Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław rozszerzył akcję szczepienia dzieci przeciwko rakowi

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Wrocław przychodnia, szczepienie.
Wrocław przychodnia, szczepienie. Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
Oprócz dziewczynek, programem szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, władze miasta objęły także chłopców.

Jeszcze nigdy w blisko dziesięcioletniej historii wrocławskiego programu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, akcja nie miała tak dużej skali. Magistrat objął szczepieniami nie tylko dziewczynki, ale też chłopców. Miasto wyda na to 1,5 mln złotych.

Program bezpłatnych szczepień dzieci przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, Wrocław prowadzi od 2010 roku, jednak nigdy nie był on realizowany na tak wielką skalę. W przeciągu minionych 9 lat zaszczepiono blisko 30 tys. uczennic. W tej edycji programu, czyli od września do końca sierpnia przyszłego roku, objętych programem ma być aż 5830 dziewcząt i chłopców w wieku 13-lat, zameldowanych we Wrocławiu. Szczepienia i zajęcia edukacyjne w szkołach, mają kosztować 1,5 mln złotych.

- Od 45 lat walczę o życie dzieci chorych na nowotwory, a ta szczepionka będzie chroniła przed nimi chłopców, tak jak chroni już dziewczynki - powiedziała profesor Alicja Chybicka, kierująca Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Przylądku Nadziei.

Szczepionka chroni przed rakiem kobiety i mężczyzn

Szczepionka przeciwko HPV chroni przed wirusem brodawczaka ludzkiego, który – jak wynika z badań - odpowiedzialny jest za dwie trzecie przypadków raka szyjki macicy. Zaaplikowana przed rozpoczęciem życia seksualnego, niemal w 100 proc. chroni przed tym nowotworem.

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie, powodującym co roku około pół miliona nowych zachorowań i ok. 250 000 zgonów. Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem liczby nowych zachorowań na raka szyjki macicy (rocznie 18,1 zachorowań na 100 000 kobiet). Na Dolnym Śląsku rocznie zapada na tę chorobę około 300 kobiet, w tym od 50 do około stu wrocławianek. Około połowa pacjentek umiera. HPV jest niestety wirusem występującym nie tylko wśród kobiet, ale też u mężczyzn. Infekcje HPV mogą u nich powodować raka w obrębie gardła i genitaliów. Nowotwory w tylnej części gardła przewyższają nawet częstotliwością występowania raka szyjki macicy jako najczęstszy typ raka spowodowany przez HPV.

Kto i na jakich zasadach będzie szczepił we Wrocławiu?

- W nowym roku szkolnym (2020/21) programem objętych zostanie w sumie 5830 trzynastolatków, w tym 2709 chłopców – informuje Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. Zaszczepieni zostaną chłopcy i dziewczęta urodzone w 2007 roku, którzy nie mają przeciwwskazań lekarskich do szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia odbywać się będą za zgodą rodziców.

Program realizowany jest we współpracy ze szkołami, w związku z tym każda edycja rozpoczyna się we wrześniu i kończy w sierpniu następnego roku. W szkołach organizowane będą spotkania informacyjno-edukacyjne dla rodziców, prowadzone przez lekarzy onkologów i pracowników SANEPID-u we Wrocławiu. - W tym roku, ze względu na pandemię nie będziemy mogli prowadzić dużych spotkań - zauważyła Joanna Nyczak . Miasto przygotowuje więc materiały, z których będzie można korzystać online.

Szczepienia wykonywane będą w Punktach Szczepień, do których należą dziewczęta (na podstawie deklaracji rodziców wyboru lekarza POZ). Na adres domowy wysłane będzie imienne zaproszenie na szczepienia z Punktu Szczepień ze wskazaniem terminu jego wykonania. Program realizowany jest we współpracy z Uniwersytetem Medycznym, Wrocławskiem Centrum Zdrowia SP ZOZ, SANPIDem, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu - Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Programy Profilaktyczne, Punktami Szczepień i szkołami podstawowymi.

Przypomnijmy, że szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego kosztuje ok 1,2 tys. zł i nie jest refundowana. Wrocław należy do nielicznych samorządów, które w pełni finansują program szczepień. Do tej pory w stolicy Dolnego Śląska zaszczepiono blisko 30 tys. uczniów, a w spotkaniach na ich temat wzięło udział 25 tysięcy rodziców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska