Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Wielka koparka zburzy biurowiec Cuprum przy pl. Jana Pawła II

Malwina Szczygłowska
Jeszcze w tym miesiącu ma się rozpocząć rozbiórka biurowca Cuprum przy pl. Jana Pawła II we Wrocławiu. Do końca czerwca po budynku nie ma być już śladu. W jego miejscu powstaną dwa nowocześniejsze biurowce.

Na placu Jana Pawła II już pojawili się pierwsi robotnicy. Na razie przygotowują budynek do rozbiórki i ogradzają teren. Pierwsze elementy biurowca Cuprum mają zniknąć pod koniec kwietnia.
Przy rozbiórce mają pracować trzy wielkie koparki, w tym jedna aż 135-tonowa, jedna z największych w Europie. Inwestor deklaruje, że przy wyburzaniu Cuprum nie będą używane materiały wybuchowe.

- W ramach projektu powstaną dwa niezależne budynki biurowo-usługowe, jeden o powierzchni ponad 10 tys. m kw., a drugi - ponad 20 tys. m kw. Będą miały odpowiednio 7 i 8 kondygnacji - zapowiadają inwestorzy. Nowe budynki mają być gotowe najpóźniej w pierwszej połowie 2018 roku.

Pod budynkami powstanie parking podziemny.

Tak mają wyglądać nowe biurowce na pl. Jana Pawła II

To na razie wstępna koncepcja architektoniczna nowych biurowców. Nad ostatecznym projektem architekci wciąż jeszcze pracują.

Poznaj 48-letnią historię Cuprum - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

W ten sposób zakończy się 48-letnia historia wrocławskiego Cuprum. A gdzie jest jej początek? Datuje się go na rok 1967. Wtedy to biurowiec został oficjalnie otwarty, a to wszystko za sprawą miedzi.

Przemysł miedziowy zaczął się rozwijać po II wojnie światowej najpierw w starym Zagłębiu Złotoryja-Bolesławiec. Potem, po odkryciu bogatych złóż, na początku lat 60. powstał Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi. Jak mówi Bronisław Zathey, działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, KGHM objął kopalnie rud miedzi, huty, elektrociepłownie i właśnie wrocławski zakład doświadczalno-projektowy Cuprum.

To w biurowcu przy pl. Solidarności swoje miejsce znalazła centrum planistyczne lubińskiego kombinatu. Zatrudniano zarówno ludzi nauki z wrocławskich uczelni, jak i praktyków z zakładów Zagłębia Miedziowego. - W mojej opinii wrocławskie zaplecze kombinatu miedziowego nie zdawało tak naprawdę egzaminu. Dlatego też ogromne centrum zamieniło się w biurowiec na wynajem - tłumaczy Bronisław Zathey.

W latach 90. Cuprum zarabiało na siebie podnajmując także swoje ogromne powierzchnie. Wówczas we Wrocławiu, który zaczął się rozwijać, brakowało takich miejsc. Biura na pl. Solidarności wynajmował praktycznie każdy. - Dobrze pamiętam, jak całe Cuprum było wynajęte przez różnych przedsiębiorców. Prawdziwy misz-masz - opowiada Waldemar Jaguszyn, wrocławianin.

Na pewno wiele osób jeszcze pamięta, jak pięć pięter w biurowcu zajmowała firma Dialog, a na parterze budynku można było kupić używane ubrania. Do niedawna na ścianie tej budowli wisiała największa reklama w Polsce. - Pomijając to, że Dialog wyprowadzając się z Cuprum dobił finansowo biurowiec, to ważnym nośnikiem zmian była likwidacja najstarszego wrocławskiego szpitala im. Józefa Babińskiego w 2007 roku - uważa Zathey.

Słynący z wątpliwej urody biurowiec budzi wiele emocji wrocławian. Pomimo negatywnych opinii na jego temat, wiąże się z nim wiele wspomnień. - Zanim go wybudowali jeździłem tam z klasą na szkolne prace społeczne i wnosiłem cegły na przyczepy - wspomina Waldemar Jaguszyn. - Cegły jechały do Warszawy - dodaje.

- To kawał historii Wrocławia - podsumowuje Radek Nosek, student historii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wrocław: Wielka koparka zburzy biurowiec Cuprum przy pl. Jana Pawła II - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska