Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Studenci do prezydenta - pamiętaj o zniżkach

Przemysław Wronecki
Karol Przywara: w październiku napiszemy list do prezydenta
Karol Przywara: w październiku napiszemy list do prezydenta fot. tomasz hołod
Grupa studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, w imieniu swoich kolegów z całej Polski, chce walczyć o 50 proc. zniżki na bilety kolejowe, obiecane żakom podczas kampanii wyborczej przez prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego.

Na razie studenci założyli w internetowym serwisie społecznościowym Facebook profil "Chcemy przywrócenia 50 proc. zniżki na przejazdy PKP dla studentów!". Pod apelem podpisało się dotychczas 416 osób.

- Z powodu wakacji działamy na razie tylko w internecie, ale - gdy tylko w październiku studenci wrócą do miasta - zbierzemy podpisy i list wyślemy do Warszawy. Staramy się również o poparcie dla naszego pomysłu Parlamentu Studentów RP - mówi Karol Przywara, rzecznik prasowy samorządu studentów Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przywara przypomina, że zniżki kolejowe prezydent obiecał pod koniec kampanii wyborczej. - Mamy nadzieję, że Bronisław Komorowski o tym nie zapomni i wprowadzenie korzystniejszych ulg będzie jedną z jego pierwszych decyzji - przekonuje Przywara.

Od czasu wyborów prezydent o ulgach studenckich już nie wspominał. Jednak w miniony czwartek poseł Janusz Palikot po spotkaniu z Bronisławem Komorowskim zasugerował, że prezydent może nie podpisać budżetu na przyszły rok, jeżeli nie będzie w nim zapewnionych pieniędzy m.in. właśnie na studenckie ulgi. Wrocławski poseł Platformy Obywatelskiej Michał Jaros zapewnia, że popiera akcję studentów Uniwersytetu. I deklaruje pomoc.

Poseł Jaros z PO: Zdecydowanie łatwiej będzie o zniżkę 49 proc. niż 50 proc.

- Sam jako student walczyłem o ulgi. Teraz żaków zapraszam do swojego biura. Na pewno pomogę im napisać odpowiedni projekt ustawy - obiecuje parlamentarzysta.

Zastrzega, że łatwiej będzie wywalczyć podniesienie zniżki z obecnych 37 do 49 proc. Na ulgę 50-procentową może się nie zgodzić ministerstwo finansów. Gdy wcześniej ulga wynosiła dokładnie połowę ceny biletu, PKP manipulowały statystykami dotyczącymi pasażerów pociągów, by zwiększyć dotację z budżetu państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska