Wrocław wybuduje nowe szkoły i przedszkola. Zobacz, gdzie

Magdalena Kozioł
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne fot. Tomasz Hołod
135 mln zł wyda miasto na rozbudowę istniejących i budowę nowych placówek oświatowych do 2015 r. - Dzięki temu w szkołach podstawowych znajdzie się dodatkowych 4 tys. miejsc dzieci, zaś w przedszkolach: 850 - poinformował w środę wiceprezydent Jarosław Obremski.

Dodał, że inwestycje są potrzebne, bo Wrocław przygotowuje się na wyż demograficzny. W przyszłym roku ma zostać rozbudowany Zespół Szkolno -Przedszkolny nr 15 przy ul. Stanisławowskiej, dzięki czemu powstanie tam dodatkowych 600 miejsc w 12 salach.

W 2012 r. rozbudowana ma być także podstawówka przy ul. Kamieńskiego. Tam w 18 salach dydaktycznych będzie się mogło uczyć dodatkowo 500 uczniów.

Na przełomie 2012 i 2013 r., rozbudowana ma zostać też Szkoła Podstawowa nr 83 przy ul. Boya-Żeleńskiego, gdzie zostanie utworzonych 9-12 sal lekcyjnych dla 350 dzieci.

Nowe klasy powstaną też w budynku Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 3 przy ul. Inflanckiej. Tam dobudowane będą dwie kondygnacje za ponad 5,6 mln zł. Magistrat wyliczył, że na 1450 mkw. będzie 14 nowych sal dla 400 uczniów.

Ale to nie wszystkie inwestycje. W 2013 r. 12 nowych sal pojawi się w Szkole Podstawowej nr 80 przy ul. Polnej dla 450 dzieci.

Zupełnie nowe przedszkole (dla 200 maluchów) wyrośnie przy ul. Semaforowej, a zespoły szkolno przedszkolne przy Zwycięskiej (dla 200 dzieci i 600 uczniów) i ul. Stabłowickiej. Ten ostatni zespół powstanie w 2015 r. za ponad 28 mln zł.

Obremski nie wyklucza jeszcze jednego przedsięwzięcia na Jagodnie. Tu w przyszłości mogłoby powstać nowe gimnazjum. Decyzji ostatecznej jednak nie ma.

Gdzie jeszcze powinny powstać nowe szkoły i przedszkola? A które wymagają rozbudowy? Czekamy na głosy!

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zoilzwrocka

Robienie wody z mózgów tzw. gawiedzi.
O realiach rodzice daremnie usiłują porozmawiać z Dutkiewiczem i onego dworskimi.
Może Dutkiewicz opowie o tym, co zrobił 9prócz długów w kasie miejskiej), a nie o tym "co będzie"

w
wieszcz

Kiedy przy Zespole Szkół nr 21 przy ul. Ignuta 28 powstanie kryty basen? W skład tego zespołu - oprócz Szkoły Podstawowej nr 75 z Oddziałami Integracyjnymi - wchodzą: Szkoła Podstawowa Specjalna nr 116 i Gimnazjum Specjalne nr 52 dla Uczniów z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. Obok tej placówki mieści się też Przedszkole Na Kozanowie i Pilczycach są jeszcze i inne szkoły. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 przy ul. Koszykarskiej (tworzą go: Podstawowa nr 19 i Przedszkole nr 64), Gimnazjum nr 7 przy ul. Kolistej oraz Liceum Ogólnokształcące nr VI przy ul. Hutniczej. Czy taka liczba dzieci i młodzieży, nie licząc mieszkańców obu osiedli, których liczba przekracza liczbę mieszkańców niejednego powiatowego miasta, nie zasługuje na to żeby powstała tu kryta pływalnia? Za to serwuje się mieszkańcom dwie linie tramwajowe, opasujące niektóre bloki przy ul. Dokerskiej z dwóch stron. Dlaczego pytam, kiedy powstanie kryty basen przy Zespole Szkół nr 21, a nie przy jakiejkolwiek innej z wymienionych? Po pierwsze dlatego, że przy tej szkole jest na to miejsce. Choćby między tą placówką a obiektami Policji i halą „Gołaski Sport”. Po drugie – już na przełomie lat dziewięćdziesiątych i obecnego stulecia „Kozanowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkołom” powstałe przy Szkole Podstawowej nr 75 we Wrocławiu - wspierane przez Radę Szkoły i Radę Osiedla – podejmowało wysiłki na rzecz budowy basenu krytego przy tej właśnie placówce. Sposób potraktowania tych starań przez ówczesne władze opisałem we wcześniejszym komentarzu do tego artykułu – „P.S. Od Annasza do Kajfasza?”

w
wieszcz

Opisanego powyżej czarnego scenariusza sam nie wymyśliłem. Wymyśliło go życie. Znane jest mi pewne spotkanie w Ratuszu, na którym Kozanowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkołom przy Szkole Podstawowej nr 75 we Wrocławiu - wspierane przez Radę Szkoły i Radę Osiedla - zwróciło się do ówczesnego wiceprezydenta Stanisława Huskowskiego o wsparcie inicjatywy zmierzającej do budowy basenu krytego przy wspomnianej szkole, który miał służyć również mieszkańcom Kozanowa i Pilczyc. Pan Huskowski oznajmił, że w najbliższym roku się nie da, bo budżet jest już przygotowany, ale w następnym sprawa jest niemal pewna, tylko musi to ustalić z szefem, którym był B. Zdrojewski. Wkrótce B. Zdrojewski został posłem na Sejm, a S. Huskowski prezydentem miasta. Myślałby kto, że sprawa poszła choć o krok do przodu. W międzyczasie - zanim został senatorem - pełnił jeszcze funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia, ale tu też nie znalazł czasu by pochylić na ta inicjatywą. Teraz pan Huskowski dba o sprawy mieszkańców nie tylko Kozanowa, czy Wrocławia, ale całego Dolnego Śląska, a nawet całego kraju, na przemian sprawując mandat to senatora, to posła. I ma się dobrze, czego nie można powiedzieć o uczniach tej szkoły (wraz ze Szkołą Podstawowa nr 116 i Gimnazjum Specjalnym nr 52 dla Uczniów z Dziecięcym Porażeniem Mózgowym tworzy Zespół Szkół nr 21), ich rodzicach oraz mieszkańcach Kozanowa i Pilczyc. Ci, zamiast na pływalnię, mogą pójść pogapić się na kolejną fontannę.

m
matka

Są przedszkola ale miejsca zajęte bo jest ich zbyt mało. Jakiś czas temu słyszałam o rozbudowie przedszkola w tych miejscach ale ucichło... Dlaczego nie ma przedszkola np na ulicy Kamieńskiego

L
Lipstips

A kiedy będzie wybudowany basen przy nowym Zespole Szkolno-Przedszolnym na ul. Suwalskiej? Miał być budowany po oddaniu obiektu do użytku a właśnie mija 2 lata co? W opisywanych inwestycjach go nie widzę, czy z nimi też będzie tak jak z tym basenam - skończy się na obietnicach?

o
o!o

metro już było. teraz coś bardziej przyziemnego czyli edukacja. Jak czytam takie mydło to zadaję proste pytanie: czy to konkretne plany, czy kiełbasa wyborcza która zamieniona w uchwalę ostatniego dnia kadencji stanie się kamieniem u szyi następców, którzy obsadzą ratusz. Obecna ekipa już nie wierzy w reelekcję, bo zaczyna załatwiać prywatę i obsadzać "pozaurzędowe" synekury.
A co do budowy nowych szkół: wróci się do systemu dwuzmianowego, co się mają budynki marnować, szkoła od 7 do 21 :-) Szkoda że z przedszkolami i żłobkami tak się nie da....

m
mik

Pragnę zaprotestować pod tym tematem. Dlaczego na miss nie wybierzecie 30-sto, 40-sto latki? Jest tyle pięknych kobiet w tym wieku a wy propagujecie tu same "młode" dziewczyny? Mężatki są niepożądane?

m
mik

Pragnę zaprotestować pod tym tematem. Dlaczego na miss nie wybierzecie 30-sto, 40-sto latki? Jest tyle pięknych kobiet w tym wieku a wy propagujecie tu same "młode" dziewczyny? Mężatki są niepożądane?

b
bob

Pierdu pierdu pierdu - tak bardzo wierzę w to co mówicie w UM? Masło przed wyborcze - i tak nie będęna Ciebie głosował. Przez wasz stadion - w szkołach się nic nie robiło. Teraz mydlicie oczy że wydacie 135 mln. Po tym jak na stadion poszło ponad miliard. Nie wspomnę już fontanie za 25 milionów. A tu marne 135 ;-))) Ale jaki slogan DZIECI, SZKOŁY, EDUKACJA.... Wiecie co można zrobić w szkołach i przedszkolach za miliard złotych? Ano nie - wy wolicie stadion i dopłacać do niego!!!!!!

m
marek

Parę lat wstecz plany rozbudowy P-62 przy ul.Stabłowickiej zablokowała ówczesna dyrektor Wydziału Oświaty dzisiaj nazwanym Edukacji. Pozostawiono przedzkole 3-oddziałowe, po zakończeniu remontu w 2005 przedszkole pękało w szwach.
Była pani dyrektor dzisiaj szefuje Zarządowi Inwestycji Miejskich......

N
Niedowirek

Miała być rozbudowa. Powstały piękne plany, nawet przetarg był ogłoszony(odwołany w ostatnim dniu),a teraz cisza. Obiecano nam piękny basen. Mnóstwo naszych(podatników) pieniędzy poszło na dokumentacje mi.in. na plany, ekspertyzy, które nie długo stracą ważność. Tak się u nas oszczędza. Ja bym już nie wierzył w obietnice władz.

A
AZ

Pan Bphdan postanowił się zrehabilitować za błędne decyzje i likwidację czego się dało w latach poprzednich i teraz postanowił, że nowe szkoły i przedszkola nie będą budowane od nowa za pieniądze podatników, nas Wrocławian - tylko za jego własne. Dziękujemy Panu - Bohdanie Aniszczyku!

w
w-w

nagle przed wyborami magistrat zauważył problem braku miejsc w szkołach i przedszkolach.
ktoś w te obietnice wierzy?

w
wieszcz

"135 mln zł wyda miasto na rozbudowę istniejących i budowę nowych placówek oświatowych do 2015 r. - Dzięki temu w szkołach podstawowych znajdzie się dodatkowych 4 tys. miejsc dzieci, zaś w przedszkolach: 850 - poinformował dzisiaj wiceprezydent Jarosław Obremski" - potencjalny kandydat na senatora RP z listy Unii Prezydentów Miast "Obywatele do Senatu". Tylko, jak z tych obietnic rozliczymy pana Obremskiego, kiedy zmieni fotel w ratuszu na senatorski? Powie wtedy: - ja od jesieni 2011 r. już nie odpowiadałem za realizację tych planów - idźcie do Dutkiewicza. A Dutkiewicz? - Idźcie do Obremskiego, to on wam obiecywał. Przy okazji - co z nowym budynkiem dla V LO? Jakoś pan Obremski słowem się nie zająknął, co jeszcze raz uzmysławia, że jest to kiełbasa wyborcza.

a
as

a ciemny naród ma w to wierzyc- z pustego to i Ferdek kiepski się nie napije więc szkoda gadania-jest bieda i będzie........ESK. EURO- to priorytety reszta co tam, walic to/...................oto motto wiadomo kogo

Dodaj ogłoszenie