Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Uniwersytet Medyczny najlepiej kształcą hematologów i onkologów dziecięcych

Monika Fajge
Monika Fajge
Fot. Janusz WóJtowicz / Polskapresse
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Mikulicza - Radeckiego oraz wrocławski Uniwersytet Medyczny najlepiej w Polsce szkolą hematologów oraz onkologów i hematologów dziecięcych. Ranking opublikowało Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego przygotowało zestawienie wyników zdawalności Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) w konkretnych placówkach, szkolących młodych lekarzy. Pod uwagę wzięto wyniki uzyskane przez lekarzy w czterech sesjach egzaminacyjnych z lat 2020-2021. Dotyczą 22 specjalizacji uznanych przez ministra zdrowia za priorytetowe.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu zajął pierwsze miejsce w Polsce w dwóch dziedzinach.

Chodzi o hematologię oraz onkologię i hematologię dziecięcą. W pierwszej USK wykształcił sześciu specjalistów, w drugiej - trzech.

– Kształcenie podyplomowe jest jednym z naszych zadań, jako ośrodka akademickiego – komentuje prof. Tomasz Wróbel, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i USK. – Mamy obowiązek kształcić kadry medyczne i jak widać, robimy to z powodzeniem. Szkoda tylko, że zainteresowanie młodych lekarzy hematologią jest tak niewielkie. Ta specjalizacja uchodzi bowiem za trudną, a sama praca z pacjentami chorymi onkologicznie jest bardzo obciążająca psychicznie. Hematologia to specjalizacja dla pasjonatów.

W podobnym tonie wypowiada się prof. Krzysztof Kałwak, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UMW i USK.

– Obecnie mamy wolne miejsca rezydenckie, ale brakuje chętnych – ubolewa prof. Kałwak. – Trudna specjalizacja, ciężka praca i praktycznie brak możliwości praktykowania prywatnie – to powody, dla których młodzi lekarze nie wybierają masowo tej specjalizacji. Natomiast ci, którzy decydują się na szkolenie w naszej klinice, na pewno mają możliwość perfekcyjnego przygotowania się do egzaminu PES, ponieważ zapoznają się ze wszystkimi dostępnymi metodami leczenia.

USK znalazł się także w krajowej czołówce pod względem kształcenia w anestezjologii i intensywnej terapii (II miejsce, 14 specjalistów), chirurgii ogólnej (III miejsce, 10 specjalistów), a także w dziedzinie chorób wewnętrznych (III miejsce, 20 specjalistów).
ZOBACZ TAKŻE

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska