Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Twój zakład złożył wniosek o upadłość. Sprawdź, co możesz zrobić?

AMW
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Polskapresse
We Wrocławiu ostatnio posypały się wnioski o ogłoszenie upadłości. Sprawa dotyczy 1300 pracowników Fagoru Mastercook, zatrudnionych w Gancie, As Bau i Wrobisie. Czy warto już teraz poszukać nowej pracy, nie czekając na decyzję sądu czy może bardziej opłaca się poczekać?

Upadłości dzielimy na dwa rodzaje: układową, podczas której dochodzi do porozumienia dłużnika z wierzycielami i wówczas praca trwa nadal, zamówienia są realizowane, a z części bieżących zysków spłacane są należności i likwidacyjną, po której zakład przestaje istnieć.

W przypadku upadłości układowej mogą zostać wprowadzone programy naprawcze, w ramach których dojdzie do zwolnień. W przypadku zwolnień grupowych lub pojedynczych osób w zakładach powyżej 20 zatrudnionych należy się odprawa. Jest ona zależna od długości stażu pracy.

- Ustawa o zwolnieniach grupowych precyzuje dokładnie ile się im należy: jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata, dwumiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat i trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat - mówi Agata Kostyk - Lewandowska, młodszy inspektor pracy - rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu.

Odprawa należy się nie tylko w przypadku zwolnienia przez pracodawcę, ale i w przypadku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, o ile została ona zainicjowana przez pracodawcę.

Dla pracownika ważny jest sam moment ogłoszenia upadłości. Wszystkie roszczenia, które powstaną po jego terminie, są wliczane w koszty upadłości. Płace dla pracowników od razu z urzędu znajdują się na liście wierzytelności i nie ma potrzeby ich dodatkowego zgłaszania. Jednak w przypadku nadgodzin czy czasu pracy powstałego już po postanowieniu sądu, może zaistnieć potrzeba ich oddzielnego zgłoszenia na wniosek i za zgodą wierzyciela.

W przypadku trudnej sytuacji finansowej firmy, częściej w przypadku upadłości likwidacyjnej, może się okazać, że jest ona niewypłacalna. Niewypłacalność pracodawcy występuje także w przypadku nieotrzymania przez pracowników zarobków z powodu braku środków finansowych w przypadku faktycznego zaprzestania produkcji czy innej działalności przez pracodawcę, trwającego dłużej niż 2 miesiące. Niewypłacalność orzeka to sąd na podstawie przepisów prawa upadłościowego i naprawczego. W takim przypadku wszystkie roszczenia zatrudnionych są przesyłane do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Gdy pracodawca, syndyk, likwidator lub inna osoba sprawująca zarząd majątkiem pracodawcy nie sporządziła zbiorczego wykazu niezaspokojonych roszczeń pracowniczych, wypłata zaległych wynagrodzeń nastąpić także na podstawie wniosku złożonego do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę niewypłacalnego pracodawcy. Należy go złożyć nie wcześniej niż po upływie jednego miesiąca i dwóch tygodni od daty wystąpienia niewypłacalności pracodawcy.

Wynagrodzenie za pracę, wynagrodzenie za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy (zwolnienia od pracy), wynagrodzenie za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby (pierwsze 33 dni w roku) i dodatek wyrównawczy podlegają zaspokojeniu, za okres nie dłuższy niż trzy miesiące poprzedzające dzień wystąpienia niewypłacalności pracodawcy albo za okres nie dłuższy niż 3 miesiące poprzedzające ustanie stosunku pracy, jeżeli ustanie stosunku pracy przypada w czasie nie dłuższym niż 9 miesięcy poprzedzających dzień wystąpienia niewypłacalności pracodawcy.

Odprawę pieniężną wypłaca się jeśli ustanie stosunku pracy nastąpiło w okresie nie dłuższym niż 9 miesięcy poprzedzających dzień wystąpienia niewypłacalności pracodawcy lub w okresie nie dłuższym niż 4 miesiące następujące po tym dniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska