MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław w gronie miast objętych siecią 5G. Sprawdź, jakie są warunki korzystania z nowego standardu

AND
Nadajnik telefonii komórkowej, zdjęcie ilustracyjne.
Nadajnik telefonii komórkowej, zdjęcie ilustracyjne. Fot: Adam Wojnar/Polska_press
W siedmiu największych miastach w Polsce - w tym we Wrocławiu - ruszyła dziś pierwsza w naszym kraju sieć 5G - poinformowała na swojej stronie spółka Polkomtel, właściciel sieci Plus GSM. 100 nadajników, oprócz stolicy Dolnego Śląska, od dziś działa też w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Szczecinie.

Drugim etapem rozwoju sieci 5G Plusa w Polsce będzie objęcie jej zasięgiem całej Warszawy oraz okolicznych miejscowości, gdzie powstanie ponad 600 dodatkowych stacji. Z sieci mogą korzystać klienci Plusa posiadający odpowiedni sprzęt - np. smartfony i routery obsługujące technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz.

- To bardzo ważny moment dla naszej grupy i naszych klientów. 10 lat temu jako pierwsi wprowadziliśmy LTE. Dzisiaj, jako lider technologiczny polskiego rynku mediów i telekomunikacji, wprowadzamy w Polsce pierwszą komercyjną sieć 5G, z której będą mogli korzystać klienci Plusa - powiedział Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus.

5G w Plusie to - jak zapewniają przedstawiciele grupy - szybszy transfer danych - już do 600 Mb/s, lepsza stabilność połączenia, mniejsze opóźnienia w transmisji danych oraz większa pojemność sieci. Dzięki temu będzie można przesyłać znacznie więcej danych.

5G w Plusie umożliwia m.in. oglądanie filmów w ultra wysokich rozdzielczościach, transmisje sportowe, wydarzeń i programów w wysokiej rozdzielczości (4K, a nawet 8K) czy też korzystanie z technologii cloud gaming, umożliwiającej użytkownikom dostęp do gier komputerowych bez pobierania ich na urządzenie.

- W pierwszym etapie budowy sieci 5G zastosowaliśmy częstotliwość 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz. Pozwala to przesyłać na danej częstotliwości więcej danych przy większych szybkościach i objąć zasięgiem większy obszar szybkim transferem danych. Dzięki temu, więcej naszych klientów będzie mogło cieszyć się nową jakością internetu. Częstotliwość 3,4-3,8 GHz będzie miała szersze pasmo 80 MHz i dlatego może osiągnąć wyższe szybkości, ale ma gorsze właściwości propagacyjne. A najważniejsze jest to, że nasze pierwsze 5G w Polsce na 2,6 GHz MHz TDD z szybkością do 600 Mb/s jest dostępne dla naszych klientów tu i teraz - wyjaśnia Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus.

Sieć 5G w Plusie ma być rozwijana w przyszłości na wszelkich możliwych częstotliwościach przeznaczonych dla tej technologii. Dzięki uruchomieniu 100 stacji w 7 miastach w Polsce, w zasięgu sieci 5G znalazło się 900 tys. klientów Plusa. Równocześnie w ramach drugiej fazy wdrażania sieci 5G, rozpoczęły się prace związane z instalacją ponad 600 dodatkowych stacji zlokalizowanych w Warszawie i okolicznych miejscowościach (ponad 2 mln osób). Dzięki temu sieć najnowszej generacji obejmie swoim zasięgiem ponad 3 miliony mieszkańców 7 miast i aglomeracji warszawskiej. Do końca roku powstanie duża część z zaplanowanych dodatkowych 600 stacji dla Warszawy i okolic, a całość powinna zostać zakończona w pierwszej połowie przyszłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska