Wrocław w szczegółach: Wzgórze Andersa

  Wrocław w szczegółach: Wzgórze Andersa

  red

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wzgórze Andersa jest jednym z kilku wysypisk gruzu ze zburzonych w czasie oblężenia Wrocławia domów, które zostało utworzone po roku 1945.
  Obszar Wzgórza jest ograniczony czterema ulicami - od południa Kamienną, od zachodu Ślężną, od północy ulicą Marka Petrusewicza i od wschodu Borowską, w miejscu, gdzie znajduje się wzgórze, przebiegała dawniej ulica Sobótkowska. Wzniesienie ma 142 metry wysokości.

  Zrekultywowane wysypisko zaczęto zagospodarowywać z myślą o utworzeniu na nim miejsca pamięci narodowej. Miał tu powstać Pomnik Ziem Odzyskanych, na który władze wojewódzkie rozpisały konkurs.

  6 maja 1985 roku, w czterdziestą rocznicę upadku Festung Breslau, przy udziale najwyższych władz państwowych z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele, dokonano uroczystego aktu wmurowania kamienia węgielnego. Aktu wmurowania osobiście dokonała Zofia Gomułkowa, gdyż wcześniej ustalono, że jej mąż, Władysław Gomułka, zostanie patronem wzgórza i placu otaczającego wzniesienie.

  Od tego momentu oficjalna nazwa brzmiała: Wzgórze Władysława Gomułki "Wiesława". Budowa zaprojektowanego w tym miejscu pomnika jednak nigdy nie doszła do skutku, a po roku 1990 rada miejska uchwaliła zmianę nazwy na plac Generała Władysława Andersa i Wzgórze Andersa.

  W roku 2005 rozpoczęła się budowa kompleksu rekreacyjnego o nazwie Wrocławski Park Wodny, w związku z tym usunięto część gruzu tworzącego Wzgórze Andersa, przewożąc je na Wzgórze Gajowe.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wzgórze Andersa

  wiecho (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 107 / 106

  Cytat: .....Wzniesienie ma 142 metry wysokości...!?
  W którym miejscu piszący dokonał pomiaru wysokości?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo