Wrocław w niebezpieczeństwie bez policji. Dołączają...

  Wrocław w niebezpieczeństwie bez policji. Dołączają strażacy. Wojewodo! Dość nabierania wody w usta! Czas coś zrobić!

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Jaroslaw Jakubczak / Polska Press

  We Wrocławiu brakuje połowy policjantów, na Dolnym Śląsku nie pracuje przeszło 40 procent funkcjonariuszy. To oficjalne dane przekazane nam przez rzeczników. Nocami w mieście są tylko pojedyncze patrole - na przykład w nocy z poniedziałku na wtorek we Wrocławiu pracować miały tylko dwa radiowozy. Tymczasem do protestu zaczynają przyłączać się strażacy. Nieoficjalne informacje na ten temat potwierdził nam rzecznik wrocławskiej straży Mariusz Piasecki. Czy możemy się czuć bezpieczni? Może trzeba poprosić o pomoc wojsko? Odpowiedzialny za bezpieczeństwo w regionie wojewoda dolnośląski od poniedziałku zdaje się nie przejmować problemem i ogranicza się do ogólnikowych stwierdzeń, że policja przekazuje mu „raporty o sytuacji” i że "ciągłość służby jest zapewniona". A my wiemy, że to nieprawda. Sama policja oficjalnie przyznaje, że z powodu braku patroli w mieście w pierwszej kolejności interweniuje tam, gdzie zagrożone jest zdrowie lub życie ludzi. Kradzieże, włamania, kolizje drogowe muszą poczekać. Jak w takiej sytuacji można mówić o tym, że "zapewniona jest ciągłość służby"?
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Jaroslaw Jakubczak / Polska Press

  Aktualizacja: Czwartek, godz. 22.30
  Jest porozumienie ministra i policyjnych związków. Ale to nie one stały za zwolnieniami policjantów. Czy funkcjonariusze wrócą do pracy? Czytaj więcej tutaj (kliknij)


  Wojewodo! Dość powtarzania lakonicznych zdań, że wszystko jest pod kontrolą. Domagamy się upublicznienia informacji o tym, ilu policjantów rzeczywiście pracuje obecnie na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu.
  Domagamy się odpowiedzi na pytanie, czy to prawda że we Wrocławiu nocą pracują tylko dwa patrole policji? Czy to prawda, że w mieście praktycznie nie ma już policyjnych oddziałów prewencji? Czy to prawda, że przestała istnieć policja drogowa, a w miastach pod Wrocławiem jedynymi pracującymi policjantami drogówki są jej naczelnicy? Dlaczego telefon dyżurnych wrocławskiej drogówki od wtorku milczy? Czy jeszcze ktoś tam pracuje? Nie wierzymy już w deklaracje o „zapewnieniu ciągłości służby”.

  To wojewoda, zgodnie z przepisami, odpowiada za koordynację działania służb - w tym policji. To wojewoda odpowiada za "zapewnienie warunków do skutecznego działania policji i ponosi odpowiedzialność za rezultaty tej działalności". Chcemy więc wiedzieć, czy możemy czuć się we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku bezpiecznie, chcemy wiedzieć co wojewoda zamierza zrobić by to bezpieczeństwo nam zapewnić.

  Już w środę z apelem do zwierzchnika policji i wojewody - ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego zwrócił się prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Poprosił o "zabezpieczenie sił i środków, które zapewnią bezpieczeństwo mieszkańców Wrocławia". Odpowiedź do dziś nie nadeszła.

  Z kilku różnych źródeł wiemy, że – chociażby – w nocy z poniedziałku na wtorek miasto patrolowały dwa radiowozy. Policyjne Oddziały Prewencji nie wystawiły plutonu alarmowego. Co oznacza, że nie byłoby komu interweniować gdyby w mieście doszło do zamieszek albo choćby do większej bójki.
  Protestujący policjanci informują w internecie, że w praktyce nie funkcjonuje policyjna drogówka. Z internetowych informacji wynika, że ludzie informujący o stłuczce są proszeni, by sami dogadali się na miejscu, bez interwencji policji. W niedzielę we Wrocławiu planowany jest marsz środowisk narodowych. Tymczasem w mających go zabezpieczać oddziałach prewencji – według danych na wczoraj – z 316 policjantów zostało kilkudziesięciu. W marszu ma wziąć udział 10 tysięcy narodowców i pseudokibiców.

  Policja – pytana o skalę problemu – ogranicza się do podawania, ile procent funkcjonariuszy jest na zwolnieniach. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o skali dramatu. W komendzie miejskiej we Wrocławiu na zwolnieniach jest 49 procent funkcjonariuszy. Po raz pierwszy od początku protestu rzecznik Komendy Miejskiej nie napisał nam, że "ciągłość sużby jest zapewniona". „Wojewoda otrzymuje raporty o sytuacji związanej z problemem. Z informacji Komendanta wynika, że ciągłość służby w regionie jest zapewniona” - odpowiadała rano na nasze pytania o policyjny protest Sylwia Jurgiel rzecznika wojewody Pawła Hreniaka. Wojewoda nie widzi powodu, żeby prosić o pomoc choćby wojsko.

  Po południu rzecznik Sylwia Jurgiel przysłała kolejną informację Naszym zdaniem dalej niewiele z niej wynika. „Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak na bieżąco jest informowany o sytuacji kadrowej w dolnośląskiej policji. Dzisiaj po raz kolejny spotkał się z Komendantem Wojewódzkim i Miejskim Policji we Wrocławiu. Podczas odprawy funkcjonariusze poinformowali Wojewodę, że stan bezpieczeństwa w regionie nie uległ pogorszeniu a liczba zdarzeń kryminalnych utrzymuje się na dotychczasowym poziomie. Policja zapewnia również, że jest przygotowana na zabezpieczenie wydarzeń 11 listopada”.

  Do policjantów dołączają tymczasem strażacy.
  - Dziś mamy zwiększoną ilość zwolnień lekarskich – przyznaje rzecznik wrocławskich strażaków Mariusz Piasecki. Zapewnia jednak, że na ten moment nie wpływa to na „gotowość operacyjną”. W służbie jest tylu strażaków ilu potrzeba.

  W myśl przepisów prawa wojewoda „zapewnia współdziałanie wszystkich organów administracji rządowej i samorządowej działających w województwie i kieruje ich działalnością w zakresie zapobiegania zagrożeniu życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożeniom środowiska, bezpieczeństwa państwa i utrzymania porządku publicznego”.
  Naszym zdaniem, ograniczanie się do wysłuchiwania zapewnień policji o iluzorycznej „ciągłości służby” to – w tej sytuacji – zdecydowanie za mało.

  ZOBACZ TAKŻE:  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (221)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SLUZBY MUNDUROWE,MEDYCZNE,KOT NASTEPNY!

  PISda socjalna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  PIENIDZE BEDZIEMY DRUKOWAC STARCZY DLA KAZDEGO!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zamist likwidoac ten chory zlodzisjki zus,i system emrytalny zbrodniczy

  GLOS ROZSADKU (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  to go rozbudowauja i jak kazdy umie liczyc za maks 3lata emeryturki obywatelksie po 1tys zl nie da sie tego utrzymac nie wiem czy cyztacie te sprawozdania budzetowe finasnowe widac powiekszajace...rozwiń całość

  to go rozbudowauja i jak kazdy umie liczyc za maks 3lata emeryturki obywatelksie po 1tys zl nie da sie tego utrzymac nie wiem czy cyztacie te sprawozdania budzetowe finasnowe widac powiekszajace sie deficyty samorzadowe i panstwowy co ozancza ze coraz wiekszy dlug ma ten tekturowy kraj!!!!

  MAKSRA!! emeruturki obywatelksie i po sprawie powrot do komuny zreszta jzu widoczny klasyka PRL!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czy nauczyciele gorsi? też powinni na L4 od poniedziałku

  dla każdego wystraczy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  cisnąć ten rząd! jest wyjątkowo miękki w negocjacjach :D

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Haha - wywalczyli! :)

  opłacało się (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  25 lat służby bez dodatkowego warunku i emerytura!
  Czyli jak poszedłem po szkole średniej (w wieku 19lat) do Policji, to kiedy idę na emeryturę? :)
  Tak, tak, w wieku 44lat! Sajonara frajerzy!...rozwiń całość

  25 lat służby bez dodatkowego warunku i emerytura!
  Czyli jak poszedłem po szkole średniej (w wieku 19lat) do Policji, to kiedy idę na emeryturę? :)
  Tak, tak, w wieku 44lat! Sajonara frajerzy!
  Będziecie na mnie pracować, bo już mam 43lata!!!
  Brawo!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wstarczyło wziąc z kolegami tydzień L4

  no ladnie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  jak weźmiecie jeszcze tydzień, to emeryturkę od 30tki będziecie mieć.
  walczcie dalej

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie życzenia prezydenta Dudkiewicza i elekta z Okazji 100 Rocznicy odzyskania Nieodległości.

  pytanie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Gdzie ? gdzie zaproszenie do wspólnego świętowania ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zwolnienia lekarskie---a kto je wystawia - po podwyżkach młodzieńcy ozdrowieją i-aby do emerytury

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Zwolnienia lekarskie---a kto je wystawia ,Państwo wypłaca -a po podwyżkach młodzieńcy ozdrowieją i-aby do szybkiej emerytury

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  taka jest pisowska propaganda

  czarne ma być białe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  27:1 to olbrzymi sukces Brochy w Brukseli
  czterech pisowskich prezydentów na 107 miast prezydenckich to zdecydowanie wygrane wybory
  pozamykane posterunki policji to zagwarantowane bezpieczeństwo...rozwiń całość

  27:1 to olbrzymi sukces Brochy w Brukseli
  czterech pisowskich prezydentów na 107 miast prezydenckich to zdecydowanie wygrane wybory
  pozamykane posterunki policji to zagwarantowane bezpieczeństwo obywateli
  "ciemny lud to kupi"zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmmm

  lach_katol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

  Podwyżki się należą to pewnik. Ale forma i czas protestu pozostawia wiele do życzenia. Ja bym zalecił urzędnikom aby odwiedzić panów lekarzów którzy te zwolnienia wystawili....


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie tobie

  Czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Wydawac polecenia. A nikt nie wystawi zwolnienia bez uzasadnienia. TY NAPEWNO DOSTANIESZ ! Z twoim rozpoznanuem choroby

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szkoda słów...

  andzia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 12

  No to nasi naziole rozpierniczą nam pół Wrocka............................

  Szkoda słów...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ??

  awers (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  bój się raczej KODowców

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ???

  nick (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  matka wie że ćpasz?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To

  Lo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Przecież jest od wczoraj porozumienie. Dostaną w sumie około tys podwyżki w ciągu kilkunastu miesięcy. Ale wkurwia mnie to że jak jedni dostaną podwyżkę to teraz strażacy chcą. Po strażakach znowu...rozwiń całość

  Przecież jest od wczoraj porozumienie. Dostaną w sumie około tys podwyżki w ciągu kilkunastu miesięcy. Ale wkurwia mnie to że jak jedni dostaną podwyżkę to teraz strażacy chcą. Po strażakach znowu ktośzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wow, powoli ludność zaczyna odkrywać, to co mówiliśmy od wyborów PiS

  Wenezuela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  rozdawnictwo nakręci inflację, a ta żądania płacowe.
  Polska jest już na równi pochyłej, on nowego roku kolejne podatki w górę.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pół prawdy

  arti (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  To jest pół prawdy. PIS odziedziczył całe sektory w których podwyżek nie było od lat albo były niewielkie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pieniążki

  andzia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  Tym ludziom należą się podwyżki, a już zwłaszcza strażakom!!! Oni uczciwie pracują, w przeciwieństwie do nierobów-dzieciorobów, którzy to za NIC dostają kopę kasy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bez muzgu

  Czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Strazacy, policjanci i tp. maja tez dzieci

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo