Wrocław: Rodzina Krzywdów dziś oddaje dom na Maślicach

Marcin Rybak
Infografika: Maciej Dudzik
Udostępnij:
Miejska spółka Wrocławskie Inwestycje przejmuje we wtorek grunt należący do rodziny Krzywdów. Po trwającym przeszło dwa lata sporze właściciele posesji przy ul. Pilczyckiej oddają teren na budowę parkingu i fragmentu drogi prowadzącej do nowego stadionu.

Krzywdowie zostali zmuszeni do opuszczenia nieruchomości po ostatecznej decyzji wojewody, wskazującej ich teren jako grunt przeznaczony na inwestycję związaną z Euro 2012.

Zgodnie ze specjalną ustawą o przygotowaniach do mistrzostw Europy w piłce nożnej, ta decyzja jest równoznaczna z wywłaszczeniem. Kiedy i jaką kwotę odszkodowania dostaną właściciele gruntu, na razie nie wiadomo. Zaczynają się negocjacje w tej sprawie.

Formalnie właścicielem spornego gruntu jest Kacper Krzywda. Wczoraj przekazał on prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi oficjalne "Wezwanie do objęcia w posiadanie wywłaszczonej nieruchomości". Kacper Krzywda zapowiada w tym piśmie dalszą walkę przed sądem. Jest przekonany, że decyzje nakazujące wywłaszczenie jego i jego rodziców z terenu przy ulicy Pilczyckiej są bezprawne.

Prawnicy Krzywdów bezskutecznie przekonywali ministra infrastruktury, że zaplanowana na ich gruncie budowa nie powinna być wpisana na listę inwestycji Euro 2012.

W piśmie do prezydenta Dutkiewicza, Kacper Krzywda zaprasza go, by osobiście przejął grunt. Wypomina mu, że przez ponad dwa lata nie chciał się spotkać. "Liczę, że choć tym razem będzie Pan miał odwagę spojrzeć w oczy ludziom, których pozbawia pan domu wyłącznie w celu realizacji służącej taniej rozrywce" - czytamy w "Wezwaniu" Kacpra Krzywdy.

Historia sporu
Na terenie przy ulicy Pilczyckiej stoją: willa i szklarnie.
Przeszło dwa lata temu magistrat chciał je kupić za 5,5 mln zł. Rodzina Krzywdów zażądała o dwa miliony złotych więcej. Wiosną 2009 magistrat obniżył ofertę do 3,6 mln zł. Próba ugody skończyła się niepowodzeniem. W czerwcu ubiegłego roku miało się rozpocząć wywłaszczenie. Ale przekazanie gruntu przez Danutę Krzywdę synowi wstrzymało procedurę na kilkanaście miesięcy. W wywłaszczeniu pomogła dopiero nowelizacja ustawy o Euro 2012.

Podyskutuj na forum.
Czy rodzina Krzywdów powinna być siłą wywłaszczana ze swojej posesji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

q
qba
Dodam tylko tyle: porównaj jeszcze cenę działki za płotem na centrum handlowe jaka Magistrat przekazał Śląskowi. Wartość: 50 mln zł. Wynika z tego, że Krzywdowie oczekiwali od miasta tylko 50% kwoty. dostaną 25%.
Część wrocławian się cieszy. Mam nadzieję, że jeśli włożycie cały dorobek swojego życia w nieruchomość po czym po kilku latach zmienią MPZP i Was wywłaszczą proponując 25% to na forach będziecie piać z zachwytu. Spłacając dalej swój kredyt w banku i mieszkając u teściowej w najlepszym wypadku.
nikt
krzywdom gmina policzyla 120 zl za m a nie 1000
nikt
krzywdom gmina policzyla 120 zl za m a nie 1000
nikt
krzywdom gmina policzyla 120 zl za m a nie 1000
x
xpe
Na szczęście nie dotknęło to nikogo z jedynie słusznej nacji , z narodu dobranego, bo było by to haniebne i wyjątkowo niegodziwe , świadczyło by to o i tak wszystkim wiadomym polskim rasizmie , antysemityzmie i nietolerancji!!!!.No ,ale gdyby jednak taka niegodziwość miała miejsce, to na szczęście mamy wybitnego prezydenta ,który wiedział by jak się zachować, przepraszając za naszą polską nikczemność.
W
Waldy
Poznałem procedury jakie są w Niemczech na przykładzie budowy nowego lotniska w Berlinie.
Jeśli inwestycja jest ujęta w planach zatwierdzonych przez parlament danego landu i jest ważna dla niego to wywłaszczenie następuje z urzędu i NIE MA DYSKUSJI!!!! Jesli właściciel wywłaszczony z nieruchomości nie zgadza się z wyceną to może dochodzić swojej wyceny przed sądem. Dla potrzeb nowego terminala wywłaszczono ponad 100 osób. Toczą się ibędą się toczyły procesy sądowe przez jeszcze kilka, a może kilkanaście lat. Jednak lotnisko będzie już działało w najlepsze.
P.S.
Czy pamiętacie nawiedzoną babę z działki przy ul.Klecińskiej, która opóźniła jej przebudowę o jakieś TRZY lata????
Za naszą zachodnią granicą wyleciałaby z tamtądw miesiąc czasu i może do dziś kiwałaby się po sądach o cenę.
Krzywdom oferowano chyba 1000 zł/m2 gruntu i oni tego nie chcieli.
Jak teraz będą robić wycenę to mogą tylko stracić bo ceny gruntów poszły w dół w ostanich dwóch latach.
a
aProposrzec
11 listopada -Święto Niepodległości. Będą parady , defilady i łzy...Krzywdów. Tak jak niegdyś Drzymały.
A
Aloiz
Cobyście nie mówili, to jaki inwestor zechce zainwestować jakiekolwiek pieniądze w kraju w którym rządowi urzędnicy mogą zawsze nagiąć prawo by ukryć swoją niekompetencję. Właśnie urzędnicze partolonko jest podłożem całej krzywdy państwa Krzywdów.

Wieczna chwała Najaśniejszej Pomrocznej
B
Breda
Te pieniądze można było dać dla Rydzyka. Ostatnio coś zbiedniał. Po co nam EURO?
s
szum
popieram,najłatwiej jest zabierać głos w sprawie o której nie ma się zielonego pojęcia,a przy tym zna się tylko to co nędzne redaktorzyny napiszą,włączając swoje imaginacje;najłatwiej być adwokatem w nie swojej sprawie
o
oky
palancie naucz się j.polskiego-gramatyki! za nim będziesz dukał swoje nędzne wywody
m
misio
Prymitywna gawiedź się cieszy. Dokopać im! Zabrac kułakom! Zrobić igrzyska!

Żałosne, doprawdy żałosne.

Ale nic dziwnego. Wrocław zamieszkują głownie kresowe prymitywy, siła przywiezione w 1945 r. i ich równie yntelygentne potomstwo. Nic nigdy nie mieliście, tylkko chodziliście na pańszczyzne, gdzie tłusty ekonom walił trzcinką w wasze chude dupska. Dudi was kompletnie oczadził.
Nie płaczcie tylko jak za wszystko bedziecie musieli zapłacić.
A "dobrze ustawieni" swoje już wzięli. Po cichu, podczas gdy wy jazgotaliście niczym sfora psów gdy Pan trzyma w ręku kawałek kiełbasy.
w
wieszcz
Toczył się niedawno spór, czy stadion jest na Maślicach, czy na Pilczycach. Stanęło, że na Pilczycach, a powinno być - na Krzywdach. Nie znam tych ludzi, ale uważam, że zostali potraktowani gorzej, niż nie płacący czynszu lokator. Tego ostatniego nie wolno eksmitować po 1. listopada. Nie wolno też eksmitować go na bruk, bo zabrania tego art. 1046 kodeksu postępowania cywilnego. Natomiast ta rodzina, w efekcie szeregu decyzji administracyjnych jest rugowana ze swej własności - jak na razie bez żadnej rekompensaty - i nikt nie mówi dokąd ci ludzie mają się udać. Nadto, zmuszenie tych ludzi do opuszczenia swej posiadłości, bez uprzedniej wypłaty odszkodowania, stawia ich w bardzo niekorzystnej sytuacji, żeby nie powiedzieć, że na pozycji przegranego, w sporze o wysokość odszkodowania. Chciałoby się rzec – miej tu człowieku w Polsce jakąś własność. Smaczku całej sytuacji dodaje fakt, że teren należący do państwa Krzywdów w planach miasta miał różne przeznaczenie, choć na nieszczęście tej rodziny, zawsze miało to jakiś związek z nowo budowanym stadionem. Choć urzędnicy miejscy przyznawali, że istnieją alternatywne rozwiązania, to ostatecznie, kto by się tam z chłopem liczył. Tak było i jest, bez względu na to jaki mamy ustrój.
l
lincoln six echo
Panie Prezydencie niech Pan nie idzie i nie da się w to wmieszać, my, czyli mieszkańcy -podatnicy tego miasta płacimy tym pazernym ludziom nie odszkodowanie, bo za 3,6 mln ( a mogli za 5,5) to jest wzbogacenie a nie odszkodowanie. Argumentacja pana Krzywdy jest śmieszna bo infrastruktura nie będzie służyć jarmarcznej rozrywce tylko powoduje rozwój miasta, któremu chyba Pan Krzywda nie jest przeciwny? Typowo Polskie, tak, tak jestem za rozwojem , tylko nie u mnie, taka, jestem tolerancyjny , tylko schoniska dla bezdomnych to nie koło mnie etc. i tyle.
g
galford
Ten mikry, kwadraciak z odpadajaca farba gazeta nazywa "Willą" ?!?!?!
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie