Wrocław: Rowerzyści chcą czarnych punktów w mieście...

  Wrocław: Rowerzyści chcą czarnych punktów w mieście (ZDJĘCIA)

  Michał Chęciński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: Rowerzyści chcą czarnych punktów w mieście (ZDJĘCIA)
  1/5
  przejdź do galerii

  ©fot. Michał Chęciński

  Oznakujmy czarne punkty rowerowe - miejsca najbardziej niebezpieczne dla cyklistów, gdzie ginie i rannych zostaje najwięcej użytkowników dwóch kółek - apelują działacze Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej. Dziś przekazali w tej sprawie raport wrocławskiej straży miejskiej, policji i przedstawicielowi magistratu. Konferencję zorganizowano na rondzie Powstańców Śląskich. Dlaczego? Bo to jest właśnie najniebezpieczniejsze dla cyklistów miejsce w całym Wrocławiu.
  W ciągu pięciu lat (2007 - 2011) w całym Wrocławiu doszło do 1200 kolizji i wypadków z udziałem rowerzystów. Siedem osób zginęło, 70 cyklistów zostało ciężko rannych - alarmują działacze. Najgorzej wygląda sytuacja na rondzie Powstańców Śląskich, gdzie doszło do największej liczby kolizji z udziałem cyklistów - 19-stu.

  - Statystyki pokazują, że co drugą kolizja i wypadek z udziałem cyklisty jest powodowana przez kierowców - twierdzi Cezary Grochowski z WIR-u i dodaje, że czarne punkty miałyby uświadomić zagrożenie zarówno kierowcom, jak i samym użytkownikom dwóch kółek.

  W raporcie cykliści wyliczają kolejne miejsca, gdzie rowerzyści najczęściej biorą udział w kolizjach i wypadkach:
  - ul. Wittiga
  - ul. Legnicka
  - ul. Grabiszyńska

  Rowerzyści mają świadomość, że ustawienie znaków informujących o czarnych punktach rowerowych nie będzie łatwe, bo w prawie o ruchu drogowym nie ma konkretnych zapisów o takim rozwiązaniu. Liczą jednak na to, że Wrocław miastem, które nie tylko stawia na rozbudowę dróg i pasów rowerowych, ale także dba o bezpieczeństwo użytkowników dwóch kółek.

  Według raportu przygotowanego przez miłośników dwóch kółek aż 64 proc. rowerzystów nie czuje się bezpiecznie na drogach. Choć ruch rowerowy we Wrocławiu wzrósł o 62 proc w ciągu ostatnich dwóch lat, to niestety nieproporcjonalnie wzrosła liczba zdarzeń i liczby poszkodowanych.

  Na przestrzeni ostatnich czterech lat liczba zdarzeń wzrosła o 167 proc. , a poszkodowanych o 117 proc.!

  Wbrew pozorom decyzja o poruszaniu się po mieście na rowerze wcale nie oznacza, że zaraz zgnienimy pod kołami auta. Jak czytamy w raporcie: "W poprzednich 5 latach wypadek lub kolizja z udziałem rowerzysty miał miejsce średnio raz na 35 tys. podróży". Obalono też stereotyp, że przyczyną wypadków jest złe oświetlenie.

  Do 87 proc. z nich dochodzi przy świetle dziennym, zazwyczaj na skrzyżowaniach (58%), przy czym w 76% przypadków pierwszeństwo przejazdu miał rowerzysta. Jak się okazuje, drogi rowerowe wcale nie są azylem bezpieczeństwa, gdyż dochodziło na nich do co dziesiątego zdarzenia.

  Choć rowerzyści nie powinni w ogóle korzystać z przejść dla pieszych, to do wypadków z ich winy na zebrach dochodziło tylko w przypadku 4 proc. zdarzeń. Najniebezpieczniej wypadają drogi z ograniczeniem prędkości do 50 km/h, na których doszło do 90 proc. przykrych incydentów. Zaledwie 5 proc. zdarzeń miało miejsce na drogach z ograniczeniem do 30 km/h.

  Do wypadków z winy rowerzysty w 62 proc. przypadków dochodzi wskutek wymuszenia pierwszeństwa przejazdu. Zazwyczaj winne nie są rowerzystki, ale rowerzyści, którzy zawinili przy 72 proc. zdarzeń. Tylko 2 proc. winowajców było pod wpływem alkoholu. Co ważne w żadnym z takich przypadków nie spowodowali oni obrażeń u innych uczestników ruchu. Według danych z raportu w zdarzeniach na drogach Wrocławia w latach 2007-2011 brało udział 1223 rowerzystów. Spośród nich 7 zginęło, 335 zostało rannych, w tym 70 ciężko.

  Szczególną ostrożność użytkownicy dwóch kółek powinni zachować na ulicy Powstańców Śląskich. Doszło na niej od 2007 roku do 47 zdarzeń. Równie niebezpieczna jest Legnicka (44 zdarzenia). Nieco lepiej wypada Grabiszyńska (39), Armii Krajowej (31) i Borowska (27). Jeśli idzie o skrzyżowania, to również listę rowerowych czarnych punktów otwiera Plac Powstańców Śląskich (19 zdarzeń), na drugim miejscu krzyżówka Wittiga/ Wróblewskiego (10) oraz Dobra/ Legnicka 9.

  Zdarzenia we Wrocławiu w ostatnim pięcioleciu stanowią łącznie 2,2 proc. zdarzeń z udziałem rowerzystów z całego kraju. Na wrocławskich drogach w ciągu ostatnich 5 lat żaden rowerzysta nikogo nie zabił.

  WIR wskazuje, że do priorytetowych działań należy organizacja "dobrze zaplanowanych akcji prewencyjnych". Autorzy raportu twierdzą, że dotychczasowe działania (policji i straży miejskiej), polegające na karaniu rowerzystów za jazdę po chodniku i przejściach dla pieszych, nie są skuteczne.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (193)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rowerem z uprawnieniami

  ali73 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Czyż rowerzysta nie powinien znać zasad ruchu drogowego ? - powinien oczywiście ale ich nie zna
  Jeżdżę rowerem 30 lat sprawnym nie ze demobilu wybrakowanym,w seledynowej koszulce bo to nie...rozwiń całość

  Czyż rowerzysta nie powinien znać zasad ruchu drogowego ? - powinien oczywiście ale ich nie zna
  Jeżdżę rowerem 30 lat sprawnym nie ze demobilu wybrakowanym,w seledynowej koszulce bo to nie obciach tylko oznaka kultury jazdy kierowca mnie widzi z daleka po zmroku a i w dzień też jestem widoczny . Miałem kilka kolizji z samochodem i zawsze ze strony kierowcy było przepraszam moja wina w czym pomóc - nie wzywałem policji bo po co skoro mi nic a samochód brak lusterka lub drzwi wgniecione miał .
  A co do kultury jazdy rowerzystów we Wrocławiu to około 65% tych pseudo nie powinno nigdy wsiąść na rower - jazda po chodniku , przejściach dla pieszych , czerwonych światłach bo jedzie wariat i uciekaj pieszy przed nim .Kary dla takich powinny być bardzo dotkliwe finansowo np.chodnik 300 , pasy 600 , światła 900 zł .
  Mam prawo jazdy 26 lat i ani jednego wykroczenia niewielu może się tym poszczycić - wyznaję zasadę karać karać karać.
  Jeszcze żeby policja reagowała na łamanie przepisów przez rowerzystów byłoby super ale oni obrót głowy w drugą stronę i czyli ;nic nie widzę .

  Życzę wszystkiego dobrego normalnym rowerzystom .

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Warto przemyśleć....

  postronny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 26

  JA jestem i rowerzystą i kierowcą i wiem jedno . Wielu rowerzystów nie zna podstawowych przepisów ruchu drogowego i nie mają wykształconej wyobraźni . Według mnie powinni wprowadzić obowiązkową...rozwiń całość

  JA jestem i rowerzystą i kierowcą i wiem jedno . Wielu rowerzystów nie zna podstawowych przepisów ruchu drogowego i nie mają wykształconej wyobraźni . Według mnie powinni wprowadzić obowiązkową kartę rowerową czyli kurs i egzamin dla osób w każdym wieku oraz obowiązkowe oc . Za brak np odblasków i pulsujących świateł po zmroku mandat w takiej samej wysokości jak kierowcy za brak świateł . Powinny też zmienić się przepisy ogólne tzn . na drogach o prędkości dopuszczalnej większej niż 50 km/h bez pobocza lub ścieżki - CAŁKOWITY ZAKAZ PORUSZANIA SIĘ ROWEREM ! W przypadku gdzie nie ma ścieżki - możliwość korzystania z chodnika z ustępowaniem pierwszeństwa pieszym i w końcu najważniejsze czyli w przypadku gdy jest ścieżka rowerowa a rowerzysta jedzie ulicą kara grzywny w wysokości co najmniej 500 zł ! To tylko niektóre propozycje zmian które są wynikiem moich obserwacji .zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja też jestem kierowcą i rowerzystą

  moko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 25

  zgadzam się, że trzeba uczyć rowerzystów bezpiecznych zachowań na "drodze", ale bez przesady rower to przyjemność. Trochę wyobraźni, kultury i empatii ze strony kierowców, i rowerzystów powinno...rozwiń całość

  zgadzam się, że trzeba uczyć rowerzystów bezpiecznych zachowań na "drodze", ale bez przesady rower to przyjemność. Trochę wyobraźni, kultury i empatii ze strony kierowców, i rowerzystów powinno wystarczyć. Mam na myśli dorosłych, a dzieci przy mądrych rodzicach też nabiorą odpowiednich zachowań. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  , (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 28

  Jasne relaks i przyjemność na ścieżce polnej, ale nie w ruchu ulicznym! Uczyć rowerzystów bezpiecznych zachowań może tylko egzamin na kartę rowerową , bo dobrowolnie "rowerowcy" wrocławscy nie...rozwiń całość

  Jasne relaks i przyjemność na ścieżce polnej, ale nie w ruchu ulicznym! Uczyć rowerzystów bezpiecznych zachowań może tylko egzamin na kartę rowerową , bo dobrowolnie "rowerowcy" wrocławscy nie przyswajają zasad ruchu drogowego.
  I jeszcze dzieci chcesz wpuścić na ulice? Ręce mi opadły.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A dla kierowców..

  Prot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 24

  A dla kierowców proponuje 500 zł za nieustąpienie pierwszeństwa z art 27 i zatrzymywanie się na skrzyżowaniach/przejściach/przejazdach bez możliwości ich opuszczenia z art 25. 4...rozwiń całość

  A dla kierowców proponuje 500 zł za nieustąpienie pierwszeństwa z art 27 i zatrzymywanie się na skrzyżowaniach/przejściach/przejazdach bez możliwości ich opuszczenia z art 25. 4
  http://www.kodeksdrogowy.com.pl/obowiazujace/dzial2.html

  Od razu można planować nowe, wypasione inwestycje z gigantycznego budżetu :-)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  , (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 29

  Zgadzam się .Ruch uliczny to nie piaskownica.Urzędnicy zwlekając z podjęciem decyzji o zaostrzeniu wymagań wobec rowerzystów biorą odpowiedzialność za skutki wypadków z ich udziałem.Jeżeli mają...rozwiń całość

  Zgadzam się .Ruch uliczny to nie piaskownica.Urzędnicy zwlekając z podjęciem decyzji o zaostrzeniu wymagań wobec rowerzystów biorą odpowiedzialność za skutki wypadków z ich udziałem.Jeżeli mają być uczestnikami ruchu drogowego muszą spełniać wymagania i przestrzegać przepisów.
  Albo w ogóle zrezygnujmy z egzaminów na Prawo Jazdy również .Jakoś to będzie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  Elendir (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 26

  Jak ci z tej inicjatywy co na zdjęciach śmigają takimi gruchotami to lepiej żeby wogóle nie wyjerdzali przecież te ich "rowery" to złom , hamulce to jakieś chińskie badziewie przestarzałe opony...rozwiń całość

  Jak ci z tej inicjatywy co na zdjęciach śmigają takimi gruchotami to lepiej żeby wogóle nie wyjerdzali przecież te ich "rowery" to złom , hamulce to jakieś chińskie badziewie przestarzałe opony pewnie z odzysku i oni czarne punkty robią :P oni są czarnymi punktami powinni sobie do pleców to przyczepić :)
  i jeszcze po śniegu no życzę powodzenia :p niech przynajmniej jakieś kaski pozakładają czy może stylowo szaliczek czapeczka rower w stylu retro Ukraina i dawaj :Pzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nowy artykul or rowerzystow????

  Pioro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 26

  zzzzzzzzzzzzzzzz......

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie ma większych i mniejszych połówek....

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 21

  dziadki jeżdżą na rowerku przyzwoicie, ale ci z inicjatywy, studenci, kurierzy to przesada, wymuszenia pierwszeństwa, przejeżdża na czerwonym i na niego trąbniesz że ci się pcha pod koła to ci taki...rozwiń całość

  dziadki jeżdżą na rowerku przyzwoicie, ale ci z inicjatywy, studenci, kurierzy to przesada, wymuszenia pierwszeństwa, przejeżdża na czerwonym i na niego trąbniesz że ci się pcha pod koła to ci taki "fucka" pokaże i "spie*dalaj" krzyknie za tobą... Wiec proszę nie mówić że tylko kierowcy to świry, ja używam zarówno nextbike i samochodu i stosuję się do przepisów, i nigdy nie zrobiłem nikomu problemu. Na koniec do redakcji, po co piszecie że "Statystyki pokazują, że co drugą kolizja i wypadek z udziałem cyklisty jest powodowana przez kierowców" bo nie ma większej ani mniejszej połowy, ale z tekstu wynika że to kierowcy są "be" a rowerzyści tacy nowocześni i wzorowi, manifestują swoje prawa.... śmiech na salizwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  , (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 39

  Byłam w szoku gdy 6 lat temu w Irlandii ujrzałam o wczesnym zmierzchu rowerzystów odzianych w odblaskowe kamizelki .Szooook.Nasi dzielni rowerowcy nigdy w życiu nie ubiorą obciachowej...rozwiń całość

  Byłam w szoku gdy 6 lat temu w Irlandii ujrzałam o wczesnym zmierzchu rowerzystów odzianych w odblaskowe kamizelki .Szooook.Nasi dzielni rowerowcy nigdy w życiu nie ubiorą obciachowej kamizelki.Kierowca MUSI go dojrzeć choćby mu wjechał przed maskę i już. Bo On tak chce.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciule na rowerach

  REALISTA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 48

  nienawidze was! jest czerwone światlo, to sie pchacie, a później każdy musi hamować i wymijać do nastepnych swiateł i później tak samo. wyp...ać do parku albo na pole sobie pojeździc buraki. na...rozwiń całość

  nienawidze was! jest czerwone światlo, to sie pchacie, a później każdy musi hamować i wymijać do nastepnych swiateł i później tak samo. wyp...ać do parku albo na pole sobie pojeździc buraki. na dodatek, jest ścieżka, to jeździcie po ulicy. robicie tylko korki. droga jest dla samochodów i wy macie uważać na mnie, a nie ja na was!!! i sami sobie zamontujcie lusterka baranyzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale burak z ciebie

  Pioro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 28

  naucz sie przepisow. droga nie jest tylko dla samochodow. a korki robia glownie samochody.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 25

  Rowerzystom też by się przydało:

  4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż...rozwiń całość

  Rowerzystom też by się przydało:

  4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

  - odnośnie jazdy po całej szerokości drogi więc proszę nie płakać później, że jest się uczestnikiem ruchu i mogę sobie jeździć jak chce.

  1. Uczestnik ruchu [...] unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.

  - odnośnie wyprzedzania pojazdów na światłach a potem jechanie z taką prędkością żeby trzeba było go wyprzedzać i to jeszcze środkiem drogi, więc proszę się nie dziwić, że ktoś się denerwuje.

  2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osoby znajdującej się w pobliżu drogi, jeżeli jej zachowanie mogłoby pociągnąć za sobą skutki, o których mowa w tym przepisie.

  - odnośnie poginania jak wariat po chodniku czy ścieżce obok drogi.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 27

  6. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania [...] Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo i – w razie...rozwiń całość

  6. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania [...] Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo i – w razie potrzeby – zatrzymać się w celu ułatwienia wyprzedzania.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  amnestia

  a co (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 25

  Amnestia dla siedzących w więzieniu rowerzystów złapanych po piwku !!!(Kopiuj, wklej).
  Rowerzyści upomnijcie się o "swoich" cierpiących w więzieniach.Jest ich 10 tysięcy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 47 / 31

  Najlepsi rowerzyści to tacy co po lini dzelącej pasy ruchu jadą.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chyba nie masz PJ, bo piszesz od rzeczy

  benek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 29

  Widzę, że nie ogarniasz tematu, o którym piszesz. Pewnie PJ dostałeś za łapówkę (tato dał świnię?).
  Połowa kierowców wyprzedza rowerzystów jadąc po tym samym pasie co jest niezgodne z przepisami,...rozwiń całość

  Widzę, że nie ogarniasz tematu, o którym piszesz. Pewnie PJ dostałeś za łapówkę (tato dał świnię?).
  Połowa kierowców wyprzedza rowerzystów jadąc po tym samym pasie co jest niezgodne z przepisami, bo nie gwarantuje odległości wyprzedzana ponad 1 m.
  Jazda po linii rozdzielającej jest wymuszona niebezpiecznym zachowaniem kierowców. Taka jazda powoduje, że rowerzysta zabiera po pół metra z każdego pasa (35 cm) przez co kierowcy nie muszą zajeżdżać drogi na sąsiednim pasie i wystarczy, że zwolnią a mogą bezpiecznie wyprzedzać.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 21

  Wytrzeźwiej a dopiero potem się wypowiadaj. Rzucasz przepisem a potem zachęcasz do łamania conajmniej 3 innych.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  , (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 44 / 47

  Geniusze.Albo w uliczkach jednokierunkowych pod prąd - no przecież kierowca nie rozjedzie bo będzie miał kłopot.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kierowcy

  terminator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 31

  też tak potrafią :P

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ewolucja

  esh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 52 / 37

  najpierw kierowcy samochodów os. skarżyli się na kierowców poj.cięż. a teraz na rowerzystów, za chwilę na pieszych, co za idioci, wszyscy co tak narzekają to są cwaniacy którzy nagminnie łamia...rozwiń całość

  najpierw kierowcy samochodów os. skarżyli się na kierowców poj.cięż. a teraz na rowerzystów, za chwilę na pieszych, co za idioci, wszyscy co tak narzekają to są cwaniacy którzy nagminnie łamia prawo, a przejścia dla pieszych, rowerzyści, i inne wysepki, chopki, im przeszkadzają w łamaniu tych przepisów.
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo