Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: W Dniu Bez Samochodu na ulicach było... więcej aut

Weronika Skupin
Janusz Wójtowicz
W poniedziałek obchodziliśmy Dzień Bez Samochodu. We Wrocławiu jednak, który także przyłączył się do akcji, aut na ulicach było więcej niż w poniedziałek, 16 września, a więc tydzień wcześniej. Co prawda może to wynikać z wielu powodów, ale jedno jest pewne - darmowa komunikacja wcale nie sprawiła, że tłumy kierowców zamieniły samochody na autobusy i tramwaje.

Zapewne znaleźli się wrocławianie, którzy wczoraj zrezygnowali z podróży samochodem, ale nie było ich na tyle wielu, żeby miało to wpływ na statystyki.

Porównaliśmy liczbę pojazdów przejeżdżających przez plac Dominikański, plac Jana Pawła II i skrzyżowanie ul. Grabiszyńskiej i al. Hallera w poniedziałki 15 i 22 września w porannych i popołudniowych godzinach szczytu. Widać gołym okiem, że wczoraj samochodów było więcej.

Dane pochodzą z centrum zarządzania ruchem, inspektorzy nadzoru ruchu wyciągnęli je z serwerów Inteligentnego Systemu Transportu. Oprogramowanie zainstalowane na skrzyżowaniach objętych systemem wykrywa i zlicza samochody czy motocykle wjeżdżające na skrzyżowanie. Jest podział na kierunek przyjazdu (z południa, północy, wschodu lub zachodu) oraz na typ pojazdu – zdecydowanie najwięcej jest samochodów osobowych, około 90 proc.

Poniżej zamówione przez nas dane:

PLAC DOMINIKAŃSKI

Plac Dominikańskiponiedziałek 15.09poniedziałek 22.09, dzień bez samochodu
Liczba pojazdów w godz. 7-831933254
Liczba pojazdów w godz. 16-1735223735

GRABISZYŃSKA/HALLERA

Grabiszyńska/Halleraponiedziałek 15.09poniedziałek 22.09, dzień bez samochodu
Liczba pojazdów w godz. 7-856195556
Liczba pojazdów w godz. 16-1754565953

PLAC JANA PAWŁA II

Plac Jana Pawła IIponiedziałek 15.09poniedziałek 22.09, dzień bez samochodu
Liczba pojazdów w godz. 7-840534134
Liczba pojazdów w godz. 16-1739194052

Z CZEGO WYNIKAJĄ DANE? SPRAWDŹ, NA KOLEJNEJ STRONIE

Jak widać, jedynie w przypadku skrzyżowania Grabiszyńskiej i Hallera (godziny poranne) zmniejszyła się liczba przejeżdżających pojazdów w porównania poniedziałek do poniedziałku. Pozostałe wartości wzrosły nawet o kilkaset samochodów.

Co na to Zbigniew Komar, doradca prezydenta ds. transportu? – Trzeba mieć trochę więcej danych, by zanalizować skąd się bierze taka tendencja – tłumaczy Komar. – Generalnie zawsze pod koniec sierpnia i pod koniec września, przed rozpoczęciem roku szkolnego i akademickiego z dnia na dzień wzrasta ruch w mieście – wyjaśnia.

Jak dodaje, nie jest to jedyny czynnik. – Wpływ może też mieć pogoda, wprowadzone objazdy, sposób sterowania cyklami świetlnymi – wylicza.

Dr Igor Gisterek z Zakładu Infrastruktury Transportu Szynowego Politechniki Wrocławskiej zgadza się z tym, że czynników zmian jest wiele i są złożone. – Czy przyjeżdżający studenci mają wpływ na ruch w godzinach szczytu? Pewnie jeszcze nie, choć aut jest coraz więcej – domniemywa Gisterek. – Ale pogoda wczoraj z tego co pamiętam nie była najlepsza. To zachęca do przesiadania się do samochodu – mówi.

Dodaje, że rzeczywiście do października wzrastać będzie liczba samochodów. – Potem część kierujących nauczy się jeździć komunikacją miejską, stwierdzi, że samochód nie jest potrzebny i sytuacja się unormuje – wyjaśnia Gisterek.

Po co dzień bez samochodu, skoro i tak nie ma to wymiernych skutków? – Można się kłócić, czy termin jest odpowiedni, ale sama idea – szczytna – uważa Igor Gisterek. – Znajduję przyczyny, dla których warto wprowadzać dni bez samochodu – mówi. Podaje, że jedną z nich jest choćby nauczenie kierowców bycia pasażerami. Podróżując MPK mogą przekonać się, że docierają w to samo miejsce taniej i nieraz szybciej, nie stojąc w korku.

Wrocław: W poniedziałek komunikacja miejska za darmo. A może by tak na zawsze?

Oczywiście, by wystąpił taki efekt, komunikacja musi być wydolna i konkurencyjna dla samochodów. Zachęcamy do dyskusji – czy dane z ITS pokazują bezzasadność dnia bez samochodu, czy warto go wprowadzać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska