Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Tłoczno w przychodniach

Anna Szejda
Sylwia Gembara wraz z innymi pacjentami czekała na przyjęcie przez lekarza w Dolmedzie
Sylwia Gembara wraz z innymi pacjentami czekała na przyjęcie przez lekarza w Dolmedzie Fot. Tomasz Hołod
Tłumy wrocławian ustawiają się w kolejkach do internistów. Powód? Przed wszystkim jesienne infekcje, rzadziej grypa czy angina.

- Co trzeci pacjent, którego ostatnio przyjmuję, zgłasza się z przeziębieniem - przyznaje dr Aleksandra Kubacka z poradni podstawowej opieki zdrowotnej przy ul. Dobrzyńskiej.

Rozwojowi chorób sprzyja jesienna pogoda. Zimne poranki i wieczory oraz zdradliwe słońce, które pojawia się w ciągu dnia.

- Takiego przeziębienia absolutnie nie wolno lekceważyć, bo może się z niego rozwinąć poważniejsza choroba - ostrzega dr Kubacka.

Do rady specjalistów zastosowała się Sylwia Gembara, którą spotkaliśmy wczoraj w długiej kolejce do lekarza, który dyżurował w przychodni Dolmed przy ul. Legnickiej.

- W piątek zaczęło mnie coś brać, a przez weekend zupełnie się rozłożyłam - mówiła, kaszląc. Objawy? Podwyższona temperatura, katar, osłabienie.

- Kupiłam w aptece syrop, ale w ogóle nie poczułam ulgi - dodała pani Sylwia. - Już kiedyś machnęłam ręką na "zwykłe" przeziębienie i miałam później zapalenie oskrzeli.

Siedząca obok Halina Tubis (temperatura, ból gardła) powiedziała, że "wykupiła pół apteki". Nic jednak nie pomogło. - Chyba się skończy na antybiotyku - westchnęła pani Halina.

Jak walczyć z jesienną infekcją? - Dopóki nie jest to choroba, która wymaga antybiotyku, to przede wszystkim naturalnymi metodami - apeluje dr Aleksandra Kubacka, która sama niedawno była przeziębiona (podejrzewa, że infekcję złapała w autobusie lub tramwaju).

- Osłabiony i zmęczony organizm ma niewielkie szanse na samodzielną walkę z przeziębieniem, dlatego jesienną infekcję trzeba wyleżeć i przespać. Nic tak dobrze nie wpływa na odporność, jak sen - radzi dr Aleksandra Kubacka. - Nie unikajmy również znanych i stosowanych od lat metod, takich jak mleko z miodem i czosnkiem czy herbata z malinami.

Lekarze ostrzegają przed zbyt pochopnym sięganiem po antybiotyki. Po pierwsze, nie są obojętne dla zdrowia, po drugie - przy kolejnym, poważnym schorzeniu, mogą już nie zadziałać.

Jesienna infekcja jest często mylona z grypą.
Objawy chorób są podobne, ale ważna jest właściwa diagnoza schorzenia, zwłaszcza podczas stosowanego leczenia. Grypa zwykle atakuje nagle. Towarzyszy jej wysoka, szybko rosnąca gorączka, poczucie rozbicia, bóle głowy, stawów oraz mięśni. Katar, kaszel, kichanie i ból gardła również mogą się pojawić, choć są bardziej znamienne dla "zwykłego" przeziębienia. Poza tym, przeziębienie charakteryzują dreszcze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska