Wrocław: Trwa wojna o Dworzec Świebodzki. Co dalej z targowiskiem? (LISTY)

Bartosz Józefiak
Targowisko na Dworcu Świebodzkim - 6 lipca 2014
Targowisko na Dworcu Świebodzkim - 6 lipca 2014 Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Udostępnij:
Trwa ostry spór między PKP SA a dzierżawcą, który prowadzi targowisko przy dworcu Świebodzkim. Do ustalonego przez komornika terminu przekazania terenu przez najemcę (15 lipca), zostało już tylko kilka dni. Tymczasem obie strony przerzucają się pismami, skargami i wezwaniami do sądu. Czy targ zmieni operatora? Czy stracą na tym klienci targowiska i sami kupcy?

O sprawie pisaliśmy już kilkakrotnie. PKP SA chce się pozbyć obecnego najemcy terenu, firmy J.A.Plater. Zarzuca mu bezumowne wykorzystywanie ich ziemi. W kwietniu zeszłego roku obie strony zawarły ugodę, ale firma J.A. Plater nie przekazała w ustalonym terminie terenu. Dlatego do akcji wkroczył komornik, który wyznaczył ostateczny termin: 15 lipca. Do tego czasu firmy ma już opuścić targowisko i giełdę elektroniczną.

Sprawę zupełnie inaczej przedstawia zarządca terenu. Jerzy Grabowski z firmy J.A. Plater czuje się oszukany przez kolejarzy. Twierdzi, że negocjowali z nim i obiecywali wydłużenie terminu. Zaczął też rozbiórkę giełdy elektronicznej, bo jak mówi, wszystko co się tam znajduje to efekt jego inwestycji. Sprawę skierował do sądu. Poniżej list Jerzego Grabowskiego do naszej redakcji. Wcześniej PKP również przysłało nam pismo, gdzie odpowiada na argumenty firmy J.A. Plater.A oto co w liście piszą kolejarze:

Oświadczenie - 05.07.2014
Szanowni Państwo,
Polskie Koleje Państwowe S.A. pragną wyrazić sprzeciw i oburzenie przeciwko bezpodstawnym insynuacjom, oszczerstwom i pomówieniom, które zostały przekazane do mediów przez Pana Grabowskiego w ostatnim czasie. Godzą one w dobre imię i wizerunek Polskich Kolei Państwowych S.A. i naruszają dobra osobiste osób pracujących w PKP S.A. Materiały te nie są podpisane przez autorów, dlatego Polskie Koleje Państwowe S.A. nie mają możliwości podjęcia kroków o charakterze prawnym w celu ochrony dobrego imienia PKP S.A.
PKP: NAJEMCA NIESŁUSZNIE STAWIA SIĘ W ROLI POSZKODOWANEGO - CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Niniejsze materiały potwierdzają nasze wcześniejsze zdanie, że dotychczasowi operatorzy targowiska nie działają przy poszanowaniu norm i zasad powszechnie przyjętych w biznesie. Udowodnili to już wcześniej. Pomimo zawarcia ugody sądowej, uchylają się od jej wykonania stosując argumentację, w której pokazują siebie w roli poszkodowanych. Naganne jest to, że angażują w te działania również przedsiębiorców prowadzących handel na targowisku, strasząc jego nagłym zamknięciem, wprowadzając ich świadomie w błąd dla osiągnięcia tylko i wyłącznie własnych celów.

Chcemy podkreślić, że Polskie Koleje Państwowe S.A. funkcjonują z poszanowaniem porządku prawnego i zasad oraz norm przyjętych w biznesie, a także transparentności działań. Dlatego, poniżej publikujemy historię współpracy z dotychczasowymi operatorami targowiska oraz nasze plany w stosunku do terenów przy dworcu Wrocław Świebodzki.

Historia dotychczasowej współpracy

W latach 2000-2005 PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu zawarł dziesięć umów dzierżawy nieruchomości położonych na terenie zlokalizowanym przy dworcu Wrocław Świebodzki z Panem Jerzym Grabowskim. Wszystkie one zostały wypowiedziane w 2006 roku. Pan Jerzy Grabowski został wezwany do niezwłocznego wydania zajmowanych nieruchomości i obciążony jednocześnie opłatami za bezumowne ich zajmowanie . Wydania nieruchomości ostatecznie nie dokonał. W związku z tym zostało rozpisane postępowanie na wyłonienie dzierżawcy terenu o powierzchni 4,7539 ha, który swoim zasięgiem obejmował między innymi teren zajmowany bezumownie przez Pana Jerzego Grabowskiego. Najprawdopodobniej w okolicznościach budzących poważne wątpliwości została wybrana oferta Pana Jerzego Grabowskiego.

Na dzierżawę terenu Panu Jerzemu Grabowskiemu zgody nie wraził Minister Transportu decyzją nr TK5z-4751-20c/07 z dnia 31 października 2007 roku. Pan Grabowski starał się uchylić decyzję, a następnie wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ostatecznie postępowanie w tej sprawie zakończyło się w 2012 roku decyzją negatywną dla operatora targowiska. Metody działania Pana Grabowskiego doskonale obrazuje fakt, że na etapie postępowania przed Ministrem Transportu Pan Jerzy Grabowski wystąpił z prywatnym aktem oskarżenia przeciwko Pani Mirosławowi Chaberkowi, podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Transportu, co miało na celu wywarcie wpływu na tok postępowania w tym ministerstwie.

Pomimo zakończenia umów w 2006 roku Pan Jerzy Grabowski odmawiał w dalszym ciągu wydania bezprawnie zajmowanych nieruchomości. W związku z tym 16 czerwca 2011 roku Polskie Koleje Państwowe S.A. wniosły pozew przeciwko Panu Jerzemu Grabowskiemu o wydanie bezumownie zajmowanych nieruchomości przy dworcu Wrocław Świebodzki. Sprawa została za zgodą stron skierowana przez Sąd do mediacji. Ostatecznie zakończyły się one zawarciem ugód w 2013 roku, które wyznaczyły termin wydania zajmowanych bezumownie nieruchomości do 30 kwietnia 2014 roku.

19 stycznia 2014 roku Polskie Koleje Państwowe S.A. realizując treść zawartych ugód wystosowały do Pana Jerzego Grabowskiego pismo przypominające o ostatecznym terminie wydania nieruchomości i gotowości jej odbioru zgodnie z harmonogramem opracowanym przy jego współudziale. Pomimo zawartych w 2013 roku ugód Pan Jerzy Grabowski nie wyraził gotowości oddania nieruchomości. Wobec tego faktu, Polskie Koleje Państwowe S.A. zostały zmuszone do skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. W ramach działań egzekucyjnych prowadzonych przez komornika termin wydania nieruchomości upłynął w dniu 16 czerwca 2014 roku. W związku z tym komornik wyznaczył termin przymusowej egzekucji.

JAKIE PLANY MA PKP ODNOŚNIE DWORCA ŚWIEBODZKIEGO? - CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE
Dalsze plany PKP S.A. w stosunku do nieruchomości przy dworcu Wrocław Świebodzki

Od początku tego roku Polskie Koleje Państwowe S.A. rozpoczęły proces realizacji projektu deweloperskiego Wrocław Świebodzki. Do połowy kwietnia potencjalni inwestorzy mieli możliwość pobierania memorandum informacyjnego. Na jego podstawie stworzą oferty podlegające ocenie. Do końca roku PKP S.A. planuje wyłonić podmiot, bądź podmioty, z którymi zostaną przeprowadzone dalsze negocjacje oraz zostanie zrealizowany projekt.

Głównym założeniem Projektu jest rewitalizacja dworca Wrocław Świebodzki wraz z otaczającym go terenem przy współpracy z prywatnym inwestorem. PKP S.A. zależy żeby tereny wokół dworca Świebodzkiego zyskały całkowicie nową jakość, z uwzględnieniem olbrzymiego potencjału historycznego budynku dworca Wrocław Świebodzki.

Rewitalizacja tych obszarów doprowadzi do stworzenia nowoczesnej, prestiżowej i dobrze zaplanowanej przestrzeni miejskiej, z korzyścią dla Wrocławia i jego mieszkańców. Projekt deweloperski Wrocław Świebodzki to ogromna inwestycja, która wymaga skoordynowanych działań na różnych szczeblach. Przy realizacji tego projektu PKP S.A. współpracują z Urzędem Miasta i Urzędem Marszałkowskim w celu znalezienia najkorzystniejszych rozwiązań urbanistycznych i komunikacyjnych dla tej przestrzeni. Projekt ten optymalnie wpisuje się w strategię mającą na celu rewitalizację i komercjalizację majątku PKP S.A.

Do czasu rozpoczęcia inwestycji, z uwagi na fakt, że Pan Jerzy Grabowski nie podjął działań zmierzających do przeniesienia targowiska w inne miejsce ani też nie poinformował kupców o obowiązku wydania nieruchomości na rzecz ich właściciela, PKP S.A. zdecydowały, że umożliwią kupcom prowadzenie handlu na dotychczasowych zasadach. Wbrew nieprawdziwym informacjom przekazanym do mediów, Polskie Koleje Państwowe S.A. nie planują wyłaniać jakiegokolwiek nowego operatora targowiska, ale zgodnie z prawem zarządzać tym targowiskiem samodzielnie.

O tym fakcie przedsiębiorcy prowadzący działalność na niedzielnym targowisku są przez nas informowani od 8 czerwca 2014 roku. Wtedy na terenie targowiska PKP S.A. przeprowadziły akcję informacyjną (ulotki, billboardy) skierowaną do podmiotów prowadzących działalność na targowisku niedzielnym przy dworcu Wrocław Świebodzki.

Równolegle do akcji informacyjnej PKP S.A. uruchomiły specjalną podstronę we własnym serwisie korporacyjnym skierowaną do kupców (http://pkpsa.pl/swiebodzki), gdzie zamieszczono odpowiedź na list skierowany do nas przez handlowców, a także adres e-mail, który jest dedykowany podmiotom, które mają pytania dotyczące dalszego funkcjonowania targowiska niedzielnego przy dworcu Wrocław Świebodzki.

Stosowna informacja została również umieszczona na tablicach informacyjnych znajdujących się we właściwych jednostkach organizacyjnych PKP S.A.

Bartłomiej Sarna
Rzecznik Prasowy PKP S.A. we Wrocławiu
Departament Marketingu
Polskie Koleje Państwowe S.A.

Zakupy róbmy racjonalnie a nie emocjonalnie KOMENTARZ

Wideo

Komentarze 65

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
luiza
..kiedyś to było miejsce gdzie handlowcy zarabiali na chleb utrzymując całe rodziny.. Od paru lat zrobił się kołchoz napchany wrzeszczącymi Bułgarami sprzedającymi najgorsze barachło hurtowe które zalegało polskie hurtownie lub poza gatunkowe produkcje rodzimych firm oraz pseudo bawełna sprowadzana z CHIN !Kiedyś to miejsce miało swoisty ład . Od paru lat Dworzec Świebodzki miał dwóch zarządców i zrobił się BURDEL! Tu gdzie były perony zarządzającym została spółka CARO....a na pozostałej części pieczę sprawowała sp.PLATER co do Platera nie będę pisać ani źle ani dobrze za to sp.CARO popisała się umiejętnośćią zorganizowania życia handlowcom a mianowicie ...parę lat temu jeden ze wspólników owej spółki obraził sie na wspólnika i wynajął mięśniaków wielkiego Goryla w okularach który zbierał kasę od handlowców obczaił że to dochodowy biznes i rozpoczął swoje rządy ...zaczął sprzedawać miejsca handlowe Bułgarom a polaków usunął z miejsc które zajmowali od lat ..wielu ludzi poszło na bruk przez grubego gnoja!Taka to szczera prawda o Świebodzkim i z tond te liche towary ! A tak nawiasem mówiąc to Pan Muzyk,Klusiewicz i całą banda kolejowych brzuchaczy powinno potłumaczyć się przed prokuratorem ...A co do całokształtu to jak się masz Krysztan teraz pewnie zapieprzasz kanałami śmierdzielu,złodzieju my handlowcy zawsze sobie poradzimy a ty skunksie w butach gdzie zamiast skarpet wkładałeś gazety żresz chleb ze śmietnika ....
O
On37
Wiesz, że właściwie wszystko co sprzedaje się w galeriach, sprzedają na Świebodzkim? Różnica jest w cenie i doszytej metce. To ci sami producenci, przeważnie z okolic Łodzi. Ceny w galeriach są niższe, bo oni są w stanie wziąć kontener rzeczy, a handlowiec nie. Jest też kwestia rumunów i bułgarów - Polacy muszą zapłacić za swoje miejsce, ich ściga PG ( policja gospodarcza ), brudasów omijają. Troszke wiedzy, zanim coś napiszesz wieśniaku. Ten plac czasami zywi całe rodziny.
k
kupujący
Szkoda likwidacji sprzedaży z ziemi. Przecież tam w zasadzie sprzedawane są te same artykuły i w takich samych cenach jak wystawiane w Internecie np. na dawnej Tablicy.pl. Kto nie korzysta z Internetu to ma tam miejsce do sprzedaży i ma tam na to kupców.
K
Kk.
...tych gigantycznych inwestycji Grabowskiego oprócz stert śmieci i gnoju w krzakach. Po prostu kolo ma problem z kolesiami po fachu.
k
ko
Zapomniałeś dodać marke twoich dresów i jakie piwo żłopierz na podwórkach.
C
Cyrograf
Będzie uruchomiony z powrotem peron 6. Perony na Głównym są tak długie że mogą się na nich zatrzymywać po 2-3 składy kibli kończących bieg skąd dalej zjeżdżają tylko na grupy odstawcze, co już było praktykowane podczas remontu gdzie dostępnych była połowa torów z 6 peronów. Więc przy całym dostępnym dworcu jest to wykonalne tym bardziej, że część obecnych połączeń zmieniło by status na połączenia aglomeracyjne bo już teraz są takie. O przepustowość gardła na Poznań się nie martw. To właśnie Świebodzki nie obsłuży 18 pociągów na godzinę bo: wymiana taboru (awarie, utrzymanie czystości, wodowanie, odfekalnianie), brak grup odstawczych, zaplecza technicznego itd. Zrozum, dworzec to nie tylko perony i poczekalnia. Kto wyda na to wszystko kasę dla jak to piszesz 3 połączeń? To jest jak zbudowanie całego dworca na nowo. Budynek dworca to nie stacja. Wiesz gdzie się zaczyna i gdzie się kończy stacja Wrocław Gł.?
j
jefe
zarówno w Londynie jak i w Nowym Jorku znajdziesz targowiska znacznie gorsze od świebodzkiego
O
Optymista
Londyn ma the Square Mile, Nowy Jork 11 Wall Street a Wrocław - Świebodzki Exchange. Przynajmniej w dostojnej, historycznej siedzibie.
A
AS PIK
T.Szulc.J.Muzyka.J.Klusiewicz powinni siedzieć za zdewastowanie i doprowadzenie do ruiny tak wspaniałego budynku dworca czołowego jakim jest Swiebodzki wraz z peronami,gdzie jest konserwator Miejski,Wojewódzki.Panowie dziennikarze zróbcie sobie wycieczkę po pomieszczeniach ,lokalach w obiekcie Swiebodzkiego .Obiekt wpisany do rejestru zabytków zniszczony totalnie przez nieudaczników z PKP
T
TOMY TAYLOR
TWOJE VIPERY CZY INNE SZITOWATE DŻINY NAWET NIE LEŻĄŁY KOŁO MOICH MUSTANGÓW I WRANGLERÓW
G
GALERIANEK
KUPUJE TAM SAMO WIEŚNIACTWO, SŁOIKI I DRESIARSTWO Z DZIELNIC JAK TRÓJKĄT. KAŻDY NORMALNY WIE, ŻE W GALERII SĄ CIĄGLE JAKIEŚ WYPRZEDAŻE I MOŻNA KUPIĆ TANIEJ MARKOWE CIUCHY NIŻ JAKIEŚ SZMATY OD BUŁGARÓW I RUMUNÓW. DRESY PRZYCHODZĄ PO TURBOADIDASY Z 4 PASKAMI, A WSIURY PO TE WEŚNIACKI KREACJE TYPU PANTERKA, SZTRUKODŻINSY ITP
B
Bunia
Buraczek.Nie najlepiej z twoją głową.Dlaczego jesteś w takich kompleksach? Przecież ładnie pachnież i jesteś ładnie ubrany.
W
W
Ciastka głównym produktem z obrabownych mieszkań!
Zwiększyć akcyze na ciastka!
B
Bunia
Audi A4 i Armani .Nie masz gustu.Dzisiaj się kupuje lepsze auta i ubrania.Może w Rumuni byś się komuś spodobał.We Wrocławiu jesteś z tym natychmiast rozpoznany jako Burak.
J
Ja
Kilka lay twemu kupiłem kurtkę ze skóry na tym placu, otrzywiście namówiomy przez żone. I co. Dramat. Rekaw podszeki wychodzi jakbym miał jedna reke o jakieś 15 cm. większą. Poszedłem na to stoisko, a tu inna obsługa i inny właściciel stoiska. Kupa złodzieji cwaniaków i jakiś nieokreslonej narodowości ludzi.
Dodaj ogłoszenie