18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Stres wykańcza nauczycielskie zdrowie

Anna Gabińska
W tym roku szkolnym we Wrocławiu, 261 z 9 tysięcy zatrudnionych pedagogów poszło na specjalny urlop zdrowotny

30 przedszkolanek, 90 nauczycieli podstawówek, 47 - z gimnazjów, 80 - szkół ponad gimnazjalnych i 14 - z innych placówek oświatowych we Wrocławiu. W sumie 261 pedagogów poszło w tym roku szkolnym na roczny urlop dla poratowania zdrowia. To o 30 więcej niż w ubiegłym.

W Przedszkolu nr 121 przy ul. Tramwajowej na taki urlop zdecydowała się jedna nauczyciel-ka. Ma ponad 30 lat stażu pracy. - Na pewno podstawowym powodem była chęć odpoczynku od codziennego stresu. Plus guzki na strunach głosowych - mówi Anna Zioło, dyrektorka tego przedszkola.
Twierdzi, że o największy stres przyprawiają ją i jej nauczycielki rodzice maluchów. Wspomina sytuację, gdy jedna z nich, łapiąc 6-latka, który szedł po murku, by nie spadł, nadszarpnęła kaptur w kurtce. Ojciec wpadł z awanturą, że kurtka jest markowa, więc nie popruła się od niczego. - Nie pomagało tłumaczenie, że nauczycielka chciała zapobiec większemu nieszczęściu, na przykład złamaniu nogi - mówi Anna Zioło.

Zofia Pierzchała, nauczycielka języka polskiego z Gimnazjum nr 27 przy ul. Czeskiej we Wrocławiu, twierdzi, że ją stresuje szkolna papierologia i... niektórzy nauczyciele. - Gdy proponuję, by zrobić coś nowego, słyszę: a musisz to robić? Po co ci to? To frustrujące - mówi. Mimo ponad 20 lat pracy w szkole, nie wybiera się na urlop zdrowotny. - Nie mam na to czasu - macha ręką.

Według dr Anetty Pereświet-Sołtan z Instytutu Pedagogiki w Dolnośląskiej Szkole Edukacji, stres w szkole bierze się przede wszystkim z tego, że uczniowie, rodzice i nauczyciele często walczą ze sobą, zamiast współpracować, choć mają wspólny cel. - Nauczyciele mają też poczucie niskich zarobków. Gdy jeszcze brakuje im warsztatu, potrzebnego do opanowania problemów z uczniami, tracą z nimi kontakt, który jest podstawą skutecznego działania - podkreśla naukowiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska