Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Więcej internetu za darmo. Ale wolnego...

Przemysław Wronecki
Wrocławianie bardzo chętnie korzystają z darmowego internetu. Na zdjęciu Zbigniew Forjasz, student
Wrocławianie bardzo chętnie korzystają z darmowego internetu. Na zdjęciu Zbigniew Forjasz, student fot. tomasz hołod
Od 2004 roku we Wrocławiu rozwija się miejski internet, który jest bezprzewodowy i bezpłatny. Teraz w mieście jest 8 stref. Do końca roku mają się jeszcze pojawić trzy. Wrocławianie chcą buszować w sieci nie tylko w centrum: coraz popularniejsze są parki - tak wynika z sondy urzędu.

Dworzec Główny PKP, drugi terminal lotniska na Strachowicach, okolice Stadionu Miejskiego na Pilczycach, parki Południowy i Szczytnicki - te miejsca wskazało ponad 100 internautów jako punkty, gdzie powinien być miejski internet. Największą popularnością cieszył się dworzec. Poparło go aż 30 proc. Urzędnicy już prowadzą rozmowy z zarządcami trzech pierwszych miejsc. Natomiast obawiają się, że może być problem z utworzeniem bezprzewodowej sieci w parkach na Krzykach i Biskupinie.

- Na dworcu, terminalu i w okolicach stadionu nie będzie problemu z miejscami, gdzie będzie można zamontować urządzenia potrzebne do stworzenia sieci. Inaczej sprawa wygląda w przypadku parków, bo tam nie ma żadnej infrastruktury. Na przykład brak tam budynków, na których można by zamontować nadajniki - przekonuje Grzegorz Zegler z wrocławskiego magistratu.

Obecnie we Wrocławiu mamy osiem stref, gdzie za darmo można korzystać z bezprzewodowego internetu. Największa jest przy Hali Ludowej: jej zasięg to prawie 200 metrów kwadratowych. Obejmuje ona najbliższą okolice budowli i pergolę.

Druga co do wielkości jest w sercu miasta. Dzięki ośmiu nadajnikom po internecie surfować możemy zarówno pod pomnikiem Fredry, pręgierzem, jak i fontanną na pl. Gołębim, na placu Solnym, na deptaku od ul. Oławskiej do Galerii Dominikańskiej i ul. Świdnickiej do przystanków autobusów i tramwajów przy trasie W-Z. Na świeżym powietrzu e-mail sprawdzimy również w okolicach parku Staromiejskiego, przy Teatrze Lalek i w parku Juliusza Słowackiego, przy Panoramie Racławickiej.

Spacerując po Ostrowie Tumskim w okolicach Papieskiego Fakultetu Teologicznego, też nie powinniśmy mieć problemu z wyguglowaniem informacji, dlaczego jeden kościół ma dwóch patronów - świętego Krzyża i świętego Bartłomieja.

Natomiast kiedy wybierzemy się do Wrocławskiego Parku Wodnego, stojąc w kolejce do kasy, sprawdzimy, na co wieczorem pójść do kina. A w ciepłe dni, zamiast wysyłać pocztę elektroniczną z biura, możemy zrobić to, siedząc na leżaku, na zielonych terenach aquaparku. Jednak największą popularnością wśród korzystających z miejskiego internetu cieszy się węzeł przesiadkowy na rondzie Reagana. Bez problemu można wtedy sprawdzić, w jaki tramwaj albo autobus trzeba wsiąść, aby trafić do celu, a kiedy kierowcy tramwajów i autobusów znów każą na siebie czekać, możemy zajrzeć na Facebooka i sprawdzić, co słychać u naszych znajomych.

Ostatnim miejscem, gdzie na razie można skorzystać z darmowego łącza, jest port lotniczy. Swoim zasięgiem sieć obejmuje główny hol, taras widokowy i strefę odlotów. Teraz w mieście działa 30 nadajników odpowiedzialnych za bezprzewodowe łącze.

W 2011 roku miejska sieć wzbogaci się o kolejne trzy nowe strefy, a jedna zwiększy swój zasięg. W sumie we Wrocławiu będzie działać ich 11. Na początku będzie to Wyspa Słodowa, gdzie pojawią się trzy nadajniki.

- Po ich zamontowaniu chcemy je tak ustawić, żeby swoim zasięgiem objęły również Wyspę Bielarską - opowiada Grzegorz Zegler z urzędu miasta. Kolejnym miejscem z darmowym internetem będzie bulwar Tadka Jasińskiego, który ciągnie się wzdłuż fosy od placu Jana Pawła II aż do ul. Krupniczej. Na razie korzystać z niego będziemy mogli od okolic Urzędu Stanu Cywilnego do kładki, która prowadzi na plac Orląt Lwowskich.

Urzędnicy w przyszłości chcą, żeby, spacerując po Promenadzie Staromiejskiej, można było swobodnie korzystać z sieci od pomnika króla Bolesława Chrobrego do obrzeża pl. Jana Pawła II. Jednak z realizacją tego planu poczekają najprawdopodobniej do wybudowania Narodowego Forum Muzyki przy pl. Wolności.

Trzecią nową strefę zyskają mieszkańcy Ołbina i studenci architektury na Politechnice Wrocławskiej, bo powstanie w parku Stanisława Tołpy.

- Poza miejscami takimi jak dworzec PKP czy lotnisko wrocławianie wskazują właśnie na parki jako miejsca, gdzie chcą miejskiej sieci - przekonuje urzędnik. W tym roku na rondzie Reagana będzie funkcjonować już pięć nadajników. Dzięki temu za darmo będziemy mogli sprawdzić pocztę, czekając na tramwaj, już od przystanku przy akademikach Kredka i Ołówek.

Przygoda Wrocławia z bezprzewodowym darmowym internetem rozpoczęła się w 2004 roku. Wtedy miasto przystąpiło do programu "1, 2, 3 Wi-Fi". Potem przez pięć lat bezpłatnie surfować po sieci można było tylko w samym Rynku i okolicach pl. Solnego. Pod koniec 2008 roku miasto zaczęło rozbudowę sieci.

- Najpierw jednak zdjęliśmy stare urządzenia, bo były za mało wydajne, i zastąpiliśmy je nowszymi i lepszymi - zauważa Zegler. Kolejne trzy strefy, przy Teatrze Lalek, Panoramie Racławickiej i Hali Ludowej, pojawiły się już na wiosnę 2009 roku. Obecnie miejska sieć składa się z 30 nadajników, które przede wszystkim są umieszczone na budynkach. Wyglądają jak prostokątny karton po ciastkach z czterema pałąkami - antenami. W ciągu roku miasto wydaje na utrzymanie sieci 70 tys. złotych.

Internet miejski ma jednak pewne ograniczenia. Demonem szybkości nie jest, bo jego prędkość to 380 kb/s. Obecnie standard, jaki proponują operatorzy komercyjni, to 1 mb/s. Otwarcie zaawansowanej graficznie strony, np. onet.pl, zajmuje około sekundy. Załącznik, jaki możemy ściągnąć z poczty, to maksymalnie 512 kb. To 6 razy mniej niż trzy minutowa piosenka w formacie mp3. Natomiast jeżeli chcielibyśmy podzielić się ze znajomymi zdjęciem z Rynku, to plik nie może być cięższy niż 128 kb. Dla użytkowników najgorsze jest samo uruchomienie połączenia. - Jeżeli łączę się z miejską siecią, to żeby sprawdzić na szybko pocztę albo rozkład komunikacji miejskiej. Na komórce długo trwa samo zalogowanie na stronie, gdzie trzeba przepisać z obrazka kod - mówi Zbigniew Forjasz, student Politechniki Wrocławskiej. Połączenie może trwać maksymalnie 60 minut. Potem musimy ponownie łączyć się z siecią.

Tu za darmo skorzystasz z Wi-fi

* Academus Pub, ul. Kiełbaś-nicza
* Arkady Wrocławskie, Traffic Club
* Art Cafe Kalambur, ul. Kuźnicza
* AWF Wrocław, ul. Mickiewicza
* Blue Bar Cafe, pl. Solny,
* CH ARENA, ul. Komandorska
* Coffee Heaven, ul. Świdnicka
* Coffee Planet, Rynek
* Cofferina, DH Astra, ul. Horbaczewskiego
* Dolnośląskie Centrum Onkologii, pl. Hirszfelda
* Gimnazjum nr 16, ul. Jemiołowa
* Graciarnia, ul. Kazimierza Wielkiego
* Hotel Rezydent - ul. Kochanowskiego
* Instytut Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Grunwaldzki 2/4
* KFC, ul. Czekoladowa, Bielany Wrocławskie
* KFC, ul. Świdnicka
* KFC Auchan, ul. Francuska
* KFC, ul. Krzywoustego
* KFC, al. Hallera 52
* LO nr 8, ul. Zaporoska
* LO nr 6, ul. Hutnicza
* Magnolia Park, ul. Legnicka
* McDonald's, Rynek
* McDonald's, ul. Krakowska
* McDonald's, ul. Słubicka
* McDonald's, ul. Bardzka
* McDonald's, al. Karkonoska
* McDonald's, ul. Czekoladowa, Bielany Wrocławskie
* Mleczarnia, ul. Włodkowica
* Paparazzi, ul. Rzeźnicza
* Pasaż Grunwaldzki
* PRL, Rynek
* Prowokacja, ul. Skargi
* Pub Stare Miasto, ul. Włodkowica
* John Bull Pub, pl. Solny
* Politechnika Wrocławska (bud. A1, A4, B4, C13, W4, C4)
* Rezydencja Parkowa, ul. Arctowskiego
* SP nr 113, ul. Zemska
* Tawerna (klub), Wybrzeże Wyspiańskiego
* W biegu Cafe, pl. Grunwaldzki
* Hotel Park Plaza, ul. Drobnera
* Hotel Scandic, ul. Piłsudskiego
* Orbis Motel, ul. Lotnicza
* Uniwersytet Ekonomiczny
* Hotel Mercure Panorama, pl. Dominikański
* Hotel Orbis Wrocław, ul. Powstańców Śląskich
* Hotel Novotel Wrocław, ul. Wyścigowa
* Hotel Tumski, Wyspa Słodowa
* Hotel Best Western-Prima
Centrum św. Dominika, pl. Dominikański
* Pizza Hut, ul. Skłodowskiej-Curie

Korzystając z niezabezpieczonej sieci, trzeba pamiętać, żeby komputer posiadał odpowiednią ochronę, czyli zaporę sięciową.

Jak włączyć Miejski internet?

Krok 1:
Potrzebny jest komputer lub telefon, który obsługuje Wi-Fi.
Krok 2:
Otwieramy aplikację do poszukiwania sieci bezprzewodowej.
Krok 3:
Wybieramy i łączymy się z siecią Miejski Internet.
Krok 4:
Otwieramy przeglądarkę stron www (np. Opera, Firefox).
Krok 5:
W przeglądarce jako pierwsza uruchomi się strona z obrazkiem, z którego przepisać trzeba kod.
Krok 6:
Akceptujemy regulamin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska