Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Remont esplanady na Manhattanie znów się przedłuża. ZDiUM tłumaczy skąd opóźnienia [ZDJĘCIA LOTNICZE]

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Przebudowa esplanady została wznowiona na przełomie września i października 20.10.2022
Przebudowa esplanady została wznowiona na przełomie września i października 20.10.2022 Magdalena Pasiewicz
Rozpoczęty na początku ubiegłego roku remont esplanady okazał się być bardziej skomplikowany niż z początku zakładano. Umowa z wykonawcą wytyczyła zakończenie prac w ciągu 10 miesięcy, ale okazało się, że termin ten jest nierealny. W maju 2022 prace stanęły z różnych przyczyn. Ale na przełomie września i października wznowiono je i po pierwszej betonowej wylewce można już chodzić. Do końca remontu jest jednak wciąż daleko.

Esplanada jest w części własnością miasta, a w części Spółdzielni Mieszkaniowej “Piast”. Była w bardzo złym stanie technicznym, przez co jeszcze przed remontem zamknięto garaże, a część należącą do spółdzielni wyburzono. Po protestach aktywistów i mieszkańców zarządzono generalny remont.

Po podpisaniu umowy z wykonawcą zadania wyburzono kolejne konstrukcje i okazało się, że stan techniczny niektórych elementów jest o wiele gorszy niż zakładano, co wymusiło zmianę projektu. Skomplikowany charakter prac i problemy jakie pojawiły się na wiosnę br. wydłużyły termin odbudowy całej esplanady. Powodów opóźnień było jednak kilka.

Po renegocjacji umowy, remont wznowiono

W maju prace wstrzymano z powodu braku dostaw materiału - głównie stali (tylko na budowę pierwszego etapu potrzeba 25 ton) oraz dodatkowych kosztów jakie wykonawca musiał ponieść w związku z inflacją i rosnącymi cenami surowców.

- Inwestor wraz z nami przygotowuje właśnie aneks do umowy z firmą wykonawczą, z terminem przypadającym na wiosnę 2023r. Warto zauważyć, że nie bez wpływu na końcowy termin odbudowy esplanady cały czas pozostają czynniki zewnętrzne: inflacja, gwałtowny wzrost cen paliw, energii i materiałów budowlanych — tłumaczy Ewa Mazur. z wrocławskiego ZDiUM.

Rzeczniczka zwraca uwagę również na to, że wojna w Ukrainie spowodowała nagły i gwałtowny odpływ pracowników z firm wykonawczych i podwykonawczych.

Pierwszy beton już położony, ale wiele prac trzeba wykonać ręcznie

Poważnym problemem okazały się instalacje, które nie zostały naniesione na miejskie plany i stanowiły dla ekipy remontowej niespodziankę. Mowa także o wadliwym sposobie wykonania elementów konstrukcji powstałej w latach 70-tych i złej jakości użytych do tego materiałów. Konieczność wymiany bądź budowy konkretnych elementów konstrukcji esplanady wymaga zmian w projekcie, a te wydłużają czas na uzgodnienie dokładnego zakresu, technologii i kosztów prac.

- Rozbiórki zakończono przed pawilonem Diagnostyki, z uwagi na konieczność wzmocnienia konstrukcji pod pawilonem przed kontynuacją wyburzania reszty esplanady — zaznacza Ewa Mazur.

Część esplanady pod pawilonem laboratorium Diagnostyka, gdzie znajduje się podziemny parking będzie dopiero rozebrana. Badania i doświadczenia z rozbiórki poprzednich części wykazały, że specjaliści w tym miejscu będą musieli bez użycia maszyn ręcznie rozebrać część esplanady, sprawdzić teren i znajdujące się tam instalacje oraz wykonać wzmocnienia.

- Roboty rozbiórkowe muszą być realizowane z ostrożnością i precyzją, podobnie etap wykonania nowych słupów (podpór) i poprzecznych belek wzmacniających, gdyż laboratorium musi przez cały ten czas funkcjonować normalnie i przyjmować pacjentów — tłumaczy Mazur.

Co wykonano do tej pory?

  • Pełne rozbiórki pierwszej, drugiej i fragmentarycznie trzeciej części esplanady,
  • Nowe podpory wraz ze stopami oraz ich zazbrojeniem (projekt pierwotnie przewidywał tylko ich remont),
  • Osadzenie ścianek dla odbudowy schodów i podjazdów od strony mostu Grunwaldzkiego,
  • Rozpoczęto betonowanie konstrukcji esplanady na pierwszym odcinku,
  • Rozpoczęto prace przy wzmacnianiu konstrukcji stropu pod pawilonem Diagnostyki.

Końca remontu na razie jednak nie widać. Aktualny, nowy termin ukończenia budowy to wiosna 2023.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska