Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Rowerzysto, strzeż się tych miejsc (LISTA ULIC, ZDJĘCIA)

Aleksandra Zienkiewicz
Skrzyżowanie Bystrzyckiej z Na Ostatnim Groszu
Skrzyżowanie Bystrzyckiej z Na Ostatnim Groszu google street view
Na pl. Kościuszki we Wrocławiu wymalowano półtora roku temu pas dla rowerów dzielony z samochodami, co miało poprawić bezpieczeństwo, i od tego czasu - paradoksalnie - jest tam dużo więcej wypadków. W 2012 r. zdarzył się jeden śmiertelny - zginął rowerzysta.

Szczególnie niebezpieczna dla cyklistów jest zachodnia część Wrocławia, zwłaszcza okolice ul. Legnickiej. W ciągu 6 lat doszło do 9 wypadków tylko przy skrzyżowaniu z ul. Białowieską, z czego trzy zdarzyły się w 2012 r.

Z kolei przy wlocie ul. Poznańskiej w Legnicką w zeszłym roku były dwa wypadki, a ostatnio potrącona została 62-letnia kobieta. Kierowca opla insignia nie udzielił jej pierwszeństwa na przejeździe rowerowym. Potłuczona rowerzystka ze złamaną ręką została zabrana do szpitala.

Uważać trzeba też przy zjeździe z Gądowianki, na skrzyżowaniu ul. Bystrzyckiej z ul. Na Ostatnim Groszu. Ostatni wypadek zdarzył się tam 5 sierpnia. Skręcając na zielonej strzałce, kierowca nie ustąpił pierwszeństwa rowerzyście na przejeździe rowerowym. Efekt? Mężczyzna z obrażeniami głowy trafił do szpitala.

Skrzyżowanie ul. Skłodowskiej-Curie z ul. Norwida widnieje wysoko na liście najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań stworzonej przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową na podstawie danych policyjnych. W ostatnich latach zdarzył się tam wypadek śmiertelny - rowerzystę potrąciła ciężarówka.

Poza skrzyżowaniami cykliści nie mogą czuć się bezpiecznie, jeśli korzystają z głównych tras ruchu, takich jak ulice: Grabiszyńska, Powstańców Śląskich, Ślężna, Wyszyńskiego. Na tych ulicach ruch samochodowy - podobnie jak na Legnickiej - jest bardzo duży, kierowcy nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość, wielu jedzie zbyt blisko rowerzystów (przepisowa odległość - 1 m).

We Wrocławiu w latach 2007-2011 zginęło w wypadkach siedmiu rowerzystów. W samym 2012 roku - kolejnych siedmiu. - Jak pokazują doświadczenia krajów o rozwiniętej kulturze rowerowej, wraz ze wzrostem ruchu rowerowego powinno rosnąć bezpieczeństwo rowerzystów. We Wrocławiu tak nie jest - komentuje Jakub Nowotarski z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej, autor Raportu o bezpieczeństwie ruchu rowerowego we Wrocławiu.

Jednocześnie zwraca uwagę, że trafnie pomyślane inwestycje, robione z myślą o rowerzystach, mogą się przyczynić do wzrostu bezpieczeństwa. Wskazuje na plac Powstańców Śląskich, na którym w latach 2007-2011 było bardzo dużo zdarzeń z udziałem rowerzystów, a odkąd zamontowano tam dodatkową sygnalizację świetlną dla cyklistów - doszło tam do zaledwie jednego zdarzenia (2012).

Pozytywne zmiany nastąpiły również na skrzyżowaniu ul. Wróblewskiego z Wittiga, gdzie poprowadzono ścieżkę rowerową w kierunku centrum. Dodatkowo przejazd rowerowy ma być w tym roku podniesiony powyżej jezdni, razem z przejściem dla pieszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska