Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Skwer przy Sienkiewicza już oficjalnie nosi imię Anny Walentynowicz (ZDJĘCIA)

Malwina Gadawa
fot. Janusz Wójtowicz
Inicjatorem nazwania skweru u zbiegu ulic Sienkiewicza i Nowowiejskiej we Wrocławiu imieniem Anny Walentynowicz była dolnośląska Solidarność. W poniedziałkowej uroczystości brał udział Piotr Walentynowicz, wnuk znanej opozycjonistki i legendarnej postaci NSZZ Solidarność.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się w samo południe. Na skwerze oprócz gości, przedstawicieli władz samorządowych, wojewódzkich i posłów zebrało się kilkudziesięciu mieszkańców Wrocławia. Wiele osób z polskimi flagami i transparentami.

- W końcu doczekaliśmy się tego, co powinno być zrobione od dawna - mówi pani Małgorzata z Wrocławia, która również miała dużą biało-czerwoną flagę. Przyszła na skwer z mężem ponieważ chciała uczcić pamięć znanej działaczki Solidarności.

Anna Szarycz, wiceprezydent Wrocławia mówiła, że bardzo cieszy się, że Wrocław może w ten sposób uhonorować Annę Walentynowicz. - Anna Walentynowicz była aktywną działaczką na rzecz praw pracowniczych, człowiekiem pracy i idei - mówiła Anna Szarycz, która wyraziła także nadzieję, że to skwer nazwany imieniem Anny Walentynowicz będzie miejscem spotkać oraz refleksji nad przyszłością i tożsamością.

Kazimierz Kimso, szef dolnośląskiej Solidarności w swoim przemówieniu podkreślił, że Anna Walentynowicz, to bez wątpienia bohaterka tamtych czasów, którą trzeba stawiać za wzór. Dodał, że dzisiejsza data nie jest przypadkowa, bo właśnie 26 sierpnia wybuchł strajk w zajezdni nr VII przy ulicy Grabiszyńskiej.

Kazimierz Kimso mówił także o dzisiejszej sytuacji politycznej i ekonomicznej w kraju. Uważa, niektóre działania rządu za czynione przeciwko ludziom pracy, a projekt nowej ustawy o związkach zawodowych za haniebny.

Piotr Walentynowicz mówiąc o swojej babci nie krył wzruszenia. Dziękował, za to że we Wrocławiu w ten sposób upamiętniono Annę Walentynowicz. Wspomniał o tym, że przez wiele lat pojawiało się wiele nieprawdziwych informacji na temat jego babci, a osoby, które je rozpowszechniały chciały postawić ją w złym świetle. - Nie udało im się to jednak, a dzisiejsza uroczystość świadczy o tym, że wygraliśmy, nieznacznie, ale wygraliśmy z nimi - mówił Walentynowicz.

Skwer poświęcił ojciec Jan Opala, proboszcz parafii św. Wawrzyńca. Goście złożyli kwiaty, a zgromadzone osoby śpiewały patriotyczne pieśni.

Uroczystość nadania nazwy skwerowi przy ulicy Sienkiewicza to początek obchodów 33-lecia powstania NSZZ Solidarność na Dolnym Śląsku. W najbliższy weekend kolejne atrakcje dla mieszkańców związane z jubileuszem, w piątek o godz. 21. specjalny pokaz fontanny multimedialnej na Pergoli, a w sobotę o godz. 17 w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej zagrają Goran Bregović, Zakopower i De Press.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska