Wrocław z całą mocą walczy ze smogiem. Skutecznie

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miasta Wrocław
Udostępnij:
Smog w okresie zimowym jest zmorą dziesiątek polskich miast. W tym gronie jest niestety Wrocław. Mnogość ponad stuletnich zabudowań, a co za tym idzie liczba pieców opalanych paliwem, znacząco wpływają na jakość powietrza w mieście. Orężem w walce z tą przyczyną smogu jest m.in. miejski program Kawka Plus. Warto się nim zainteresować, bo do końca roku można się starać o 15 tysięcy złotych. Od stycznia będzie to o 3 tys. złotych mniej.

Zanim przejdziemy do kwestii walki ze smogiem należy odpowiedzieć sobie na pytanie co jest jego przyczyną we Wrocławiu.

- Za ok. 60 proc. zanieczyszczeń, które wdychamy we Wrocławiu odpowiada tak zwana niska emisja - czyli to, co wydobywa się z naszych kominów, 25 % – to smog napływowy z okolicznych miejscowości, a 15% smogu to zanieczyszczania komunikacyjne – wylicza Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Priorytetem w walce ze smogiem jest wymiana tzw. kopciuchów – pozaklasowych pieców. Każdy kto na to się zdecyduje może liczyć na 15 tysięcy złotych z wrocławskiego magistratu. Jest jedno „ale”. Należy się spieszyć ze złożeniem wniosku, bowiem od stycznia kwota ta zmniejszy się o 3 tys. złotych.

W tej chwili wymieniamy piece w 3800 lokalach. Suma działań zarządców i mieszkańców zaskutkuje likwidacją ok 5000 pieców! Dokładne dane poznamy na początku przyszłego roku, ale już teraz mamy pewność, że to rekordowy rok w walce o czyste powietrze w stolicy Dolnego Śląska – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Wniosek do programu KAWKA Plus ma tylko dwie strony. Kluczową kwestią jest poprawne wypełnienie formularza i dołączenie niezbędnych załączników. Tylko kompletne wnioski, złożone do końca roku dają gwarancję wypłaty najwyższej dotacji.

- Najczęstsze braki to nieuregulowany stan prawny nieruchomości – brakuje pełnomocnictw i innych niezbędnych dokumentów, np. z Wydziału Architektury i Budownictwa, wymaganych przy realizacji instalacji ogrzewania gazowego – wylicza Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Oprócz realizowania indywidualnych wniosków, Urząd Miejski Wrocławia podłącza również rekordową liczbę budynków komunalnych do sieci ciepłowniczej. Do końca roku będzie to ponad 100 kamienic (ok. 1000 mieszkań), dzięki czemu z Wrocławia zniknie kolejnych 1400 kopciuchów. W sumie wrocławianie, z wykorzystaniem miejskich pieniędzy, wymienili już ponad 10 000 kopciuchów. W tym roku na działania związane z wymianą pieców miasto wyda w sumie 80 mln zł.

Wrocław wysoko zwiesił sobie poprzeczkę w walce ze smogiem

Wrocław ma przed sobą bardzo ambitne zadanie - do 2024 r. w mieście nie powinno już być trujących pieców, czyli pozaklasowych oraz I i II klasy. Do 2028 roku natomiast mają zostać usunięte, z nielicznymi wyjątkami, wszystkie piece na paliwa stałe. To efekt Uchwały Antysmogowej, przyjętej przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Wszystkie adresy, przewidziane do uciepłownienia w tym i w kolejnych latach, znajdują się na specjalnej mapie podłączeń na stronie zmienpiec.pl. Można znaleźć tam również kalkulator dopłat, który umożliwia indywidualne wyliczenie wysokości dopłat z miejskiego programu KAWKA plus i rządowego CZYSTEGO POWIETRZA.

Skalę wykonanych prac i to co przed nami najlepiej obrazują liczby. Na koniec 2019 roku mieszkańców Wrocławia ogrzewało łącznie ok. 18 tys. starych pieców na paliwo stałe. Rok później było to już 16 tys. pieców. W tym roku liczba ta może się zmniejszyć o kolejnych 5 tys. pieców.

Jak i gdzie dołączyć do programu KAWKA PLUS?

Wnioski do programu KAWKA Plus, o wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła, można składać w trybie ciągłym w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Środowiska i Rolnictwa przy ul. Hubskiej 8-16, a także elektronicznie – przez platformę ePUAP lub pocztą tradycyjną (na adres Wydziału Środowiska i Rolnictwa).

Wrocławianie, przy wymianie systemu ogrzewania, mogą korzystać z pomocy doradców energetycznych (infolinia – tel. 71 799 67 99, e-mail.: [email protected]m.wroc.pl) lub osób pracujących w Biurach Obsługi Klienta Zarządu Zasobu Komunalnego oraz w Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań. Przeszkoleni pracownicy udzielają niezbędnych informacji, pomagają kompletować i wypełniać dokumenty

GŁÓWNE ZASADY:

Składając wniosek do programu KAWAKA plus trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • nie można likwidować pieca przed podpisaniem umowy o dofinansowanie;
  • przed podpisaniem umowy o dofinansowanie, mieszkańca odwiedzają kontrolerzy, którzy sprawdzą, czy w mieszkaniu (domu) jest sprawny piec na paliwo stałe.
  • jeśli ktoś wynajmuje mieszkanie (dom) i stara się o dofinansowanie w imieniu jego współwłaściciela lub właściciela, musi mieć jego pełnomocnictwo;
  • inwestycja musi być zgodna ze wszystkimi wymogami prawa budowlanego.

W walce ze smogiem Wrocław wspiera też rządowy program Czyste Powietrze. Miejscy doradcy informują, jak połączyć obie dotacje, a specjalny kalkulator na stronie zmienpiec.pl wylicza wysokość dopłat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie