Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Remont elewacji w okresie lęgowym i zamurowywanie gniazd. Co na to spółdzielnia?

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
25 czerwca wolontariusze z fundacji Viva pikietowali pod siedzibą zarządu spółdzielni Cichy Kącik we Wrocławiu
25 czerwca wolontariusze z fundacji Viva pikietowali pod siedzibą zarządu spółdzielni Cichy Kącik we Wrocławiu Viva! Akcja dla zwierząt - Wrocław
Kilka dni temu pod siedzibą spółdzielni Cichy Kącik odbył się protest związany z pracami remontowymi na elewacjach budynków w okresie lęgowym, zorganizowany przez wrocławski oddział fundacji Viva oraz Niech Żyją. Mimo że wolontariusze zaobserwowali tam gniazda i dużą aktywność ptaków, spółdzielnia przerwała prace dopiero po interwencji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Organizacje pro zwierzęce alarmują, że podczas takich remontów dochodzi do zamurowywania piskląt i likwidacji gniazd gatunków chronionych. Co na to spółdzielnia?

- Muszę przyznać, że nasz protest został potraktowany poważnie – ocenia Zuzanna Pietraszewska, jedna z organizatorek protestu. - Prace faktycznie stanęły, a władze spółdzielni czekają na ekspertyzę ekologiczną, które zablokuje lub umożliwi kontynuowanie prac. Cieszymy się z takiej reakcji - dodaje.

W piśmie, które Viva wystosowała do Cichego Kącika, znalazły się między innymi apele o zlecanie ekspertyz zoologicznych przed każdym planowanym remontem i odpowiednie zabezpieczanie miejsc lęgowych ptaków i nietoperzy po zakończeniu takich prac.

**O CAŁEJ SPRAWIE MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ:

https://gazetawroclawska.pl/wroclawska-spoldzielnia-odnawia-elewacje-choc-sa-tam-gniazda-ptakow-pod-ochrona-film/ar/c1-15677700

**

Spółdzielnia także zajęła stanowisko w kwestii remontów. Zarząd zapewnia, że aktualnie nie są prowadzone żadne prace, które byłyby niezgodne z prawem. Dodatkowo deklaruje założenie budek lęgowych po remontach, na które wyraziła zgodę RDOŚ. Spółdzielnia argumentuje, że docieplanie budynków wiosną i latem z powodu dłuższego dnia pracy i korzystnych temperatur nie generuje tak wysokich kosztów. Tymi zaś, obciążeni zostaliby sami mieszkańcy odnawianych budynków.

- Właśnie dlatego remonty na elewacjach powinny się odbywać dwuetapowo – zaznacza Zuzanna Pietraszewska. - Najpierw po zakończonym remoncie należy zabezpieczyć wszystkie miejsca, w które ptaki mogą wrócić na wiosnę. Po zapewnieniu budek lęgowych w miejsce zaślepionych i zdjętych gniazd, kolejnym etapem byłby sam remont, jeżeli ekspertyza nie wykaże, że nie można go rozpocząć.

Władze spółdzielni Cichy Kącik potraktowały sprawę poważnie i zaprzestały prac na elewacjach, na których wolontariusze dostrzegli gniazda. Jest jednak wiele innych miejsc, gdzie remonty odbywają się bezprawnie. Pomóc może każdy, zgłaszając sprawę np. Animal Patrolowi lub fundacjom pro zwierzęcym.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska