Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Uczniowie poszli na ferie. Wrócą, a tu nie ma szkoły

Celina Marchewka
Celina Marchewka
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne pixabay.com
Uczniowie z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego "Sollers" po feriach nie będą mogli wrócić do swojej szkoły. Placówka, choć rozpoczęła działalność we wrześniu 2019 roku, została już zamknięta. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, powodem były problemy finansowe fundacji Sollers Expert, która liceum prowadziła. W styczniu ta sama jednostka zamknęła także z dnia na dzień przedszkole, a rodziców poinformowała o tym fakcie przez SMS.

Uczniowie liceum "Sollers" za tydzień, czyli po zakończeniu drugiego tygodnia ferii, będą musieli kontynuować naukę w innej placówce. Ich szkoła zostaje zamknięta. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że z powodu zadłużenia wypowiedziano jej umowę najmu budynku przy ulicy Aleksandra Ostrowskiego, w którym się znajdowała.

Dwadzieścioro dzieci trafi teraz do Zespołu Szkół „Etz Chaim” przy ul. Żelaznej we Wrocławiu.

- Rodzice i uczniowie przyszli do nas z wnioskiem, abyśmy ich przyjęli do naszej placówki. To jest trudne zadanie w trakcie trwania roku szkolnego, ponieważ musimy otworzyć nową klasę, rozszerzyć kadrę, ułożyć plan lekcji. Chcemy im umożliwić płynne kontynuowanie nauki, ale na pewno będzie to dla nich duża zmiana. Część uczniów, którzy ukończyli szkołę podstawową trafi do klasy, którą już prowadzimy, a dla tych po gimnazjum utworzymy nową - tłumaczy Helena Kosztyło - Kobiec, prezes fundacji Dialogu Kultur Etz Chaim.

Duże zmiany dla uczniów

Młodzież ma przed sobą trudne zadanie. W nowej szkole nastolatki trafią do klas o innym profilu, niż wybrali pierwotnie i będą musieli się przystosować do nowego programu.

- Uczniów po ósmej klasie przyjmiemy do klasy o profilu dyplomacja w stosunkach międzynarodowych, a byli na kierunku pedagogiczno - psychologicznym. Planujemy intensywne działania integracyjno - adaptacyjne, aby młodzież szybko zapomniała o stresie i perturbacjach, które przeszła w placówce kończącej swoją działalność - dodaje Helena Kosztyło - Kobiec.

Liceum "Sollers" rozpoczęło działalność we wrześniu 2019 roku, otwarto jedną klasę. Była to placówka niepubliczna. Do końca lutego miała przejść kontrolę kuratorską, która się jednak już nie odbędzie.

- Po pół roku działania nowopowstałej jednostki przeprowadza się kontrolę, która ma wykazać, jak placówka spełnia wymogi oświatowe. Wiemy jednak, że w przypadku liceum "Sollers" dojdzie do zmiany podmiotu prowadzącego - mówi Dolnośląski Wicekurator Oświaty, Janusz Wrzal.

Powód zamknięcia - zadłużenie?

Jedna z nauczycielek z liceum "Sollers" opowiedziała nam, jaki był powód zamknięcia placówki.

- Jestem, a właściwie byłam pracownikiem Fundacji "Sollers Expert", prowadzącej przedszkole "Obieżyświat" oraz liceum. Obecnie Fundacja zamknęła Liceum "Sollers" i nie wywiązuje się ze swoich obowiązków m.in. nie wypłaciła wynagrodzeń nauczycielom, nie płaciła pracownikom składek ZUS, nie płaciła czynszu itp.. Uważam, że sprawa jest bardzo bulwersująca, ponieważ ucierpiało przez to wiele osób - denerwuje się nauczycielka.

Z fundacją Sollers Expert nie udało nam się porozmawiać. Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że wypowiedziana jej została umowa najmu budynku przy ulicy Ostrowskiego we Wrocławiu i nie ma tam wstępu. Powodem zadłużenia miał być brak dotacji z miasta na prowadzenie szkoły. Fundacja Dialogu Kultur Etz Chaim pieniądze z magistratu także otrzymała dopiero od stycznia 2020 roku, chociaż liceum funkcjonuje tam również od września 2019.

- Dotacja nie została udzielona od września z przyczyn formalnych. O zasadach przekazywania dotacji mówi ustawa o finansowaniu zadań oświatowych, która wskazuje termin złożenia wniosku i odpowiednie dokumenty. Fundacja nie złożyła wymaganych dokumentów, dlatego dotacja nie mogła być przekazywana od września - tłumaczy Anna Bytońska z biura prasowego UM.

Poprawny wniosek został złożony o dotację na 2020 rok. W styczniu szkoła Sollers otrzymała ją na 18 uczniów.

To nie pierwszy przypadek, kiedy fundacja Sollers nagle likwiduje placówkę

Fundacja Sollers Expert w styczniu z dnia na dzień zamknęła przedszkole "Obieżyświat", które znajdowało się przy ul. Mokronoskiej we Wrocławiu.
Wcześniej nie powiodła jej się także próba otwarcia przedszkola na Stadionie Miejskim.

Przeczytaj u nas

Zobacz też:
Koniec kwarantanny. Ewakuowani z Wuhan wychodzą ze szpitala

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska