Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław z najbardziej trującym powietrzem w Europie. Fatalne dane! [SPRAWDŹ]

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Smog we Wrocławiu, w środę fatalne dane w naszym mieście
Smog we Wrocławiu, w środę fatalne dane w naszym mieście Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
W stolicy Dolnego Śląska kolejny dzień bijemy smogowe rekordy. Pozostajemy w niechlubnej światowej czołówce.

Dziś rano (środa 12 stycznia) stężenie toksycznych substancji w powietrzu było tak duże, że Wrocław trafił na drugie miejsce wśród dużych miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie. W Europie jesteśmy na pierwszym miejscu, przy dobowych normach stężenia pyłu PM 2,5 przekroczonych ponad siedmiokrotnie. Niestety nie jesteśmy wyjątkiem jeżeli chodzi o Dolny Śląsk. Normy stężenia toksycznych pyłów przekroczone są też kilkukrotnie w Kłodzku, Wałbrzychu i w Jeleniej Górze.

Wrocław znalazł się dziś w światowej czołówce dużych miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie. Stolica Dolnego Śląska znalazła się na drugim miejscu (ang. Air Quality Index - AQI). Gorsze wyniki uzyskało jedynie Lahore w Pakistanie. Czystsze powietrze niż we Wrocławiu jest m.in. w: Wuhan, Delhi, Krasnojarsku, Chengdu, Hongzhou, Teherenem, Kabulem, Karaczi i Hanoi. Kolejne duże polskie miasta (Warszawa i Kraków) w tym zestawieniu znalazły się odpowiednio w drugiej i czwartej dziesiątce.

Dziś o godzinie 10 stacja pomiarowa przy ul. Conrada-Korzeniowskiego we Wrocławiu wskazała, że w powietrzu znajduje się 182 µg/m3 niebezpiecznego dla ludzkiego zdrowia pyłu (Pm 2,5). W punkcie pomiarowym przy ul. Wiśniowej zanotowano wynik 171 µg/m3. Minionej doby przekroczenie poziomu alarmowego na Dolnym Śląsku odnotowano w stacji pomiarowej przy ul. Szkolnej w Kłodzku - aż 168 μg/m3. Przekroczenie poziomu informowania (100 μg/m3) wystąpiło też w stacji przy ul. Ogińskiego w Jeleniej Górze - wyniosło 151 μg/m3, a także w Wałbrzychu przy Senatorskiej, gdzie odnotowano 151 μg/m3.

Przypomnijmy, że dobowa norma unijna dla ilości pyłów drobnych PM2,5 w powietrzu wynosi 25 µg/m3. Przy takich przekroczeniach norm jak dzisiejsze, lekarze zalecają pozostanie w domach oraz rezygnację z aktywności fizycznej „na powietrzu”.

ZOBACZ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska