Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Studenci zablokują plac Grunwaldzki

Jerzy Wójcik, Marta Halman
Problem z parkingami przy pl. Grunwaldzkim powoduje, że auta stają gdzie popadnie
Problem z parkingami przy pl. Grunwaldzkim powoduje, że auta stają gdzie popadnie fot. tomasz hołod
W trójkącie ograniczonym mostami: Szczytnickim, Grunwaldzkim oraz Zwierzynieckim zaczął się już komunikacyjny szał. Studenci i wrocławianie doskonale wiedzą, że od października do czerwca parkowanie aut w tym rejonie to horror. Jednak w tym roku będzie jeszcze gorzej. Dlaczego?

Trwa remont budynków i dziedzińca Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Norwida, gdzie auta stawiali zwy-kle pracownicy i studenci. Teraz obstawiają nimi pobliskie ulice. Prace zakończą się pod koniec roku.

Również na Politechnice Wrocławskiej zamknięto jeden z parkingów przy ul. Hoene-Wrońskiego. Ironia losu, że właśnie w tym miejscu rozpoczęto prace przy budowie centrum studenckiego i pięciokondygnacyjnego parkingu. Obiekt pomieści ponad 300 aut pracowników i studentów uczelni, ale skorzystamy z niego dopiero w przyszłym roku.

- Przekonujemy studentów, żeby do tego momentu korzystali z komunikacji miejskiej i z rowerów, dla których stworzyliśmy specjalne parkingi - tłumaczy Agnieszka Niczewska, rzeczniczka uczelni. - Tym bardziej że paliwo jest coraz droższe - dodaje. Przyznaje, że uczelnia ma kilka parkingów zamykanych szlabanem, gdzie pracownicy naukowi mogą zostawiać auta. Dopiero parking przy Hoene-Wrońskiego będzie udostępniony studentom.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym również przekonują, że sytuacja wróci do normy, gdy około listopada zostanie udostępniony dziedziniec. Uniwersytet planuje też nowe centrum Geo-Info-Hydro przy pl. Grunwaldzkim. Przybędą miejsca parkingowe w podziemiach, ale dopiero pod koniec 2014 roku.
- Nie wyobrażam sobie początku października - martwi się Kamil Murek, student, który już teraz ma problemy ze znalezieniem miejsca dla swojego auta i zdarza mu się po 2-3 razy objeżdżać cały plac Grunwaldzki w poszukiwaniu parkingu.

Zupełnie inne nastawienie ma Anna Bendig z punktu ksero przy pl. Grunwaldzkim. - Od momentu zakwaterowania studentów będzie większy ruch i więcej pracy - cieszy się kobieta.- Na studentów można liczyć, jeśli chodzi o kserowanie i drukowanie materiałów - dodaje. Wtórują jej właściciele sklepów spożywczych, lokali gastronomicznych i pubów w tej okolicy.

ILU ICH JEST?
W tym roku akademickim na wszystkich wrocławskich uczelniach będzie się uczyć ok. 145 tys. żaków. Szacunki pokazują, że za-ledwie 20-25 proc. z nich pochodzi z Wrocławia. A zatem na przełomie września i października przyjedzie do nas nawet 110 tysięcy osób. Część z nich uczy się tylko w weekendy na studiach zaocznych, ale przecież w tygodniu pracują i poruszają się po mieście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska