Wrocław: W wakacje tramwaje pojadą częściej niż w poprzednich latach (SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY)

WSK, List Czytelnika
W wakacje 2015 tramwaje pojadą we Wrocławiu częściej niż w poprzednich latach. To między innymi efekt zgłoszeń naszych Czytelników
W wakacje 2015 tramwaje pojadą we Wrocławiu częściej niż w poprzednich latach. To między innymi efekt zgłoszeń naszych Czytelników Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Od kilku lat tramwaje kursują w wakacje co 20 minut. Wcześniej nie zdarzało się by latem w środku dnia jeździły tak rzadko, odjazdy wypadały maksymalnie co 15 minut. Nasz Czytelnik, Dominik Niszewski, zaapelował do urzędników by wrócili do starych ustaleń. – Władze Wrocławia od lat deklarują, że chcą, by wrocławianie rzadziej niż obecnie korzystali ze swoich aut i żeby w zamian poruszali się po mieście komunikacją zbiorową, rowerem lub pieszo. Sądzę, że takie działania jak ograniczenie częstotliwości kursowania tramwajów w dni robocze w wakacje w godzinach 9-14 oraz 18-19 wydają się stać w sprzeczności z tymi deklaracjami – pisze Dominik Niszewski. Częściowo się udało, tramwaje będą kursowały w wakacje co kwadrans w godzinach od 9 do 14.

Nasz Czytelnik opisał, jak przez lata urzędnicy okrajali wakacyjne rozkłady jazdy. Od 2009 roku tramwaje jeżdżą coraz rzadziej, a dwudziestominutowe odstępy między kursami stały się normą.

"We Wrocławiu przez wiele lat tramwaje w dni robocze w wakacje kursowały z częstotliwością co 15 minut nie tylko w godzinach 6-9 oraz 14-18, lecz również przez pozostałą część dnia, tj. od 9 do 14 oraz od 18 do 19. O ile dobrze pamiętam, taki stan rzeczy utrzymywał się do roku 2009. Wówczas – w ramach oszczędności – Miasto wprowadziło 20-minutowy takt kursowania dla linii tramwajowych w dni robocze w wakacje. W kolejnych latach tylko częściowo wycofano się z tak drastycznych oszczędności. Przywrócono wprawdzie takt 15-minutowy w godzinach 6-9 oraz 14-18, jednak w godzinach 9-14 oraz 18-19 pozostawiono „okrojony” takt 20-minutowy.

Zdaję sobie sprawę z faktu, że zapewne badania napełnień wykazują, że podaż komunikacji tramwajowej w dni robocze w wakacje w godzinach 9-14 oraz 18-19 jest wystarczająca. Pytanie tylko, czy w sytuacji, gdy w środku dnia tramwaje kursują 3 razy na godzinę, czas oczekiwania na przystanku jest dla pasażerów akceptowalny. Czy nie mamy już aby do czynienia z tzw. komunikacją socjalną?

Uważam, że przy obecnej dostępności samochodu idealny takt kursowania linii komunikacji miejskiej to 7-8 minut. Sądzę, że częstotliwość co 15 minut to już dla wielu wrocławian zbyt mało atrakcyjna oferta i w efekcie wielu z nich wybierze własne auto. Tymczasem zachęcenie posiadacza samochodu do korzystania z tramwaju kursującego w ciągu dnia co 20 minut wydaje mi się bardzo trudne.

Wiele osób – zwłaszcza tych pracujących w sektorze usług – rozpoczyna pracę około godziny 10-11, wiele kończy ją po godzinie 18. W ich przypadku oferta komunikacji zbiorowej jest wyjątkowo nieatrakcyjna.

Na koniec chciałbym zaznaczyć, że Władze Wrocławia od lat deklarują, że chcą, by wrocławianie rzadziej niż obecnie korzystali ze swoich aut i żeby w zamian poruszali się po mieście komunikacją zbiorową, rowerem lub pieszo. Sądzę, że takie działania jak ograniczenie częstotliwości kursowania tramwajów w dni robocze w wakacje w godzinach 9-14 oraz 18-19 wydają się stać w sprzeczności z tymi deklaracjami. Podejrzewam, że ww. działania sprawiają, że wielu mieszkańcom deklaracje Władz Wrocławia wydają się po prostu mało wiarygodne i nieprzekonywające.

W związku z powyższym apeluję o przywrócenie 15-minutowego taktu kursowania tramwajów w dni robocze w wakacje w godzinach 9-14 oraz 18-19.

Z poważaniem,
Dominik Niszewski"

List przesłaliśmy do urzędu miasta i mamy dobrą wiadomość. List przyniósł skutek! Częściowo udało się wprowadzić zmiany, o które apeluje nasz Czytelnik.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY - CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Co prawda w godz. 18-19 tramwaje dalej będą w wakacje kursowały co 20 minut, ale od godz. 9 do 14 pojadą już maksymalnie co kwadrans.

– Komunikacja tramwajowa w dni robocze będzie kursowała częściej niż w latach ubiegłych tj. od godziny 6 do godziny 18 z częstotliwością co 15 minut – przekazuje Małgorzata Szafran z urzędu miasta.

LETNIE ROZKŁADY JAZDY MPK

W okresie wakacyjnym od 27 czerwca 2015 roku do 28 sierpnia 2015 roku część linii autobusowych i wszystkie linie tramwajowe będą kursowały według wakacyjnych rozkładów jazdy (z wyjątkiem linii A, D, N, 136 i 146). Ze względu na przerwę w zajęciach szkolnych i na uczelniach wyższych wakacyjne rozkłady jazdy przewidują rzadszą częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów.

KOMUNIKACJA TRAMWAJOWA

Wszystkie linie tramwajowe w dni robocze będą kursowały z częstotliwością:

  • od godziny 5 do godziny 6 co 20 minut tj. bez zmian w porównaniu do obecnych rozkładów jazdy.
  • od godziny 6 do godziny 9 co 15 minut
  • od godziny 9 do godziny 14 co 15 minut tj. bez zmian w porównaniu do obecnych rozkładów.
  • od godziny 14 do godziny 18 co 15 minut
  • od godziny 18 do godziny 23 co 20 minut

KOMUNIKACJA AUTOBUSOWA

  • Autobusy linii A, C, D, K, N, 115, 116, 122, 127, 128, 131, 134, 136, 141, 145, 146, 149, 700, 900L, 900P, 901, 910 i 923 będą kursowały wg specjalnych wakacyjnych rozkładów jazdy.
  • Zawieszone zostaną kursy szkolne do Iwin realizowane przez autobusy linii 133.
  • Zawieszone zostaną kursy szkolne przez ulicę Rumiankową realizowane przez autobusy linii 109.
  • Autobusy linii 319 będą kursowały w skróconej relacji FAT – Dolnośląski Park Innowacji i Nauki – FAT.

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jaga

to prawda, w ogóle Polska coraz bardziej zaczyna odstawać od Czechów czy Słowacji, a coraz bliżej nam do Rumunii i Bułgarii

n
na

huju do raju

P
PP

Przecież cały problem z wakacyjnym okrajaniem polegał na tym, że ludzie, którzy i tak pracują, wakacje czy nie, muszą za długo czekać na tramwaj. A między 9 a 14 oni wszyscy są w pracy! Tak jak ktoś napisał - z tego przedziału skorzystaliby tylko ci, którzy zaczynają od 10tej, lub kończą o 13stej. Kolejny dowód na to, że ratuszowi planiści mają problemy z najprostszą logiką i matematyką... Gazeto, pole do popisu! - spróbujcie dorwać kogoś odpowiedzialnego i po prostu grzecznie zapytać, jaki widzą cel w tak ustawionych godzinach.

w
wrocłaawianin

w niewielkim 200 tysiecznym miescie Pilzno, w zachodnich Czechach, ogólnie rzecz biorac, komunikacja miejska (tramwaje, autobusy i trolejbusy), jezdza co 5-7 minut w szczycie, a co 10, poza. w wakacje odpowiednio 10 i 12 minut.to tak, dla ciekjawosci i porównania Europejskich miast..

O
Ob

Myślę, że 9-14 to bardzo dobry przedział. Zapewne większość ludzi jeździ do pracy na 10, a kończy o 13. Zachęcające te zmiany;)

a
abrakadabra

Tak, tak, władze zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej, a nie robią nic, żeby mieszkańców zachęcić. Niewiele osób jeździ chyba z wyboru, wydaje mi się, że większość jest do tego zmuszona okolicznościami. Znów idą wakacje, znów wg władz miasta ludzie nie muszą dostać się do pracy.

i
i

koryto się oddala, więc trzeba coś POobiecywać!

Dodaj ogłoszenie