Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław stanie światową stolicą muzyki w 2014 roku

Małgorzata Matuszewska
Agata Zubel – połowa duetu ElettroVoce
Agata Zubel – połowa duetu ElettroVoce Janusz Wójtowicz
Dwa statki i sto syren okrętowych wystąpią w jednych z głównych ról podczas Światowych Dni Muzyki, które potrwają od 3 do 12 października przyszłego roku we Wrocławiu.

Decyzja o organizacji festiwalu zapadła w maju 2010 roku, podczas Zgromadzenia Ogólnego ISCM (Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej), w czasie festiwalu Światowe Dni Nowej Muzyki w Sydney.

Festiwal poświęcony jest muzyce współczesnej, organizowany od prawie 90 lat, co roku w innym kraju. Ciekawe, że na tej imprezie znajdują swoje miejsce i uznani artyści, i debiutujący. Jedynym warunkiem jest jakość artystyczna. - Zaprezentowany zostanie jeden utwór z każdego kraju uczestniczącego w festiwalu - tłumaczy Izabela Duchnowska, organizująca imprezę ze strony Urzędu Miejskiego. Nadesłane projekty oceniło jury pod przewodnictwem Elżbiety Sikory, wybitnej polskiej kompozytorki.
- Nurtem wiodącym będzie opera współczesna - zapowiada Izabela Duchnowska. Dzięki temu podczas inauguracji obejrzymy sceniczną wersję "Aniołów w Ameryce", a orkiestrą dyrygować będzie kompozytor tej opery - Peter Eötvös - wybitny węgierski muzyk.

Na pewno usłyszymy jeden z utworów Krzysztofa Pendereckiego, który jest członkiem honorowym Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.

Wśród zaproszonych gości znajdzie się także międzynarodowy zespół Circuit, grający na styku rocka progresywnego, eksperymentalnego popu, jazzu, a grają w nim m.in. muzycy z Włoch, Danii, Wielkiej Brytanii.
Jedną z atrakcji niewątpliwie stanie się pokaz na Odrze. Jego autorem jest Christof Schläger - artysta pochodzący z Bytomia, a mieszkający w Niemczech. - W rytm muzyki nastrojonych stu syren okrętowych "tańczyć" będą dwa statki - opowiada Izabela Duchnowska.

Światowe Dni Muzyki nie są tylko festiwalem, na którym słuchamy muzycznych utworów, ale utwory są prezentowane w połączeniu z innymi formami sztuki. I tak przy Hali Ludowej wielkoformatową projekcję wykorzystującą strukturę płaszczyzny budynku (tzw. wideo mapping) stworzy Thomas Vaquié z Francji. Wystąpią także wrocławskie grupy: Małe Instrumenty, Karbido z projektem "Table Around Cage" i duet ElettroVoce - Agata Zubel i Cezary Duchnowski. Wrocław zabrzmi muzyką. - Chcemy, żeby całe miasto zagrało jednego dnia. Zaprosimy do udziału w festiwalu amatorskie zespoły, wystąpią w różnych miejscach - zapowiada Izabela Duchnowska. Jakich innych artystów posłuchamy? - Rozmowy trwają - mówi Izabela Duchnowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska