Wrocław: Rano obradował Zaspół Zarządzania Kryzysowego

red./WZZK
Udostępnij:
O 8 rano swoje posiedzenie miał Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w gminie Sulików.

Notka po posiedzeniu:

W związku z nocnymi opadami deszczu oraz podniesieniem się stanów wód ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Gminie Sulików w powiecie zgorzeleckim oraz pogotowia przeciwpowodziowe w Gminie Stara Kamienica i Gminie Nowogrodziec. Przybór wód nie spowodowała jednak znacznego zagrożenia powodziowego. W gminie Sulików podtopionych zostało 10 gospodarstw, na miejscu są siły i środki służb, sytuacja nie wymaga potrzeby ewakuacji. Opady nie spowodowały także pogorszenia sytuacji w gminie Bogatynia. Prognozy meteorologiczne zakładają, przelotne opady oraz miejscami opady burzowe, lokalnie do 40 mm, które mogą powodować przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych. Komunikaty meteorologiczne oraz ostrzeżenia zostały przesłane do wszystkich rejonów zagrożonych.

Przy pomocy więźniów zakończono prace umacniające wał w Radomierzycach, gdzie ułożono ponad 3 tys. worków z piaskiem, Stopniowo usuwane są zatory na rzekach, jednak nocne opady spowodowały spowolnienie prac.

Pomimo opadów deszczu sytuacja retencyjna na zbiornikach mokrych, suchych i retencyjnych jest dobra i wynosi od 88% do 315 % rezerw retencyjnych. Tym samym praca zbiorników nie jest zakłócona i odprowadzają nadmiar wody zgodnie z przyjętymi normami.

Bez przerwy trwają prace w ciągu drogi wojewódzkiej nr 352. Zgodnie w wcześniejszymi ustaleniami Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, do czynności zostanie włączone wojsko wraz ze specjalistycznym sprzętem.

Siły i środki Straży Pożarnej zostały dzisiaj uzupełnione przez dodatkowych strażaków z OSP z powiatów nie zagrożonych powodzią. Jednocześnie ze względu na długo prowadzone działania popowodziowej, Wojewoda Dolnośląski zobowiązał Komendanta Wojewódzkiego PSP o stopniowym dokonaniu wymiany strażaków pracujących na terenach zalanych przez kadetów i strażaków ze szkół PSP.

W związku z nocnymi opadami deszczu oraz burzami, które przeszły w rejonie Bogatyni uszkodzona została linia energetyczna średniego napięcia w powiecie zgorzeleckim. Spowodowało to wyłączenie 35 stacji energetycznych i tym samym w gminie Bogatynia ponad 4000 odbiorców pozbawionych jest dostaw energii elektrycznej. Służby energetyczne w trybie ciągłym starają się naprawić uszkodzenia i będą dokonywać stopniowego podłączania odbiorców.

Służby nadzoru budowlanego dokonują kolejnych kontroli obiektów budowlanych. Dokonano sprawdzenia budynków w miejscowościach Bogatynia, Zgorzelec, Sieniawka, Zawidów i Porajów. Skontrolowano ponad 500 obiektów, wskazano 11 obiektów do rozbiórki oraz 30 obiektów wymagający dodatkowych ekspertyz. Jednocześnie służby inspekcji budowlanej, będą powtarzać kontrole szczególnie w obiektach, do których jest utrudniony dostęp.

Ze względu na stwierdzenie uszkodzenia filaru mostu drogowego w miejscowości Radomierzyce, służby niemieckie, w których zarządzie znajduje się most podjęły decyzję o jego czasowym zamknięciu. Trwają prace mające na celu zabezpieczenie stanu technicznego obiektu oraz przywrócenie przejezdności. W pozostałych miejscach sytuacja drogowa nie uległa zmianie, przepływ informacji oraz przekazywanie ich do samorządu, a także umieszczanie na stronie internetowej koordynuje Sudecki Oddział Straży Granicznej.

Wojewoda Dolnośląski zobowiązał służby Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej aby w dniu dzisiejszym dokonać szczegółowej analizy związanej z bieżącą sytuacja sanitarną na terenach powodziowych. Pomimo nie stwierdzenia zagrożenia sanitarnego oraz prowadzonej akcji sczepień (w powiecie zgorzeleckim 11 punktów szczepień, w powiecie lubańskim 7 punktów), lekarze sanitarni maja określić potrzeby i możliwości ewentualnego wprowadzenia do akcji jednostek chemicznych sił zbrojnych. Wojsko podejmie działania tylko w przypadku rzeczywistej potrzeby odkażania terenu, budynków i gospodarstw, a podejmowane czynności będą konsultowane z lokalnymi samorządami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie