Wrocław stolicą Romów. Mieszka ich u nas najwięcej w Polsce....

  Wrocław stolicą Romów. Mieszka ich u nas najwięcej w Polsce. Jak żyją?

  Bartosz Józefiak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Józef Mastej i Bożena Paszkowska to Romowie Górscy. Mieszkają na Brochowie
  1/7
  przejdź do galerii

  Józef Mastej i Bożena Paszkowska to Romowie Górscy. Mieszkają na Brochowie ©fot. Janusz Wójtowicz

  Cyganie mieszkają w lepiankach lub taborach jeżdżących od wsi do wsi. Dziewczynki rodzą dzieci w wieku 10 lat. Nie znają polskiego, ich dzieci na oczy nie widziały szkoły, a zarabiają tylko na kradzieżach, żebraniu i muzyce. Ile w stereotypach o Romach jest prawdy? Sprawdziliśmy to u wrocławskich Romów.
  W piosence śpiewali: dziś prawdziwych Cyganów już nie ma. Nieprawda! Są! - śmieje się Romka z Wrocławia Bożena Paczkowska.
  Romowie we Wrocławiu, wbrew pozorom nie mieszkają jedynie na koczowisku przy Kamieńskiego, ale także w Brochowie na Krzykach, przy ul. Żeromskiego i w innych miejscach w całym mieście. Łącznie jest ich ok. 1500, co czyni Wrocław miastem z największą liczbą Romów w Polsce (w całym kraju żyje ich ok. 35 tysięcy).

  Na Brochowie polskie dzieci mówią po romsku
  W stolicy Dolnego Śląska jest kilka grup Romów. Co ich różni? Miejsce z którego pochodzą, to kiedy (w którym wieku) przybyli do Polski, jakie uprawiali profesje. Mamy więc polskich Cyganów nizinnych (inaczej Polska Roma) którzy do lat 60. ubiegłego wieku prowadzili wędrowny tryb życia, Cyganów wyżynnych, podkarpackich (Bergitka Roma) osiadłych tu kilkaset lat temu, Romów Lowari pochodzących z Węgier, oraz Kelderasza - Romów którzy przybyli z Rumunii, gdzie jeszcze do XIX wieku mieli status niewolników. Ta ostatnia grupa to właśnie mieszkańcy koczowiska przy ul. Kamieńskiego. Przez stulecia koczowniczy lud prześladowany w innych krajach znajdował bezpieczne schronienie w tolerancyjnej Polsce.
  - My tak samo jak Polacy: są np. hanysi i gorole, którzy wzajemnie sobie dokuczają. Warszawiak nie lubi wrocławianina, lub na odwrót. U nas podobnie - opowiada Józef Mastej, prezes Stowarzyszenia Romani Bacht .

  Dzięki stowarzyszeniu młodzi Romowie czas wolny spędzają m.in w świetlicy wyremontowanej z unijnych pieniędzy. Jest siłownia, stół do ping - ponga, sala koncertowa, a nawet studio nagrań, gdzie kapele grające tradycyjną muzykę nagrywają swoje płyty. Pan Józef jest dumny - cztery lata starań opłaciły się. Młodzi mają co robić, a głupie pomysły nie przychodzą im do głowy.

  Romowie na Brochów sprowadzili się po drugiej wojnie światowej. Obecnie na tym największym ich skupisku we Wrocławiu mieszkają Romowie Górscy i z grupy Polska Roma.
  - W naszym bloku od lat w zgodzie żyje 7 rodzin cygańskich i 7 rodzin polskich. Nasze dzieci bawią się razem na podwórku, a polskie dzieci podłapały już nasz język i świetnie w nim mówią - opowiada Bożena Paczkowska.

  Język to coś, co łączy wszystkich Romów. Romani pochodzi z rodziny języków indoeuropejskich (to z Indii w X wieku przywędrowali do Europy Romowie) i nie ma nic wspólnego z językiem rumuńskim. Poszczególne dialekty różnią się między sobą do tego stopnia, że nawet we Wrocławiu mieszkańcy różnych osiedli mają problem w dogadaniu się.
  - W domu między sobą mówimy tylko po romsku. Ale są rodziny, gdzie dzieci nie znają swojego języka. Jak tak można? - zastanawia się Józef Mastej.

  Czuwanie przy łóżku denerwuje lekarzy
  Kolejna rzecz, która łączy wszystkich Romów to życie w grupie. Budują oni mniejsze i większe społeczności, dlatego też masowo osiedlili się np. na Brochowie. Na każdym kroku podkreślają przywiązanie do romskiej etniczności, swojej grupy a przede wszystkim do rodziny.
  - Nasza społeczność trzyma się razem. Ufamy sobie. U nas nie zamyka się drzwi od mieszkania na klucz. Ważne jest także, by dzieci od małego uczyły się, że ojca i matkę trzeba szanować. Nie wolno się im sprzeciwiać - mówi Józef Mastej.

  Ciąg dalszy na kolejnej stronie

  1 3 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo