Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Zabytkowy kiosk stanął przy operze

Marcin Torz
Kiosk ruchu, stylizowany na zabytkowy, stanął właśnie przy skrzyżowaniu ulicy Świdnickiej z Podwalem. Dokładnie naprzeciwko pomnika Bolesława Chrobrego. - Podobne wkrótce będą działały przy ul. Ruskiej, Kotlarskiej i Kazimierza Wielkiego - zapowiada Beata Urbanowicz, miejska plastyczka, pomysłodawczyni nowych kiosków.

Nowe kioski zastępują stare zielone budki, które stały tam wcześniej. We Wrocławiu to żadna nowość, że różne mniejsze obiekty są zastępowane takimi stylizowanymi na zabytkowe. Mamy również takie latarnie i kosze na śmieci. Czy nie za dużo tego na Starym Mieście? - Nie. Staramy się po prostu przywrócić miastu to, co zostało zniszczone po wojnie - tłumaczy plastyczka.

Urbanowicz wyjaśnia, że we Wrocławiu zlikwidowano wiele poniemieckich latarni, koszy na śmieci i ławek. - Takie miasto, jak np. Lwów, ich się nie pozbyło. Dzięki temu zachował się tam też klimat - mówi plastyczka.

Proces zastępowania zwykłych elementów małej architektury rozpoczął się w latach 90. Pojawiły się zdobione ławki, kosze na śmieci, a niedawno słupy przystankowe. Te ostatnie zastąpiły mało estetyczne niebieskie chorągiewki.

Teraz przyszedł czas na kioski. Czy we Wrocławiu nie za dużo takich elementów, a urzędnicy nie przesadzają? - Może trochę - mówi Andrzej Hubka, wrocławski architekt, który zaprojektował budynek Grunwaldzki Center przy rondzie Reagana. - Jestem zwolennikiem tego, aby obok zabytkowych kamienic stawały także nowoczesne budynki.

Tak jest choćby w Madrycie, Barcelonie czy Paryżu. Oczywiście wszystko powinno pasować do siebie. To samo dotyczy małej architektury. Wrocławscy urzędnicy bronią się, że obok elementów stylizowanych powstają także takie nowoczesne. Przykład: "Ptaki" Magdaleny Abakanowicz, które stanęły na Świdnickiej.

Czy stylizować elementy architektoniczne?

Arleta Wizner, inspektor ubezpieczeń
Ławki, latarnie i inne elementy małej architektury powinny być dopasowane do stylu budynków. Na Starym Mieście: stylizowane na zabytkowe, tak aby czuć dawny klimat.

Marianna Miarka, pomoc kuchenna
Ważne, by elementy architektoniczne dobrze ze sobą współgrały. Można łączyć elementy nowoczesne z zabytkowymi, pod warunkiem że się nie gryzą.

Danuta Fakowska, emerytka
Stylizowane ławki czy latarnie są ładne, ale stare też mnie nie rażą. Dopóki działają i dobrze spełniają swoje funkcje, po co je wymieniać? Lepiej zainwestować w coś innego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska