Wrocław: Sylwester z Dwójką przez cztery lata. To sukces czy...

  Wrocław: Sylwester z Dwójką przez cztery lata. To sukces czy porażka?

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Sylwester z Dwójką przez cztery lata. To sukces czy porażka?

  ©Jarosław Jakubczak

  Do 2017 roku Wrocław będzie organizował koncert sylwestrowy, który pokaże TVP. Na razie nie wiadomo kto wystąpi na tegorocznej imprezie, ani ile będzie kosztowała budżet miasta. Nie brakuje jednak głosów, że nie będą to dobrze wydane pieniądze. Czy więc czteroletnia umowa z TVP to sukces, czy porażka miasta?
  Wrocław: Sylwester z Dwójką przez cztery lata. To sukces czy porażka?

  ©Jarosław Jakubczak

  Porozumienie podpisali w Warszawie Juliusz Braun, prezes TVP i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. To umowa na cztery lata, która dotyczy emitowania sylwestra oraz wydarzeń w ramach promocji Wrocławia, który będzie Europejską Stolicą Kultury w 2016 r.

  Kto wystąpi w tym roku na sylwestra na wrocławskim Rynku? Tego jeszcze oficjalnie nie wiadomo. Wykonawców i koszt koncertu poznamy na przełomie listopada i grudnia.
  - Historia koncertów sylwestrowych Dwójki i Wrocławia sięga 2005 roku. Imprezy sylwestrowe na wrocławskim Rynku to wydarzenie z ugruntowaną marką, stanowiące dowód na to, że wieloletnia, bliska współpraca może przynosić znakomite efekty - zauważa Rafał Dutkiewicz.

  W znakomite efekty trzeba jednak sporo zainwestować. W ubiegłym roku sylwester na wrocławskim Rynku uszczuplił budżet miasta o około 2 mln zł.

  - Trwają ustalenia kosztów organizacji sylwestrowego koncertu w tym roku. Zawarliśmy z TVP porozumienie, które nie reguluje szczegółów, w tym kwestii finansowych. Każdy koncert sylwestrowy wymaga sporządzenia osobnej umowy - wyjaśnia Katarzyna Sarka, kierownik Działu Prasowego urzędu miasta we Wrocławiu.

  Dlaczego TVP wybrało akurat stolicę Dolnego Śląska? - Współpraca TVP z Wrocławiem na wielu różnych polach związanych z kulturą przynosi bardzo dobre efekty, doceniane przez widzów TVP, co przemawiało za tym długofalowym porozumieniem - mówi Joanna Rogalińska z Centrum Informacji TVP.

  Nie każdemu pomysł organizacji na wrocławskim Rynku corocznej imprezy sylwestrowej się podoba. Radny miejski Rafał Czepil z Prawa i Sprawiedliwości wylicza, że 2 miliony zł wydane w ubiegłym roku na sylwestra, można by przeznaczyć na dwa boiska osiedlowe.

  - Te pieniądze są ściągane z budowy dróg, a w kasie miejskiej brakuje środków. To niepotrzebny wydatek w kryzysie. Na budżet obywatelski w 2013 roku przeznaczono 3 mln zł, można by go niemal podwoić dzięki pieniądzom z sylwestra - sugeruje.

  Jerzy Michalak, radny z Klubu Rafała Dutkiewicza sugeruje, żeby patrzeć na długofalowe skutki. - Zawsze jest tak, że pieniądze można przeznaczyć na coś innego. Jednak sylwester to dobra promocja miasta, choć nie da się tego przeliczyć na pieniądze - zaznacza.

  Dr Dariusz Tworzydło, ekspert Public Relations z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego przekonuje, że miasto zrobiło dobry interes. - Na każdego kolejnego sylwestra przychodzą inni ludzie, to nie jest ta sama impreza co roku. Dzięki temu, że to ogromne wydarzenie medialne, miliony oglądają Wrocław przed telewizorami. Sylwester na Rynku staje się tradycją, jest rozpoznawalny, istotny dla wizerunku miasta - uważa dr Tworzydło. Dodaje, że to skuteczna i przede wszystkim pozytywna forma reklamy. - Jestem za – podsumowuje.

  Innego zdania jest Rafał Czepil. - Sylwester we Wrocławiu oglądany jest tylko w Polsce, a nie za granicą. A w kraju nasze miasto jest bardzo popularne i doskonale rozpoznawalne - twierdzi.


  Ile kosztują imprezy sylwestrowe?  Koszt "Sylwestra z Dwójką" w ubiegłym roku wyniósł 2 miliony zł z budżetu Wrocławia. Czy w tym roku kwota będzie podobna? Trwają ustalenia.
  3,6 miliona widzów oglądało w 2012/13 r. transmisję z wrocławskiego Rynku, a sylwester Polsatu na rynku w Warszawie - 3,1 mln widzów. Rok wcześniej było odwrotnie: "Sylwester z Dwójką" we Wrocławiu oglądało 1,8 mln osób, a Sylwestrową Mocą Przebojów" w Warszawie śledziło w Polsacie 3,75 mln. Widzów.

  W ubiegłym roku na Rynku Głównym w Krakowie odbył się sylwester nazwany kryzysowym - wydano "zaledwie" 700 tys. zł wyłącznie na krakowskich artystów. - W tym roku Kraków zorganizuje koncert z fajerwerkami, ale ustalenia co do kosztów i ewentualnej współpracy z telewizją trwają - mówi Aleksandra Śpiewak z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Z kolei Warszawa rok temu wydała 3 mln zł. W tym roku Sylwestra może nie być tam w ogóle. - Mamy ograniczone fundusze - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta Warszawy.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (94)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziękuję wolę Bal :)

  Staff (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  http://www.bal.wroclaw.pl - wygodnie, apetycznie i rozrywkowo -TAK
  ścisk, mróz i Doda - nie dziękuję :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  propozycja

  amerol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  proponue wszystkim madralom zeby sobie wzieli stolek dudkiewicza i pokazali jak sie rzadzi miastem ,znam rafala ponad 30 lat i wiem ze naprawde mu zalezy choc walnol pare "kukulek" takich ze...rozwiń całość

  proponue wszystkim madralom zeby sobie wzieli stolek dudkiewicza i pokazali jak sie rzadzi miastem ,znam rafala ponad 30 lat i wiem ze naprawde mu zalezy choc walnol pare "kukulek" takich ze slusznie nalezy mu sie "oklep",facet nie jest w ukladzie i dlatego ani jaedna ani druga strona nie chce mu tego wybaczyczwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dutkiewicz jest zwykłym głupcem!

  Uwazny_czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  A głupcy powinni znać swoje miejsce.
  On się nie nadaje nawet na sołtysa Ramiszowa!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ja te 2 miliony przeznaczyłbym na posadzenie paru drzew na naszych betonowych osiedlach

  seba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  W Zieleni Miejskiej powiedziano mi, że mogę zrobić to na własny koszt, bo oni nie mają pieniędzy. Szkoda, bo Wrocław jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy (w Polsce ustępują mu...rozwiń całość

  W Zieleni Miejskiej powiedziano mi, że mogę zrobić to na własny koszt, bo oni nie mają pieniędzy. Szkoda, bo Wrocław jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy (w Polsce ustępują mu tylko Kraków i miasta aglomeracji śląskiej). A i z zielenią wskutek masowej wycinki jest katastrofalnie. Miasto jest nieprzyjazne, brudne i szare. Brak jest planowania, równowagi, i wizji rozwoju. Wszystko jest pełne przypadkowości. Ogromny minus - dla urzędów i Ratusza. Robicie totalny gnój.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Icki,Mośki Salcie

  Brus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  To lenie,układ z Innocentym dam im zezwolenie Mośkowe na lichwę i leżenie bykiem.Mordować chrześcijan nie swoimi Lapkami

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pożeracz

  Brus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Dudek za każdą umowę ma 5%dla siebie,to wiemy.Jaki hak jest z durnym sylwkiem ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZAWSZE tam gdzie Mośki robią "imprezy"

  , (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  tam będą kombinacje, machlojki , żeby tylko coś na lewo zarobić i tak rozpisać,żeby nawet
  "ich Prokurator" zgłupiał i do niczego nie doszedł w razie czego

  Ta rasa to już ma w genach , wieczne...rozwiń całość

  tam będą kombinacje, machlojki , żeby tylko coś na lewo zarobić i tak rozpisać,żeby nawet
  "ich Prokurator" zgłupiał i do niczego nie doszedł w razie czego

  Ta rasa to już ma w genach , wieczne złodziejstwo , oczywiście w muszkach, krawatach i białych rękawiczkach.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Może zamiast transmisji z Rynku lepiej od razu z cyrku.

  wieszcz

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 1

  Miliony wydawane corocznie na imprezę sylwestrową w Rynku mają tyle wspólnego z promocją miasta, co jeszcze większe miliony pakowane w tym samym, ponoć, celu w ośmieszającą to miasto drużynę...rozwiń całość

  Miliony wydawane corocznie na imprezę sylwestrową w Rynku mają tyle wspólnego z promocją miasta, co jeszcze większe miliony pakowane w tym samym, ponoć, celu w ośmieszającą to miasto drużynę piłkarką. Równie dobrze, zamiast z Rynku, można by robić transmisję z okrągłego namiotu, bo cyrk i małpy corocznie te same. A byłoby taniej. Niedługo powstanie w Polsce przekonanie, jeśli już to się nie stało, że we Wrocławiu oprócz Rynku nic innego nie ma, bo kamery niczego innego niż TVN Meteo nie pokazują, a może nawet i mniej. Podobnie było z Euro 2012, które miało być wielką promocją miasta a co polski i zagraniczny telewidz mógł zobaczyć? Stadion i obstawiony TOI-TOI'kami Ratusz. Za taką promocję, która za miliony publicznych pieniędzy de facto służy lansowaniu się jednej osoby, serdecznie dziękuję. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  l

  L (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  tak i wydali 3,5 mln zl na dziure Solorza ktora niby miala byc w kamerach ciagle, a nie pokazali jej ANI RAZU

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  porazka dla mieszkancow Wroclawia

  tubylec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 2

  Wroclaw nie potrzebuje promocji, za to bardzo potrzebuje gospodarza, ktory nie bedzie zadluzac miasta, traktujac portfele podatnikow jak studnie bez dna.
  Sukcesy przyjezdnych nie sa tu istotne.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kasa w Warszawie

  skapiec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  poszła na premie popleczników walcówny

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sylwester

  czytelniczka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 2

  Przez cały rok ciężko pracują, wymyślając, na co roztrwonić publiczne pieniądze, to w Sylwestra, w nagrodę, zabawa im się należy, tym naszym wspaniałym urzędnikom miejskim.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo