Wrocław: Rano obradował Zaspół Zarządzania Kryzysowego

red./WZZK
O 8 rano swoje posiedzenie miał Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w gminie Sulików.

Notka po posiedzeniu:

W związku z nocnymi opadami deszczu oraz podniesieniem się stanów wód ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Gminie Sulików w powiecie zgorzeleckim oraz pogotowia przeciwpowodziowe w Gminie Stara Kamienica i Gminie Nowogrodziec. Przybór wód nie spowodowała jednak znacznego zagrożenia powodziowego. W gminie Sulików podtopionych zostało 10 gospodarstw, na miejscu są siły i środki służb, sytuacja nie wymaga potrzeby ewakuacji. Opady nie spowodowały także pogorszenia sytuacji w gminie Bogatynia. Prognozy meteorologiczne zakładają, przelotne opady oraz miejscami opady burzowe, lokalnie do 40 mm, które mogą powodować przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych. Komunikaty meteorologiczne oraz ostrzeżenia zostały przesłane do wszystkich rejonów zagrożonych.

Przy pomocy więźniów zakończono prace umacniające wał w Radomierzycach, gdzie ułożono ponad 3 tys. worków z piaskiem, Stopniowo usuwane są zatory na rzekach, jednak nocne opady spowodowały spowolnienie prac.

Pomimo opadów deszczu sytuacja retencyjna na zbiornikach mokrych, suchych i retencyjnych jest dobra i wynosi od 88% do 315 % rezerw retencyjnych. Tym samym praca zbiorników nie jest zakłócona i odprowadzają nadmiar wody zgodnie z przyjętymi normami.

Bez przerwy trwają prace w ciągu drogi wojewódzkiej nr 352. Zgodnie w wcześniejszymi ustaleniami Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, do czynności zostanie włączone wojsko wraz ze specjalistycznym sprzętem.

Siły i środki Straży Pożarnej zostały dzisiaj uzupełnione przez dodatkowych strażaków z OSP z powiatów nie zagrożonych powodzią. Jednocześnie ze względu na długo prowadzone działania popowodziowej, Wojewoda Dolnośląski zobowiązał Komendanta Wojewódzkiego PSP o stopniowym dokonaniu wymiany strażaków pracujących na terenach zalanych przez kadetów i strażaków ze szkół PSP.

W związku z nocnymi opadami deszczu oraz burzami, które przeszły w rejonie Bogatyni uszkodzona została linia energetyczna średniego napięcia w powiecie zgorzeleckim. Spowodowało to wyłączenie 35 stacji energetycznych i tym samym w gminie Bogatynia ponad 4000 odbiorców pozbawionych jest dostaw energii elektrycznej. Służby energetyczne w trybie ciągłym starają się naprawić uszkodzenia i będą dokonywać stopniowego podłączania odbiorców.

Służby nadzoru budowlanego dokonują kolejnych kontroli obiektów budowlanych. Dokonano sprawdzenia budynków w miejscowościach Bogatynia, Zgorzelec, Sieniawka, Zawidów i Porajów. Skontrolowano ponad 500 obiektów, wskazano 11 obiektów do rozbiórki oraz 30 obiektów wymagający dodatkowych ekspertyz. Jednocześnie służby inspekcji budowlanej, będą powtarzać kontrole szczególnie w obiektach, do których jest utrudniony dostęp.

Ze względu na stwierdzenie uszkodzenia filaru mostu drogowego w miejscowości Radomierzyce, służby niemieckie, w których zarządzie znajduje się most podjęły decyzję o jego czasowym zamknięciu. Trwają prace mające na celu zabezpieczenie stanu technicznego obiektu oraz przywrócenie przejezdności. W pozostałych miejscach sytuacja drogowa nie uległa zmianie, przepływ informacji oraz przekazywanie ich do samorządu, a także umieszczanie na stronie internetowej koordynuje Sudecki Oddział Straży Granicznej.

Wojewoda Dolnośląski zobowiązał służby Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej aby w dniu dzisiejszym dokonać szczegółowej analizy związanej z bieżącą sytuacja sanitarną na terenach powodziowych. Pomimo nie stwierdzenia zagrożenia sanitarnego oraz prowadzonej akcji sczepień (w powiecie zgorzeleckim 11 punktów szczepień, w powiecie lubańskim 7 punktów), lekarze sanitarni maja określić potrzeby i możliwości ewentualnego wprowadzenia do akcji jednostek chemicznych sił zbrojnych. Wojsko podejmie działania tylko w przypadku rzeczywistej potrzeby odkażania terenu, budynków i gospodarstw, a podejmowane czynności będą konsultowane z lokalnymi samorządami.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie