Nasza Loteria

Wrocław zamkniętym miastem? Kiedy tak się może stać?

MAR/MIG
Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Wrocław nie zostanie zamknięty - powtarzają od kilku dni wojewoda i prezydent Wrocławia. Ten ostatni zastrzega: "na razie". Czy w ogóle jest możliwe zamknięcie Wrocławia? Kiedy tak się może stać? Kto może podjąć taką decyzję? A przede wszystkim: co ona oznaczałaby dla mieszkańców? Sprawdziliśmy.

Wrocław już raz był zamknięty z powodu epidemii. Było to w roku 1963, gdy w mieście panowała ospa prawdziwa. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Choćby przepisy.

Na zamknięcie miasta lub jego części pozwala przyjęta kilkanaście dni temu przez parlament specjalna ustawa o walce z koronawirusem. Zmieniła ona m. in. niektóre zapisy „ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi”. To właśnie te przepisy pozwalają na wprowadzenie pewnych ograniczeń - choćby tych które już wprowadzono w całej Polsce, jak zamkniecie granic, obowiązek kwarantanny, zamknięcie lokali rozrywkowych czy niektórych sklepów w centrach handlowych. Ale także na wprowadzenie "strefy zero", "strefy buforowej i "strefy zagrożenia" w konkretnych miejscach. Mogą to być regiony, miasta, osiedla albo nawet ich części. Co te nazwy oznaczają?

strefa zero

obszar, na którym wystąpił stan epidemii, znajdujący się bezpośrednio wokół ogniska wirusa, podlegający ograniczeniom, w szczególności zakazom, nakazom oraz środkom kontroli

strefa buforowa

obszar wokół strefy zero, podlegający ograniczeniom, w szczególności zakazom lub nakazom dotyczącym przemieszczania się ludzi

strefa zagrożenia

obszar, na którym możliwe jest ryzyko wystąpienia stanu epidemii

Kiedy Wrocław mógłby zostać zamknięty? - To pytanie do ministra zdrowia - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Magdalena Odrowąż - Mieszkowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej we Wrocławiu. Ma rację. Bo to m.in. na podstawie danych od ministra zdrowia może zapaść decyzja o zamknięciu miasta lub jego części, wydzielenia w nim różnych stref oraz wprowadzenia określonych zasad zachowania się mieszkańców. Ostateczną decyzję o takim zamknięciu podejmuje rząd. Kiedy tak się może stać?

Gdy władze uznają, że nie mogą zapanować nad rozwojem epidemii. Przepisy mówią dokładnie, że decyzję o wprowadzaniu zagrożonych obszarów i ogłoszeniu stref można podjąć "w przypadku wystąpienia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego o charakterze i w rozmiarach przekraczających możliwości działania właściwych organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego". Nie ma więc jasnej granicy, po przekroczeniu której zapaść mogłaby decyzja o zamknięciu miasta czy jego części. - Nawet w tak trudnej sytuacji jak obecna, ograniczenia muszą być zawsze proporcjonalne do skali zagrożenia. Nie mogą wykraczać ponad to, co konieczne do walki z zagrożeniem epidemią. Powinny być poprzedzone analizą ekspertów rzetelnie wykazującą, że są niezbędne - zastrzega w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl prawnik Maciej Pach z Katedry Prawa Ustrojowego Porównawczego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jakie zasady mogą zostać wprowadzone w zamkniętym mieście albo zamkniętej strefie? W 1963 roku Wrocław zamknięto na przykład dla wszystkich, którzy nie zostali zaszczepieni przeciwko ospie. Teraz oprócz tych ograniczeń, które już obowiązują w całej Polsce w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, mogą to być:

  • czasowa reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły;
  • obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
  • obowiązek poddania się kwarantannie, także poza domem
  • zakaz opuszczania miejsca kwarantanny;
  • czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia;
  • nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów;
  • nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;
  • zakaz opuszczania strefy zero przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
  • nakaz określonego sposobu przemieszczania się.
  • czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
  • czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
  • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
  • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
  • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych,
  • obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych
  • czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców;

Wrocław zamkniętym miastem - tak było w roku 1963

Był rok 1963, kiedy Wrocław nawiedziła epidemia ospy prawdziwej, czyli tzw. czarnej ospy. W mieście zachorowało wówczas 99 osób, 7 z nich zmarło. Wrocław został na 47 dni odcięty od świata. Do miasta nie mogły wjeżdżać osoby, które wcześniej nie zostały zaszczepione. Dwa tysiące osób podejrzanych o kontakt z wirusem trafiło do szpitala i izolatoriów w Szczodrem w gminie Długołęka. Podobny ośrodek powstał w Praczach Odrzańskich. Przewożono tu karetkami osoby z całego Wrocławia.

Czy jest możliwe wprowadzenie stanu wyjątkowego z powodu koronawirusa?
- Eksperci nie są jednomyślni. Zdaniem jednych tak, bo Konstytucja oraz ustawa o stanie wyjątkowym pozwalają na jego wprowadzenie z powodu m.in. zagrożenia bezpieczeństwa obywateli. Inni są zdania, że to bezpieczeństwo musi być zagrożone przez działanie innych ludzi. W sytuacji epidemii bardziej zasadne wydaje się sięgnięcie po stan klęski żywiołowej – mówi portalowi GazetaWroclawska.pl prawnik Maciej Pach z Katedry Prawa Ustrojowego Porównawczego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Rząd nie zdecydował się ani na stan wyjątkowy, ani na stan klęski. Sięgnął po przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Wątpliwości konstytucyjne budzą i ustawa, i – częściowo – rozporządzenie Ministra Zdrowia wydane na jej podstawie. Nikt rozsądny nie kwestionuje, że obecnie poważne ograniczenia praw jednostki są konieczne. Jednak na postawie wspomnianej ustawy o zwalczaniu zakażeń można wprowadzić pewne ograniczenia przypominające te, które są dozwolone wyłącznie w konstytucyjnych stanach nadzwyczajnych. [czyli stan wojenny, stan wyjątkowy albo stan klęski żywiołowej – M.R.] Na przykład takie jak „zamykanie miast” czy jakichś innych obszarów. Jeżeli Minister Zdrowia uzna, że pozwala mu na to przepis ustawy o ”czasowym ograniczaniu określonego sposobu przemieszczania się” (na razie jednak akurat tego nie zrobił). Tymczasem nawet w tak trudnej sytuacji jak obecna, ograniczenia muszą być zawsze proporcjonalne do skali zagrożenia. Nie mogą wykraczać ponad to, co konieczne do walki z zagrożeniem epidemią. Powinny być poprzedzone analizą ekspertów rzetelnie wykazującą, że są niezbędne"
Maciej Pach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 145

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kolorowy
17 marca, 14:40, W mózgu tylko PiS:

Włochy Niemcy Hiszpania czy Francja przegrała z wirusem. U nas dzięki Pisowi pięknie to wygląda. Ta partia to potęga rządzona boską ręka naszego Pana i wladcy Jarosława! Na kolana konfidenci przed naszym guru.

18 marca, 23:15, Gość:

Ale taka prawda.... zobaczcie jak wolno przybywa nam chorych w porównaniu do innych państw.... a dzięki właśnie dzięki PiS.... BRAWO!!!!!

Tak tylko dzięki nim. Jakby rządziła lewica to byśmy wyprzedzili cały świat. A oni uciekliby do niemiec.

K
Kolo

Marzę o tym żeby zamknęli Wrocław i wszystkie miasta. A także okręgi gmin. Wtedy sytuacja się zmieni i uratujemy Polskę.

G
Gość

Czas najwyższy o zamkniecie miast, takich jak Wrocław.Dlaczego w Warszawie jest ruch jakby nic się stało.We Wrocławiu ludzie dbają o to,mimo że jest brak masek i innego sprzętu,który Polski rząd nie zadbał oczywiście o to.Jedyna pomoc w Chinach.Stan taki powinien być wprowadzony w styczniu,kiedy już były przypadki zakażeń?Więcej lotów z zakażonymi do kraju,Może nasz rząd dopadnie,to cos wtedy zrobi wówczas.Masakra.

G
Gość

Zamkną miasto wtedy gdy władza uzna ze nie może zapanować nad rozwojem epidemii, czyli wtedy gdy juz bedzie za późno. Brawo kur**a, czyli cos czuje ze zagramy jednak z Włochami w finale.

A
Andrzej
17 marca, 14:40, W mózgu tylko PiS:

Włochy Niemcy Hiszpania czy Francja przegrała z wirusem. U nas dzięki Pisowi pięknie to wygląda. Ta partia to potęga rządzona boską ręka naszego Pana i wladcy Jarosława! Na kolana konfidenci przed naszym guru.

18 marca, 23:15, Gość:

Ale taka prawda.... zobaczcie jak wolno przybywa nam chorych w porównaniu do innych państw.... a dzięki właśnie dzięki PiS.... BRAWO!!!!!

mhm - dzięki PiS mamy zrobione tylko 8 tys testów, to i nie dziwota, że oficjalnie chorych wolno przybywa...

dla porównania - Niemcy przebadali 200tys osób; mają 86mln obywateli, my - 36mln, czyli przebadali procentowo 10x więcej osób

D
D.
17 marca, 19:11, Daniel:

Uważam, że zamknięcie miast przyspieszyłoby obniżenie wirusa.Tak zrobiono w Chinach i mają efekty.

17 marca, 17:21, Darek Leśnik:

Czy wiesz jakie konsekwencje niesie ze sobą zamknięcie miasta ? Pomyśl przez chwilę zanim coś napiszesz !!!

18 marca, 14:21, Gość:

konsekwencje ? o czym Ty mowisz czlowieku ? wogule sie nie orientujesz prosze zamknac miasto

18 marca, 22:45, Gość:

Na kilka godzin przed zamknięciem Wuhan, tysiące ludzi wsiadło w samoloty i opuściło miasto. Roznosząc wirusa po świecie. Pojęcia nie macie.

Dlatego zamknąć miasto bez zapowiedzi.... Wuhan zamkneli o godz 3 w nocy jak większość ludzi spała... jak wstali rano to bylo już po fakcie.

G
Gość
17 marca, 14:40, W mózgu tylko PiS:

Włochy Niemcy Hiszpania czy Francja przegrała z wirusem. U nas dzięki Pisowi pięknie to wygląda. Ta partia to potęga rządzona boską ręka naszego Pana i wladcy Jarosława! Na kolana konfidenci przed naszym guru.

Ale taka prawda.... zobaczcie jak wolno przybywa nam chorych w porównaniu do innych państw.... a dzięki właśnie dzięki PiS.... BRAWO!!!!!

G
Gość
17 marca, 19:11, Daniel:

Uważam, że zamknięcie miast przyspieszyłoby obniżenie wirusa.Tak zrobiono w Chinach i mają efekty.

17 marca, 17:21, Darek Leśnik:

Czy wiesz jakie konsekwencje niesie ze sobą zamknięcie miasta ? Pomyśl przez chwilę zanim coś napiszesz !!!

18 marca, 14:21, Gość:

konsekwencje ? o czym Ty mowisz czlowieku ? wogule sie nie orientujesz prosze zamknac miasto

Na kilka godzin przed zamknięciem Wuhan, tysiące ludzi wsiadło w samoloty i opuściło miasto. Roznosząc wirusa po świecie. Pojęcia nie macie.

G
Gość

I tak nie zamkniecie. Pracodawca każe pracować pomimo podejrzzenia wirusa w mojej rodzinie. Chore to i nieodpowiedzialne bo w pracy mam styczność z wieloma ludzmi młodymi jak i starymi.Przez wieluy takich podobnych pracodawców wrocław padnie jak pies na pysk. Zero odpowiedzialności nie mowiac juz o tym ze nie ma gdzie kupic maseczek wiec pracujemy bez nich roznosząc zapewne wirusa na cały wrocław i dalej.

G
Gość
17 marca, 19:11, Daniel:

Uważam, że zamknięcie miast przyspieszyłoby obniżenie wirusa.Tak zrobiono w Chinach i mają efekty.

17 marca, 17:21, Darek Leśnik:

Czy wiesz jakie konsekwencje niesie ze sobą zamknięcie miasta ? Pomyśl przez chwilę zanim coś napiszesz !!!

18 marca, 14:21, Gość:

konsekwencje ? o czym Ty mowisz czlowieku ? wogule sie nie orientujesz prosze zamknac miasto

Analfabeto, nie wypowiadaj się!

G
Gość
17 marca, 19:11, Daniel:

Uważam, że zamknięcie miast przyspieszyłoby obniżenie wirusa.Tak zrobiono w Chinach i mają efekty.

17 marca, 17:21, Darek Leśnik:

Czy wiesz jakie konsekwencje niesie ze sobą zamknięcie miasta ? Pomyśl przez chwilę zanim coś napiszesz !!!

konsekwencje ? o czym Ty mowisz czlowieku ? wogule sie nie orientujesz prosze zamknac miasto

G
Gość

Przepraszam,ale te przepisy to bełkot...i zupełnie nie wiadomo czemu w danym momencie posłużą.

G
Gość
18 marca, 7:51, Urzędnik:

Wstępna data zamknięcia miasta i podziału na strefy to sobota 21 marca. Miasto zostanie podzielone na 5 stref z zakazem przekraczania granic stref oraz wjazdu i wyjazdu z miasta. Większość sklepów zostanie zamknięta.

Ja bym podzielił na osiedla.Do tego ubecko-esbecka firma ochroniarska z możliwością nakładania wysokich kar administracyjnych za niesubordynację.

U
Urzędnik

Wstępna data zamknięcia miasta i podziału na strefy to sobota 21 marca. Miasto zostanie podzielone na 5 stref z zakazem przekraczania granic stref oraz wjazdu i wyjazdu z miasta. Większość sklepów zostanie zamknięta.

O
Otua
17 marca, 16:59, M:

A kiedy zamkną Gazetę Wrocławską?? Tak na zawsze w strefie ZERO??

Oby zdążyli przed stanem jej totalnej klęski,bo bruku już sięgnęła..

Marzę o tym :)

17 marca, 17:36, I JA !:

JA TAKŻE ! SZYBKIEGO ZAMKNIĘCIA I ZNIKNIĘCIA ! RYCHŁEGO PRZEJŚCIA W NIEBYT ! HEEEJ ! : )

17 marca, 18:04, Gość:

Popieram!!!!

17 marca, 21:28, NAJWYŻSZY CZAS:

czas na REFERENDUM pod hasłem " wypier dolmy wrocławską z Wrocławia ! "

Gazetę należy zastąpić radosnym temczowym pejsbuukiem Satyryka i Szalika, które to stojom na wysokim Poziomie, hejt stop

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska