużej jest zielony, gdy przyjdzie susza, wyrastają w nim rośliny kwitnące, więc daje pożytki owadom zapylającym (m.in. zagrożonym obecnie pszczołom). Stanowi też schronienie dla wielu stworzeń, jak jeże, ryjówki, ptaki terenów otwartych, czy jaszczurki. Ma naturalny wygląd, zmniejsza hałas i pochłania zanieczyszczenia z transportu. Rzadko koszone trawniki zapobiegają też erozji gleby (zarówno powodowanej przez intensywne deszcze, jak i wiatr). I przynoszą oszczędności: ok. 1 tys. zł na ha - mówi Aleksandra Zienkiewicz.

Z nowej polityki miasta na pewno nie cieszą się alergicy, których z roku na rok w naszym kraju przybywa.

Coraz więcej cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń

Wideo

Komentarze 205

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

I bardzo dobrze, że trawników się nie kosi bo to jest lepsze dla przyrody, która właśnie umiera i może w końcu należało by o nią dbać zamiast tylko brać. Bo bez niej ludzie nie przeżyją. A po drugie latem nie ma co kosić bo afrykańskie susze i upały wypalają wszystko co gołej ziemi.

G
Gofer

Nie koszenie trawników jest znakomitym działaniem. Nie tylko ryjówki mają z tego korzyść, ale również wrocławscy wegetarianie mogą znaleźć coś dla siebie do przekąszenia.

G
Gość

Ryjówką być, to śmiać się i płakać, ryjówką być ?

K
Kamx

Pani Aleksandra wyliczajac zwierzęta, których domem są nasze łąki zapomniała dodać myszy i szczury, a i kleszcze. Dlaczego?

A
Adziama

Panie Prezydencie zamiast zajmować się sprawami Gdańska może dobrze by było poczuć się gospodarzem Wrocławia! Proszę zobaczyć jakie miasto jest brudne i zarośnięte zielskiem, w którym zagnieździły się szczury. Proszę uruchomić swoje służby, aby zaczęły działać i to bardzo szybko. Cztery lata szybko miną i proszę nam uwierzyć na pewno nie pozostanie Pan tam, gdzie Pan nic nie robi....

W
Wrocławianin
2019-06-16T23:48:09 02:00, zwykłyRP:

Jak widać władzom Wrocławia nie zależy na własnych obywatelach. Bo od tej pory nie tylko alergicy będą mieli przechlapane. Od teraz miastu będzie można przypisać plagę robactwa z kleszczami na czele.

Komuś pomyliło się zarządzanie miastem z zarządzaniem parkami narodowymi czy łąkami lub pastwiskami Ciekawe czy znanego kotka Wrocka też w magistracie traktują ekologicznie - nie czyszczą go, nie zabezpieczają przed robactwem, nie szczepią ?

Najwyraźniej dla kogoś ważniejsze są niepostrzępione blaszki liści trawy niż dobro mieszkańców ( a propos postrzępionych blaszek to wystarczy dobrze naostrzyć noże kosiarek ). Myślałem że Dudkiewiczowi odbija ale Sutryk i jego ekipa pobiła już granice absurdów.

2019-06-20T09:59:52 02:00, Gość:

Syndrom sprzątaczki. Wszystko muisi być skoszone do zera i zalane betonem. Nasz świat umiera bo ludzie ogłupieli od "estetyki".

A gdzie zwykłyRP pisze o zabetonowaniu ? Ja popieram to co napisał - właśnie przechodzę kurację antybiotykową bo na wrocławskim nieskoszonym trawniku znalazł sobie idealne miejsce. Gdyby ktoś potraktował miejski trawnik jak miejski trawnik a nie jak łąki na siano to ani ja ani wielu innych nie borykałoby się z tym teraz

C
Członek PO

No bo to przez 500 i patologie. Nasze media niemieckie piszą że wszyscy Polacy to patologia, a u nas w Niemczech każda rodzina muzułmańska z 8 dzieci dostaje 5500 Euro, bo my jesteśmy nadludzie.

S
Sutryk

Choduje kleszcze

G
Gość
2019-06-02T13:33:23 02:00, Dora1:

Mam mocną alergię na pyłki traw.Już 4lata się odczulam (co miesiąc).

Teraz w czasie pylenia traw dodatkowo biorę leki, ale przy braku koszenia to pewnie one nie wystarczą. A ludzi z alergią na kwiatostany traw jest coraz więcej. Czy urzędnicy konsultowali sprawę z lekarzami?

2019-06-08T00:03:54 02:00, Darwin:

Alergie są pochodną nadmiaru chemii czyszczącej i funkcjonowania w sztucznym, sterylnym otoczeniu. Moja mama, chemik z lat 60-tych czyściła i izolowała mnie gdy byłem dzieckiem na wszystkie możliwe sposoby. Też jestem alergikiem. Trzeba na klatę przyjąć tą dysfunkcję i nie fundować jej następnym pokoleniom. dlatego im więcej naturalnej przyrody, pylących traw i nieumytych rąk - tym lepiej. Sorry.

2019-06-11T20:33:58 02:00, Gość:

Mógłbym napisać to samo, też mnie mam chemik czyściła i chroniła od każdego brudu. I mam alergię. Im więcej przyrody, tym lepiej. Dodatkowo zauważyłem, że wysoki niekoszony trawnik przy domu nie żółknie przy takich upałach (skoszony zmieniał się w suchy, żółty "wiór") i wieczorem robi fajny mikroklimat lokalny. Potrzebna edukacja, aby ludzie bardziej rozumieli to co się wokół nich dzieje.

Powinien być przedmiozt w szkołach "ekologia" bo w 21 wieku ludzie zdurnieli i chcą wszystko kosić.

G
Gość
2019-06-12T11:03:50 02:00, Et:

To ja w ramach naturalności przestanę sprzątać po psie, bo wygrzebywanie jego kupy z 0,5m trawy jest czasem nierealne.

Mam to gdzieś. Ekologia jest ważniejsza niż wszędzie srające psy.

G
Gość
2019-06-16T23:48:09 02:00, zwykłyRP:

Jak widać władzom Wrocławia nie zależy na własnych obywatelach. Bo od tej pory nie tylko alergicy będą mieli przechlapane. Od teraz miastu będzie można przypisać plagę robactwa z kleszczami na czele.

Komuś pomyliło się zarządzanie miastem z zarządzaniem parkami narodowymi czy łąkami lub pastwiskami Ciekawe czy znanego kotka Wrocka też w magistracie traktują ekologicznie - nie czyszczą go, nie zabezpieczają przed robactwem, nie szczepią ?

Najwyraźniej dla kogoś ważniejsze są niepostrzępione blaszki liści trawy niż dobro mieszkańców ( a propos postrzępionych blaszek to wystarczy dobrze naostrzyć noże kosiarek ). Myślałem że Dudkiewiczowi odbija ale Sutryk i jego ekipa pobiła już granice absurdów.

Syndrom sprzątaczki. Wszystko muisi być skoszone do zera i zalane betonem. Nasz świat umiera bo ludzie ogłupieli od "estetyki".

G
Gość

I dobrze robi. Ciągłe koszenie to idiotyzm. Owady potrztebują łąk a nie betonu i trawy na zapałkę.

G
Gość

Wreszcie . W wielu miastach na świecie zostawia się łąki londyńczycy czy wiedeńczycy nie protestują z tego powodu

G
Gość
2019-06-14T09:04:08 02:00, Tom:

Żadne ryjówki, tylko nie ma na pieniędzy na ścinanie trawy , teraz jest cièżko o pracownika w branży ścinanie traw i nieùżytków , musieli by więcej płacić , a tak można pie..mówić o ryjówkach

10/10 tu chodzi o kase o nic więcej

z
zwykłyRP
2019-06-03T21:38:34 02:00, gość z Wielkopolski:

świetne działania ! brawo Wrocław! zamiast trawniolowych zeschłych pustyń będzie piękno i życie.. a ryjówki zjadają kleszcze..

Ryjówka zje kleszcza jedynie w przypadku gdy trawi się jej taki napity krwią ( np. ludzką ). Tych "pustych" nie rusza bo woli zjeść jedną tłustą dżdżownicę niż setki kleszczy w jej miejsce. Za to wiadomo że dużo gryzoni to dużo kleszczy bo są one dla tych drugich żywicielami.

Gdyby było tak jak pisze "gość z Wielkopolski" to na dzikich terenach gdzie ryjówek jest pod dostatkiem kleszczy nie powinno być dużo. A jak jest ? Jest zupełnie odwrotnie - każdy spacer po pozamiejskich terenach ( nie koszonych ) to coraz większe ryzyko "złapania" kleszcza.

Teraz dzięki władzom Wrocławia to samo szykuje nam się w mieście - nie koszone trawniki i parki to wręcz zaproszenie dla większej liczby gryzoni a tym samym do wzrostu plagi kleszczy.

Dodaj ogłoszenie