Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław szybko wykrywa awarie wodociągów? Pół miliarda litrów wody zaoszczędzone

Piotr Bera
Grzegorz Karlik, menedżer Zakładu Eksploatacji Sieci Wodociągowej, tłumaczy jak działa system Smartflow
Grzegorz Karlik, menedżer Zakładu Eksploatacji Sieci Wodociągowej, tłumaczy jak działa system Smartflow Pawel Relikowski / Polska Press
Wrocław zaoszczędził najwięcej wody spośród wszystkich miast w Polsce. Dzięki nowoczesnemu systemowi informatycznemu Smartflow, tworzonemu m.in. przez Microsoft, tylko w 2016 r. udało się zapobiec wyciekowi nawet pół miliarda litrów wody.

System Smartflow pozwala na szybkie wykrywanie nieujawnionych wycieków spowodowanych awarią wodociągową. Dzięki temu w krótszym czasie można usunąć usterkę i zapobiec dalszemu wyciekowi wody, w tym powstaniu ulicznej fontanny. System stworzyły firmy Microsoft i Future Processing. Koszt inwestycji to 4 mln zł (płacone w ciągu trzech lat), ale zysk w postaci zaoszczędzonej wody jest dużo większy.

System informatyczny Smartflow działa na obszarze blisko 20 stref, na które podzielono miasto (np. Kozanów, Gądów, Popowice). Tam dzięki 100 urządzeniom monitorującym sprawdza się ilość i ciśnienie wody przepływającej przez sieć wodociągową.

- System działa w oparciu o czujniki zlokalizowane w sieci, które przez całą dobę dostarczają informację na temat dystrybucji wody. Najważniejsze pomiary prowadzone są głównie nocą, kiedy mieszkańcy praktycznie nie zużywają wody. Po wytypowaniu miejsca awarii nasze brygady wyszukują je precyzyjnie w oparciu o rozwiązania akustyczne. Dzięki tej metodzie awarie, które generują straty rzędu 15 tys. m sześć. wody na dobę, udaje nam się precyzyjnie zlokalizować i usunąć w ciągu 72 godzin - mówi Tomasz Konieczny z MPWiK.

Walka z ukrytymi wyciekami trwa od 2014 r. Od tego czasu Wrocław stał się liderem pod kątem ograniczenia straty wody wynikającej z awarii. - Wrocław jest nie tylko liderem wśród polskich miast, które dążą do redukcji poziomu strat wody, ale też osiąga coraz lepsze wyniki wśród miast należących do International Water Association, globalnej organizacji działającej m.in. na rzecz ochrony zasobów wodnych. Nasza spółka jest pierwszą polską firmą należącą do tego grona ekspertów - przyznaje Zdzisław Olejczyk, prezes MPWiK.

Obecnie we Wrocławiu jest 2035 km sieci wodociągowej. System wczesnego wykrywania awarii obejmuje już 80 proc. powierzchni miasta. Do końca marca strefy pomiaru pojawią się na Krzykach, a kilka miesięcy później na terenie Starego Miasta - tam zainstalowane zostaną tzw. loggery szumy - czyli czujniki dźwiękowe rejestrujące szum wynikający z wycieku wody.

System Smartflow wpisuje się w projekt zrównoważonego rozwoju miasta. MPWiK w ten sposób chce nawiązywać do idei Wrocławia jako Zielonej Stolicy Europy 2019. Przypomnijmy, że tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznawany jest miastu, które rozwijając się zwraca uwagę nie tylko na liczbę nasadzeń drzew i krzewów, ale również na 12 innych czynników m.in.: wkładu na rzecz zapobiegania zmianie klimatu, zarządzania transportem miejskim i odpadami, zwalczania hałasu, wprowadzaniem ekoinnowacji.

Czytaj: Wrocław zostanie Zieloną Stolicą Europy 2019? Na razie jest nią Essen (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska